Skocz do zawartości

Pierwsza APA - proszę o sprawdzenie receptury


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Proszę o sprawdzenie receptury -

słód:
3.4kg płynnego ekstraktu słodowego pale ale
0.5kg suchego ekstraktu słodowego jasnego

chmiel podczas warzenia:
citra 20g na 60 min (13.5% AF)
mandarina 20g na 30 min (7.5% AF)
cascade 20g na 15 min (7.7% AF)

drożdże:
US-05 1 saszetka

cicha fermentacja / na zimno:
citra 30g na 5 dni (13.5% AF)
mandarina 30g na 5dni (7.5% AF)
cascade 30gr na 5 dni (7.7% AF)

refermentacja:

120g cukru kryształu

warka na 20l

Takie pytanie - ile to da BLG a ile IBU? Celuję w 15°Blg i 40 IBU.
Alkoholu pewnie będzie z 6% ;)



Ostatecznie uwarzę  piwo w stylu przypominającym American Amber Ale, proszę nie sugerować się tytułem wątku ;)

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z głowy to 16 BLG, 35 IBU. A teraz wklepię w program i sprawdzę... :)

 

...

Wg brewness.com 16.3 BLG, 36 IBU.

 

Post proszę traktować częściowo jako żart, ale można przy tak prostym chmieleniu / ekstrakcie to oszacować w głowie. A jako nagrodę zrobię sobie herbatę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktyka 2x1,7kg WES 20l 12 blg

 

na zimno: cascade 30gr na 7 dni

7 dni raczej za długo 4-5, a sama ilość homeopatyczna jak na AIPA jedynka powinna być przed 30 ;) dodaj do ekstraktu z 0,5kg cukru albo z 1kg ekstraktu jeszcze ,tak to badzie raczej pod APA, albo rób mniej jak 20L

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gawron

Napisalem, że warka na 15l jednak garnek mam większy co noże spowodować, iż dodam jeszcze 5l wody i z 1.2kg ekstraktu słodowego. Zwiększy się BLG ale też alkohol przy spadku goryczki. Cukier dobra sprawa, może jednak lepiej, najlepiej dać podczas gotowania 250g laktozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, o co Wam chodzi skoro mieszczę się w stylu?

http://www.wiki.piwo.org/American_IPA

Jeden woli górne maksimum, drugi balans a trzeci bliżej dolnego minimum. Ja wybieram to, co wybieram :P

 

Ostateczna moja receptura będzie taka:

http://brewness.com/pl/recipe/001-igor-s-aipa/view

(podziękowania dla kol. @marek- za wskazanie tej strony)

Trochę więc większa warka (mam gar 30l), trochę więcej chmielu i goryczki. Będzie dobrze :)

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, o co Wam chodzi skoro mieszczę się w stylu?

 

 

Moim zdaniem to, że blg i ibu się zgadza nie znaczy od razu, że piwo jest stylowe. A skoro się posługujesz takim argumentem to rozumiem, że chcesz zrobić stylowe AIPA. W tej nowej recepturze na brewness lepiej to wygląda. Trochę mnie dziwi rodzaj wykorzystywanego ekstraktu ale nigdy ich nie używałem więc się wolę nie wypowiadać jaki to da efekt w każdym razie 621ebc wydaje się mało stylowe tak z koloru jak i przypuszczalnie tego co wniesie do piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie dziwi rodzaj wykorzystywanego ekstraktu

Wybrałbym płynny ekstrakt słodowy Pale Ale od Bruntal (2x 1.7kg = 3.4kg) ale nie mają w bazie danych, ten jest wybrany tylko jako zastępczy.

Reszta - drożdże i chmiele (poza Mandariną) się zgadza i mieści w stylu, nieprawdaż? Jak nie - proszę o polecenie innych ale pewnie będzie to Chinook, Galaxy, Amarillo, Centennial, Simcoe etc - wybór spory, wszystkich przecież nie dam (można, tylko po co?).

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałeś

 

 

Proszę o sprawdzenie receptury -

więc każdy Ci napisał swoje wątpliwości, sugestie czy co tam chciał

skoro masz i tak swoje zdanie że mieści się w stylu to jest ok to po co pytać

jeśli piłeś jakąś AIPA  to to nie będzie raczej podobne, bo niestety ale do tego piwa trzeba dać chmielu na aromat i to nie istotne jest czy dasz jednego 30g czy trzy różne po 10g, dla mnie na samą cichą do takiego to 100g, nie wspominając o wcześniejszym chmieleniu, ja daję 200-250 w sumie na całą warkę

zobacz sobie w zapiskach albo na wiki receptury i zaczerpnij podanej wiedzy garściami jak dobrze na chmielić i nie chodzi mi tylko o IBU ;)

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że sugerujecie iż z tej receptury, którą sobie wymyśliłem wyjdzie raczej APA niż AIPA?

Uaktualniłem recepturę w poście #1

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ale nie będę jednak warzył z ekstraktów, zaczynam od razu od zacierania. Na pierwszy ogień pójdzie weizen a jako drugie zrobię piwo APA. Muszę tylko pomyśleć jak dobrać słód (proporcje) bo chmielenie raczej takie zostanie jak napisałem...

 

BTW- jak zamiast APA wyjdzie AAA to się nie obrażę ;)

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie ustaliłem sobie taką recepturę -
słody: strzegom pale ale 5kg
strzegom karmelowy 300 0.5kg

chmiele: centennial 20g na 60min / 30g na cichą
mandarina 20g na 30min / 30g na cichą

cascade 20g na 30 min / 30g na cichą
drożdże: US-05

zacieranie: na lenia 70°C (bo chcę bardziej treściwe i mniej alkoholowe) 60min

mash out 78°C 10min

warka na 20l
wg Brewness.com 40°Blg / 43IBU / 20SRM

Produkty już zamówiłem - zestaw z TwójBrowar.pl + mandriva 50g i citra 50g (tej nie dam, poczeka na kolejną warkę)

oraz resztę z HomeBrewing.pl słody i resztę chmieli, coś do dezynfekcji
mam nadzieję, że na dniach będzie, nie mogę już doczekać się własnoręcznego warzenia :)

Będę warzył dwie warki - oraz weizena.

Wszystkim dziękuję za porady a przede wszystkim za uszczypliwe komentarze, z nich człowiek uczy się najwięcej ;)

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego piwa nie czuję. 10% karmelu i to 300ebc, zacieranie typowo na słodko. Chmielenie dla mnie nieco bez sensu na 30m pomijając przy tym końcówkę gotowania/whirpool, jedynie ten na zimno coś podratuje ale i tak zostaną w pewnej części przykryte karmelem. Ja bym tego nie uwarzył. Tu masz fajne piwo, sprawdź sobie, może na coś Cię to nakieruje: http://www.piwo.org/topic/10159-single-hop-mosaic-ipa-andrzeja-milera/?p=213586

 

 

edit: okej, napiszę to bo może o tym nie wiesz - słody karmelowe, w zasadzie wszystkie od carapilsa wzwyż wnoszą do piwa cukry, których drożdże nie fermentują, one zostaną w tym piwie do końca (nie wdając się w szczegóły związane z leżakowaniem), i będzie je czuć w smaku, w aromacie, podczas brania łyka, dodatkowo ten rodzaj cukrów podbijasz jeszcze zacieraniem na słodko (część cukrów z pale ale będzie nie fermentowana) więc razem da to naprawdę nieciekawy efekt, moim zdaniem albo zacierasz na wytrawnie i pełnię podbijasz karmelem, albo zacierasz bardziej na słodko i już tego nie podbijasz, ewentualnie możesz zrobić jeszcze inaczej, czyli to co lubię najbardziej, czyli zacierać na wytrawnie i nic nie podbijać (dla ipa, apa) lub zrobić to naprawdę symbolicznie żeby chmiel mógł zostać wyeksponowany, po co dosładzać cocacolę, naprawdę uważasz, że to konieczne?

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.