Skocz do zawartości

Pierwsza APA - proszę o sprawdzenie receptury


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Do APA to za dużo karmelu

 

Ja tego piwa nie czuję. 10% karmelu i to 300ebc, zacieranie typowo na słodko.

Lubię piwa mniej alkoholowe, bardziej treściwe i mniej wytrawne. Wyjdzie zatem American Amber Ale - no chyba że znowu coś pomyliłem... :(

 

Tu masz fajne piwo, sprawdź sobie, może na coś Cię to nakieruje

Dzięki, wykorzystam... przy kolejnej warce. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem albo zacierasz na wytrawnie i pełnię podbijasz karmelem, albo zacierasz bardziej na słodko i już tego nie podbijasz, ewentualnie możesz zrobić jeszcze inaczej, czyli to co lubię najbardziej, czyli zacierać na wytrawnie i nic nie podbijać (dla ipa, apa) lub zrobić to naprawdę symbolicznie żeby chmiel mógł zostać wyeksponowany, po co dosładzać cocacolę, naprawdę uważasz, że to konieczne?

Czyli radzisz albo wywalić karmelowy albo obniżyć temp zacierania? Ale czy wtedy w efekcie wyjdzie AAA?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz sobie jakieś przepisy na wiki, zazwyczaj są to takie które zajmowały jakiej miejsca w konkursach (albo na pewno) więc będą w miarę pewne jak nic nie zepsujesz

możesz też poczytać w zapiskach piwowarów

albo po prostu zamów na początku zestaw na dany styl w sklepie

będziesz miał czas na eksperymenty, po co na początku spi... , zrazić się, zastanawiać co się zrobiło nie tak

lepiej zrobić pewne, dobre,po prawne piwo i udoskonalić je pod siebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

moim zdaniem albo zacierasz na wytrawnie i pełnię podbijasz karmelem, albo zacierasz bardziej na słodko i już tego nie podbijasz, ewentualnie możesz zrobić jeszcze inaczej, czyli to co lubię najbardziej, czyli zacierać na wytrawnie i nic nie podbijać (dla ipa, apa) lub zrobić to naprawdę symbolicznie żeby chmiel mógł zostać wyeksponowany, po co dosładzać cocacolę, naprawdę uważasz, że to konieczne?

Czyli radzisz albo wywalić karmelowy albo obniżyć temp zacierania? Ale czy wtedy w efekcie wyjdzie AAA?

 

Wywal w takim razie karmel, rzeczywiście dałeś go za dużo nie zwróciłem w ogóle uwagi. Ja osobiście robiłem piwa tylko na słodzie pale ale, zacieranie 66-67 i na pełnie jakoś nie narzekałem. Może dużo tego ciała nie miały ale wodniste też nie były. Wydaje mi się, że 68 powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal w takim razie karmel

Jak uzyskać kolor czerwony piwa, które chciałbym aby było AMBER ALE? Może tylko połowę tego karmelowego 300 tj. nie 0.5kg a 0.25kg? Wygląda, że po tej zmianie będzie lepiej, Brewness.com podaje kolor jako 13.7SRM, spadnie też BLG do 13 ale to nie problem. Jak sądzisz? Temperaturę zacierania ustawię na proponowane przez Ciebie 68°C, może nawet 67°C zobaczę w praktyce.

 

A może wywalić 1kg pale ale a dać w to miejsce monachijski typ II ale 0.5kg ?

Wyglądałoby to tak:

pale ale 4kg

monachijski II 0.5kg

karmelowy 300 0.25kg

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor może Ci z grubsza wyliczyć program. Popatrz sobie na skali w ile jednostek musisz celować. W praktyce to nie jest takie proste. Uwarz po prostu to piwo i serio nie zawracaj sobie głowy kolorem na tym etapie, fermentacja jest 10x ważniejsza niż to wszystko o co pytasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wywal w takim razie karmel

Jak uzyskać kolor czerwony piwa, które chciałbym aby było AMBER ALE? Może tylko połowę tego karmelowego 300 tj. nie 0.5kg a 0.25kg? Wygląda, że po tej zmianie będzie lepiej, Brewness.com podaje kolor jako 13.7SRM, spadnie też BLG do 13 ale to nie problem. Jak sądzisz? Temperaturę zacierania ustawię na proponowane przez Ciebie 68°C, może nawet 67°C zobaczę w praktyce.

 

No ze 300g tego karmelu powinno styknąć żeby uzyskać taki kolorek. Ciężko mi powiedzieć. Jak celujesz w amber ale, to warto zastąpić część pale ale np. monachijskim, który ma ciemniejszą barwę, ale nie jest z nim tak łatwo przesadzić jak z karmelowymi. Przynajmniej ja tak robiłem u siebie, ale trochę z musu użyłem karmelu 600 zamiast 300 i jeśli chodzi o kolor to jestem na granicy stylu albo nawet poza. W przypadku karmelowych słodów, kolor to jedna sprawa, a druga że jak przedobrzysz to wyjdzie ulepek. Skoro zamówiłeś już surowce i jesteś na to nastawiony to ja bym nie przekraczał 300g karmelowego. Natomiast jeśli jednak zmieniasz pomysł i decydujesz się na AAA to może warto zmienić zamówienie, jeśli składałeś je dziś to spokojnie jak zadzwonisz i wszystko dogadasz to sklepy Ci zmienią/dorzucą coś do zamówienia. Mogę podesłać swoją recepturę i fotkę jaki kolorek mi wyszedł i sam sobie zdecydujesz jak robić.

 

EDIT: No, ale moim zdaniem, skoro to jedna z Twoich pierwszych warek z zacieraniem to tak jak napisał kolega udarr, może coś łatwiejszego typu single malt. Tudzież single malt + odrobina karmelu dla pełni. Jeszcze przyjdzie czas na pracę nad kolorem i "niuansami", póki co opanuj technologię i fermentację. Ale jeśli zdecydujesz inaczej to oczywiście, jak pisałem wyżej służę pomocą.

Edytowane przez Skajo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku karmelowych słodów, kolor to jedna sprawa, a druga że jak przedobrzysz to wyjdzie ulepek. Skoro zamówiłeś już surowce i jesteś na to nastawiony to ja bym nie przekraczał 300g karmelowego. Natomiast jeśli jednak zmieniasz pomysł i decydujesz się na AAA to może warto zmienić zamówienie, jeśli składałeś je dziś to spokojnie jak zadzwonisz i wszystko dogadasz to sklepy Ci zmienią/dorzucą coś do zamówienia. Mogę podesłać swoją recepturę i fotkę jaki kolorek mi wyszedł i sam sobie zdecydujesz jak robić.

Ulepka nie chcę więc jak pisałem a TY radziłeś będzie 68°C a może mniej, wyjdzie w praktyce.

Sklep mam pod bokiem bo w Pogwizdowie, kilka chwil jazdy samochodem. Ten słód pale ale chcę zastosować, karmelu w takim razie dam 0.2kg a dorzucę 1kg monachijskiego w typie II, odejmę podstawowy

Piwo będzie zacierane na lenia wiec to raczej nie problem na jednej temp + mash out ?

 

Receptura (słody) -

pale ale 4kg

monachijski II 1kg

karmelowy 300 0.2kg

 

Chmielenie pozostawię tak, jak napisałem wcześniej, nie chcę wysokiej goryczki, program pokazuje 44IBU

(ogólnie mam - centennial 50g, cascade 50g, citra 50g, mandarina 50g)

 

Pasuje czy coś nadal robię źle?

 

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze przesunął mandarine i citrę z 30 na jakieś 15 albo 10

Mandarinę i cascade chyba. Czyli nie na 30min gotowania ale na 15min. Powiedz mi, co to zmieni poza mniejszym IBU?

 

Co do citry to mam ale nie planowałem w tej warce użyć. Sugerujesz aby dodać?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to zmieni

 

Uwydatni aromat. Co prawda bez szału będzie ten aromat ale zawsze większy niż na 30. Ja natomiast zostawiłbym te chmiele na smak (30 min) żeby goryczka nie spadła, a w zamian dorzucił ze 20 g czegoś na 5 oraz z 50 g na zimno. 

 

Edytka: trochę nie po polskiemu napisałem  :facepalm:

Edytowane przez jkx6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym jeszcze przesunął mandarine i citrę z 30 na jakieś 15 albo 10

Mandarinę i cascade chyba. Czyli nie na 30min gotowania ale na 15min. Powiedz mi, co to zmieni poza mniejszym IBU?

 

Co do citry to mam ale nie planowałem w tej warce użyć. Sugerujesz aby dodać?

 

Cascade oczywiście, nie wiem skąd ta citra mi się napatoczyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imho aipa/apa to piwa w których pierwsze skrzypce muszą grać chmiele amerykańskie. Wiec zacieramy na wytrawnie i karmelu dajemy jak najmniej tylko na kolor. Można też dać np 50g jęczmienia palonego na ostatnie paręnaście minut zacierania aby otrzymać ładny czerwony kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Imho aipa/apa to piwa w których pierwsze skrzypce muszą grać chmiele amerykańskie.

Masz rację kolego :)
Niemniej z tej warki nie wyjdzie AIPA/APA ale AAA, zatem wszystko gra.

BTW- dorzuciłem Lubelskiego 20g na 30min dla podniesienia goryczki powyżej 40IBU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ty nie jesteś kobietą przypadkiem, bo próbujesz tak skomplikować prostą rzecz że aż dziw bierze ;)

jak to pierwsza warka to daj 4,8kg PA 0,2kg karmelu oblicz sobie ile chmielu na ibu potrzeba , nie wiem w końcu jakie masz chmiele ale daj na 0 tak z 70-100g z 2 gatunki i na cichą na jakieś 4 dni ze 100g i nie wymyślaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha ha wiesz na co się porywasz ? jak jest 5:1

jak będziesz filtrował? zrób coś normalnego,poznaj sprzęt albo 50/50 pszenicę zrób chyba że dasz łuski jakiejś, pamiętaj,grzej,grzej i jeszcze raz grzej

Kolega już został niejednokrotnie przestrzeżony, że filtracja stanie. Ale jak w człowieku gorąca krew wre... No cóż, jak widać będzie nas czekać jeszcze kilka wątków odnośnie tej pszenicy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem,kolega za dużo kombinuje,jak na pierwszą warke. Mam wrażenie,jakbyś warzył piwo, na jakiś mega ważny konkurs.Możesz mieć ustalony zasyp i chmielenie na 1 miejsce w konkursie,a gwarantuje ci ,że sp....isz prawie każdy etap :) Czekam na wrażenia z warzenia,i nie omieszkaj nas poinformować jak poszło.Ja po 5 warkach,mam,jak mi się wydaje,średnio ogarnięty proces warzenia.A przedemną jeszcze pszenica,żyto,dolniaki,startety,płynne drożdże itd.Głupi jestem i głupi pozostane jeszcze długo.Życzę powodzenia i polecam Full Aroma Hops z wiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem,kolega za dużo kombinuje,jak na pierwszą warke. Mam wrażenie,jakbyś warzył piwo, na jakiś mega ważny konkurs.Możesz mieć ustalony zasyp i chmielenie na 1 miejsce w konkursie,a gwarantuje ci ,że sp....isz prawie każdy etap :) Czekam na wrażenia z warzenia,i nie omieszkaj nas poinformować jak poszło.Ja po 5 warkach,mam,jak mi się wydaje,średnio ogarnięty proces warzenia.A przedemną jeszcze pszenica,żyto,dolniaki,startety,płynne drożdże itd.Głupi jestem i głupi pozostane jeszcze długo.Życzę powodzenia i polecam Full Aroma Hops z wiki

O apropo, żyto, żyto. Wczoraj pierwszy raz wykorzystałem, tylko 15% zasypu. Myślałem że przysnę podczas tej filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.