Skocz do zawartości

Nieszczelny fermentator


kamailro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam całą brać piwowarską

 

Mam jedno pytanie czy ktoś miał taki problem z nieszczelnym fermentatorem , ja dopiero sie zorientowałęm po 5 dniach ze piwo nie pracuje okazało sie ze  uszczelka się podwinęła  , po usunięciu usterki piwo bardzo wolno pracuj jeden bulgot na 2 minuty , nie widziałem jak przebiegała fermentacja na burzliwej 

moje pytanie czy piwo sie mogło zepsuć jak miało dostęp do powietrza cały czas ?

pozdrawiam smakoszy 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszczelka rurki fermentacyjnej?

Fermentujące piwo produkuje CO2 które wypycha powietrze, bez względu na to jak szczelny/ nieszczelny jest pojemnik.

Nie bój Żaby - zaskrzeczała łagodnie Żaba. - Nie bój smoka - podchwyciły smoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jedną wypowiedź się przyłączę :D

Moje komentarze z pewnego vlogu na yt ;) [w zasadzie to ich fragmenty]

1.
- respiracja -> respirator (bo przeprowadzający respirację)
- akceleracja -> akcelerator (bo przeprowadzający akcelerację)
Z powyższego: fermentacja -> fermentator - coś, co przeprowadza fermentację. Wbrew pewnemu vlogerowi, za którym wielu powtarza, to nawet nie jest człowiek zajmujący się fermentacją, a raczej chodziłoby o drożdże. Na "wiadro fermentacyjne" jak najbardziej wypada mówić "fermentor" (ot dla rozróżnienia) ;)

 

2.
Fermentor - "upolszczona" (specjalnie nie piszę "spolszczona") wersja angielskiego "fermenter", które zresztą często przyjmuje brzmienie zbliżone do polskiej wersji (z różnym nasileniem w różnych wersjach języka angielskiego). Tutaj droga ewolucji jest banalnie prosta: "[to] ferment" -> "frementer". Podobnie jak: "[to] react" -> "reactor", ten przykład również uzasadnia używanie fermentora dla pojemnika, a ferementatora dla "środka fermentującego brzeczkę", gdyż w języku polskim mamy "reaktor", czyli wyraźne zapożyczenie nazwy dla pojemnika do przeprowadzania reakcji, ale "reagent" (inaczej "odczynnik"), czyli środek reagujący.

Co ważne, angielszczyzna posłuży się zarówno słowem "reactor", jak i "fermenter" do opisania tak pojemnika, jak i środka, choć słowo "reagent" w niej występuje (nie ma za to słowa "fermentent"). Rozgraniczenie tych terminów występuje jedynie w języku polskim, który zapożycza z angielskiego nazwy dla pojemników, a nazwy odpowiednich środków "tworzy samodzielnie".

Już całkiem osobno: po co za poprawne słowo uznawano by "fermentor", gdyby "fermentator" było tym właściwym dla pojemnika? [A propos arhumentowania z użyciem SJP http://sjp.pl/fermentor ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak naprawdę to o co Ci chodzi i komu to potrzebne? To forum lingwistyczne?

Jak forum nie jest lingwistyczne to nie można już pisać poprawnie? Wpisz sobie w wyszukiwarkę, kilka razy już była dyskusja podobna do powyższej. Forum jest o piwie, i sprawy związane z nazewnictwem stosowanym w branży jak najbardziej mogą tu być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i trzeba pisać poprawnie. Ale udowadnianie na siłę swoich teorii i powtarzanie tych samych dyskusji o niczym po raz kolejny, do tego wywody na pół strony ma sens?Coś wnosi do pytania autora? Sam napisałeś, że było już wiele razy wałkowane i nadal są używane obydwie formy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach kompromisu proponuje wiadro, co Panowie na to? :)

 

A jeszcze ad rem: sam na burzliwej klade tylko luzno dekiel na wierzch. Raz mi sie juz zachcialo zamykac wiaderko na szczelnie (z rurka w celach testowych) podczas fermentacji pszeniczniaka. "Rzygi" drozdzowe zbieralem w promieniu pol metra :)

 

Wiec spokojna czapka, ja bedzie przykryte - wystarczy. Grunt zeby nic nie nawpadalo. A tak jak powyzej ktos juz wspomnial - warstwa CO2 nad fermentujaca brzeczka nie dopusci tlenu. 

 

@Zasada: tymi zabami i smokami ju mejd maj dej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.