Skocz do zawartości

Pierwsza warka postępowanie


paprykasz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć . Będzie to moja pierwsza warka z zacieraniem i po spędzeniu trochę czasu na forum jestem gotowy na warzenie . Wykombinowałem recepturę i tok postępowania , proszę o poprawki i rady do tego co wymyśliłem . 

 

Styl : Coś w deseń Rye IPA

 

Skład :

  • Pilzneński (Strzegom)          1 kg 
  • Pale Ale (Strzegom)             2kg
  • Żytni (Strzegom)                  2kg
  • Wiedeński (Strzegom)         1kg
  • Karmelowy 30 (Strzegom)   0.5kg
  • Columbus 15.5 %                 40g
  • Simcoe  13.2%                     50g
  • Cascade  6%                        25g
  • Drożdze  Safale Us-05         11.5g

 

Chce otrzymać 20-22L , przy tym zasypie i wydajności +-70% wyszło 15.5 Blg i 60 Ibu

Zacieranie:

woda do zasypu 19l

słód wrzucę do wody o temp 70-72C  i trzymam w temp 65C -60'

75C - 5'

 

Wysładzanie :

do uzyskania 24-25 l

 

Gotowanie:

60'     Columbus    25g

30'     Columbus    15g

15'     Simcoe        15g

5'/0'   Simcoe        15g

 

Fermentacja:

8-10 dni w 18-20C  

potem cicha 5-7 dni z Simcoe 20g Cascade 25g

 

Mam worek 50 g Cascade więc ewentualnie mogę dorzucić go do gotowania te 25g. Piwo zamierzam warzyć w sobotę , w tym tygodniu idę na zakupy więc ewentualnie mogę coś zamienić/dokupić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skład : Pilzneński (Strzegom) 1 kg Pale Ale (Strzegom) 2kg Żytni (Strzegom) 2kg Wiedeński (Strzegom) 1kg Karmelowy 30 (Strzegom) 0.5kg Columbus 15.5 % 40g Simcoe 13.2% 50g Cascade 6% 25g Drożdze Safale Us-05 11.5g

Obym nie był złym prorokiem, ale myślę, że jak na pierwsze zacieranie to zestawiłeś zasyp, na którym polegniesz w trakcie wysładzania :( zwłaszcza, że nie przewidujesz przerwy beta-glukanowej, która w dużym stopniu ułatwia filtrację tego "kiślu"

 

Dlaczego większość zaczynających warzenie piwa wybiera piwa jak najbardziej zakręcone zamiast prostych?

Te proste nie są gorsze (a często nawet lepsze) od jakichś tam odjechanych przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiegoś procentowego udziału w zasypie żyta przerwa beta-glukanowa nie jest konieczna, ale za cholerę nie mogę sobie przypomnieć jaki to był limit, 15% ? Może ktoś pamięta ? Co nie zmienia faktu że nie zaszkodzi a wręcz ułatwi. Co do wypowiedzi Dr2 zgadzam się, że często widać na forum ludzi, którzy robią np. risa jako +/- 3 warkę i zgadzam się w zupełności, że jak ktoś zaczyna zacierać to żyto może stanowić problem, ale nie to mnie najabardziej martwi w pierwszym poście.

 

Fermentacja:

8-10 dni w 18-20C 

To to jest najgorsze. W jaki sposób możesz zakładać ile będzie trwała fermentacja ? Drożdże to nie jakieś maszynki. Wbijcie sobie to ludzie do głowy że nie macie prawa zakładać ile będzie trwała fermentacja. Jak się skończy to się skończy.

Edytowane przez Skajo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cytuj Fermentacja: 8-10 dni w 18-20C  To to jest najgorsze. W jaki sposób możesz zakładać ile będzie trwała fermentacja ? Drożdże to nie jakieś maszynki. Wbijcie sobie to ludzie do głowy że nie macie prawa zakładać ile będzie trwała fermentacja. Jak się skończy to się skończy.

To są czyste założenia , dlatego pytam was o rady ponieważ zdaje sobię sprawe ze nie jest to łatwe piwo .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do jakiegoś procentowego udziału w zasypie żyta przerwa beta-glukanowa nie jest konieczna, ale za cholerę nie mogę sobie przypomnieć jaki to był limit, 15% ? Może ktoś pamięta ? Co nie zmienia faktu że nie zaszkodzi a wręcz ułatwi. Co do wypowiedzi Dr2 zgadzam się, że często widać na forum ludzi, którzy robią np. risa jako +/- 3 warkę i zgadzam się w zupełności, że jak ktoś zaczyna zacierać to żyto może stanowić problem, ale nie to mnie najabardziej martwi w pierwszym poście.

 

Fermentacja:

8-10 dni w 18-20C 

To to jest najgorsze. W jaki sposób możesz zakładać ile będzie trwała fermentacja ? Drożdże to nie jakieś maszynki. Wbijcie sobie to ludzie do głowy że nie macie prawa zakładać ile będzie trwała fermentacja. Jak się skończy to się skończy.

To są czyste założenia , dlatego proszę was o rady .

 

Powtarzam jeszcze raz, takich rzeczy się nie zakłada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura fermentacji też mogłaby być niższa (16-17 st. C). Zamiast słodu żytniego daj może płatki żytnie i mniej niż 2 kg? Na pewno będzie łatwiej, a co mają dać w piwie, to dadzą.

Dzięki, macie przesadziłem z żytnim w porównaniu do innych receptur na Rye

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A dlaczego nie:)

"a kto bogatemu zabroni?"

Oczywiście, że możesz robić co tylko chcesz, ale pytając o rady otrzymujesz je takie jakie są, a nie takie jakie Ci się tylko podobają.

 

Myślę po prostu, że jak na pierwsze zacieranie, to należałoby raczej sobie życie ułatwić, a nie utrudniać, aby móc raczej skupić się na poznaniu procesu i posiadanego sprzętu, a nie walczyć z tymi rzeczami.

Zrobisz jak uważasz. Dla mnie to piwo może wyjść całkiem dobre.

 

Nie zapomnij podzielić się z nami relacją z warzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą problemy z wysładzaniem pewne...... Zrób IPE bez żyta i więcej chmielu na koniec gotowania minimum kolo 100gram na ostatnie 5 minut bo te ilosci co masz to slabo :) Fermentacja lepiej 16-18 stopni unikalbym 19+ bo estrow moze sie za duzo pojawic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.