Skocz do zawartości

Drożdże-zadawanie-rozwianie kilku wątpliwości


bocian

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Wsypujesz drożdże do odkażonej szklanki z wodą, mieszasz, czekasz kilka minut zadajesz.

 

Bocian, a co ja napisałem? Napisałem zamieszać drożdże tak, żeby się wszystkie uwodniły ;) Czytać z zrozumieniem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się z pytaniem na temat zadawania drożdży. Otóż uwadniam drożdże w temperaturze 25C i moje pytanie brzmi, czy lepiej zadać drożdże do brzeczki o temperaturze takiej jak woda, w której je rehydratyzuję, a następnie schłodzić całość w lodówce czy zadać drożdże już do schłodzonej brzeczki? Przyznam, że zdarzyło mi się z dwa razy zadać do nie schłodzonej brzeczki i żadnych niepożądanych efektów nie miałem. Zazwyczaj drożdże startowały jak brzeczka miała już odpowiednią temperaturę, a na dodatek szybciej niż w piwach, w których najpierw schładzałem brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawnie jest schłodzić brzeczkę do temperatury fermentacji lub nawet niższej w zależności od piwa, drożdży (chodzi o kompensację zbyt gwałtownego wzrostu temperatury przy mocnym starcie) i dopiero zadać drożdże, które dobrze żeby w momencie zadawania miały podobną temperaturę co brzeczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże optymalna temperatura rozpoczęcia dzialania to 35stopni. Podczas pracy niektóre szczepy potrafią wytworzyć w optymalnych warunkach nawet 45stopni. Ale piwa nie robimy w takich temperaturach. Drożdże też podczas startu nie lubią szoku temperaturowego. Uwodnic w temp powyżej max 5 stopni od brxeczki i zadać. Co do podawania na pianę lub nie. Używałem podczas nastawów cukrowych obu metod. Podanie drożdży do nastawu lub ich uwodnienie wcxesniejsze dawalo ten sam rezultat. Tylko że... to drożdże turbo gdzie na nastaw 35l jest ich ok. 100g. !!! Z doświadczeń winnych zaś ZAWSZE UWADNIAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.