Skocz do zawartości

Browar Przepona


MistrzSuspensu

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, MistrzSuspensu napisał:

Profil wody:

HCO3=234ppm, pH=7,6. Dodano kwas fosforowy, celowałem w 5,4.

HC wysokie ale jak masz opcje i czas i chęci spróbuj tego co radzi John Kimmich czyli celować w PH 5.1-5.3 (oczywiście zacieru) wg jego instrukcji lepiej pomylić się w "dół" i mieć 5.0, 4.9 niż 5.4- 5.6 :) ale sam to będę w sobotę sprawdzał   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fenris napisał:

HC wysokie ale jak masz opcje i czas i chęci spróbuj tego co radzi John Kimmich czyli celować w PH 5.1-5.3 (oczywiście zacieru) wg jego instrukcji lepiej pomylić się w "dół" i mieć 5.0, 4.9 niż 5.4- 5.6 :) ale sam to będę w sobotę sprawdzał 

Mówisz o pH w temperaturze zacierania czy w temperaturze pokojowej? Jeśli pokojowej to 4,9, 5,0 wydaje się bardzo nisko, niżej niż na ogół się podaje w literaturze jako minimalne pH (czyli 5,2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MistrzSuspensu napisał:

Mówisz o pH w temperaturze zacierania czy w temperaturze pokojowej? Jeśli pokojowej to 4,9, 5,0 wydaje się bardzo nisko, niżej niż na ogół się podaje w literaturze jako minimalne pH (czyli 5,2).

wiesz co szczegółów nie znam ale chyba prawidłowo powinno być w temp pokojowej gdzies w 42 min o tym gada. Ogólnie podaje mniejsze ph niż literatura myślę że do sprawdzenia 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.01.2018 o 09:12, Fenris napisał:

wiesz co szczegółów nie znam ale chyba prawidłowo powinno być w temp pokojowej gdzies w 42 min o tym gada. Ogólnie podaje mniejsze ph niż literatura myślę że do sprawdzenia 

 

Obejrzałem ten fragment. Mówi o przedziale 5,1-5,3, niestety nie wspomina czy w temp. pokojowej czy w temp. zacierania. Na homebrewtalk jest dyskusja na temat jego wypowiedzi, tam też nie wiedzą w jakiej temperaturze mierzył pH.

https://www.homebrewtalk.com/forum/threads/is-5-4-to-5-6-too-high-a-target-ph-questions.555305/

https://www.homebrewtalk.com/forum/threads/mash-ph-and-boil-kettle-ph-for-hoppy-beers.584159/

Jeżeli w temp. zacierania to te wartości po przeliczeniu zawarły by się w przedziale 5,4-5,6 co mieści się w zakresie podawanym w literaturze. Z tym, że on całkowicie odrzuca wartości powyżej, a czasem podaje się, że ten zakres kończy się na 5,8. Ja jak robię pomiar to podaję w temp. zacierania, a jak piszę tylko o zakładanej wartości to w temp. pokojowej. Skończyły mi się ostatnio paski pH, a wartość 5,4 mam już przetestowaną w kalkulatorze BeerSmith2. Jak zakładam np. 5,2 to nie wiem dlaczego, ale BS2 potrafi mi podać za dużo kwasu, tzn. spada mi wtedy pH poniżej 5,2. Inna sprawa, że te paski pH podobno mają słabą dokładność, więc też dlatego celuję raczej w środek przedziału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, MistrzSuspensu napisał:

ale BS2 potrafi mi podać za dużo kwasu, tzn. spada mi wtedy pH poniżej 5,2.

No właśnie i tu jest pytanie czy to źle??

 

Sam nie wiem ale planuje zbić zacier w temp pokojowej do 5.1-5.0 (oczywiście mniej więcej), i zobaczyć czy to faktycznie da jakiś efekt WOW. W najbliższą sobotę mam 2 warki w planie więc za jakiś miesiąc pochwalę się rezultatem :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Fenris napisał:

No właśnie i tu jest pytanie czy to źle??

 

Sam nie wiem ale planuje zbić zacier w temp pokojowej do 5.1-5.0 (oczywiście mniej więcej), i zobaczyć czy to faktycznie da jakiś efekt WOW. W najbliższą sobotę mam 2 warki w planie więc za jakiś miesiąc pochwalę się rezultatem :D 

Raz zbiłem sobie pH do 4,6 (w temp. zacierania), ale bałem się, że zablokuje to działanie enzymów i dodałem sody oczyszczonej. Ja się nie znam na chemii wody, na razie wychodzę z założenia, że za wysokie pH to wypłukiwanie nieporządanych związków ze słodu, a za niskie to zablokowanie działania enzymów. Jednak przy pH=5,0 skrobię pewnie zatrzesz, więc możesz próbować. Trzeba by kilka warek zrobić, tego samego, najlepiej jakiegoś prostego piwa, żeby sprawdzić czy jest jakaś różnica, bo może być bardzo subtelna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Fenris napisał:

tu jest ciekawe doświadczenie

Czyli niepotrzebnie bałem się niskiego pH. Interesujące jest to, że niby ekstrakt poszedł w górę o ok. 0,5°-1°BLG. Przydałoby się tylko więcej prób, bo przy jednej to można też powiedzieć, że akurat tak wyszło. Kiedyś pewnie spróbuję zejść niżej, ale na razie bez pasków zdecyduję się tylko na delikatne obniżenie do 5,2-5,3. Poza tym w tej chwili ogarniam nowy sprzęt, więc nie miałbym porównania z tym co wcześniej robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26-01-2018 #74 Mint Light Stout 7,3°

 

Profil wody:

HCO3=234ppm, pH=7,6. Dodano kwas fosforowy, celowałem w 5,3.

 

Zasyp:

  • Pale Ale (Bestmalz) - 1,1kg (62,8%);
  • Pszeniczny (Bestmalz) - 0,4kg (22,9%) ;
  • Black Malt eXtra (Bestmalz) - 0,15kg (8,6%);
  • Pale Chocolate (Fawcett) - 0,1kg (5,7%).

Zacieranie:

Zacieranie temperaturowe w BrewMonku 14,5L (8,3L/kg) + 6,5L podbicia. Filtracja bez wysładzania, testowaliśmy z Wajchą wydajność przy takim sposobie zacierania.

  • Przerwa #1 - 56°C - 20min;
  • Przerwa #2 - 65°C - 60min;
  • Mash Out - 79°C - 10min.

W czasie zacierania grzałka zgłupiała, mimo osiągnięcia zakładanej temperatury nie wyłączała się. Nie wiemy co było przyczyną. Złoże się trochę przytykało, śrutowanie było bardzo drobne, na najniższych ustawieniach gniotownika. Był problem z ustawieniem prawidłowiej cyrkulacji, na początku sporo ekstraktu dostawało się do rurki przelewowej. Sprawdzałem co jakiś czas kranikiem spustowym czy na podbiciu coś jest, bo bałem się, że grzałka się odsłoni. Jednak niby było ok. Może to miało wpływ na pracę grzałki, bo kiedy testowałem ją przy myciu to pracowała prawidłowo. Tak więc temperatura drugiej przerwy mocno przybliżona.

 

Chmielenie/ gotowanie (60'):

  • Mt. Hood 5,25%aa - 50g (40');;
  • Whirlfloc Tablet (15');
  • Mięta pieprzowa suszona z ogródka - 10g (5')

Szacunkowe IBU bez przeliczania alfakwasów ze względu na starzenie: 49. Szacunkowy kolor 59 EBC. 16L brzeczki schłodzono chłodnicą zanurzeniową do 16°C. Wydajność wyszła bardzo słaba - 60%. Z tym, że sama wydajność zacierania nie tak źle, bo 82%. Ostatecznie otrzymano 11L brzeczki. Będzie trzeba pomyśleć tylko jak osiągnąć zakładany ekstrakt. Teraz zakładaliśmy 9,5°BLG, wyszło 7,4°BLG. Przy poprzednich piwach też wychodzi niżej o 1-2°BLG. Przenoszenie nawyków z garów, gdzie odparowanie w czasie gotowania jest ze dwa razy wyższe nie bardzo się sprawdza pod tym względem przy BrewMonku. Wydajność końcową da się poprawić przez lepsze "osuszenie" brzeczki przy przelewaniu do wiadra.

 

Drożdże:

  • WLP 004 Irish Ale - 1 paczka PurePitch 40mL bez startera dodane do napowietrzanej tlenem brzeczki (1L przez minutę).

Fermentacja:

Wiadro poszło do piwnicy gdzie temp. wynosi ok. 12°C. Pierwsze oznaki fermentacji zauważyłem dopiero po 3,5 doby. Rekordowo wolny start. Nie chciało mi się robić startera to pomyślałem, że zrobię lekkie piwo w małej ilości. BS2 podał , że potrzeba 61mld komórek. Założyłem, że w paczce na początku będzie 90mld (środek zakresu podawany przez WLP), a po 4 miesiącach od produkcji zostanie 54mld, tak więc 10% underpitching. Niestety nie wyszło, teraz boję się zbierać po fermentacji gęstwę, bo nie wiem czy do startu fermentacji nie namnożyły się jakieś paskudy. Mogą się teraz nie ujawnić, ale chciałem zrobić przynajmniej jeszcze dwa piwa na tych drożdżach. Na szczęście Wajcha wziął parę mL świeżych z paczki do swojego banku, więc jak coś zrobi się starter. Nigdy nie zadawałem płynnych bez startera, ale jeżeli za każdym razem trzeba robić starter to chyba już lepiej kupić FM, które są 10zł tańsze.

Po 4 dniach przeniosłem wiadro do 20°C. Po kolejnych 6 dniach rozlew.

 

Rozlew:

Przed rozlewem cold crush w garażu przez noc. Rozlew z refermentacją. Ostateczne parametry:

Ekstrakt początkowy: 7,3°BLG

Ekstrakt końcowy pozorny: 1°BLG

Zawartość alkoholu objętościowo: 3,3%

Odfermentowanie pozorne: 87%

Nagazowanie: 2,4 vol. CO2

 

Ocena:

Na razie napiszę wpływ ilości mięty na piwo, ponieważ mało informacji sam na ten temat znalazłem w internecie. Oczywiście spory wpływ na jej odczucie ma ekstrakt piwa, który jest dość niski. Tak, więc mięta jest mocno wyczuwalna, szwagrowi i siostrze taka ilość przeszkadza. Ja uważam, że jest ok, ale więcej już bym nie dał. Myślę, że przy wyższym ekstrakcie zastosował bym tę samą ilość proporcjonalnie do objętości, ale nie więcej. Nie wiem jaki wpływ na piwo miały by inne odmiany mięty, co do świeżej to podobno daje się jej więcej. Z tego co czytałem, to dając za dużo można piwo zepsuć i chyba się z tym zgadzam.

 

 

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FM są tańsze i polskie, a skoro można mieć dobry jakościowo produkt z Polski, to czemu nie. Btw robienie startera i patrzenie jak się kręci to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w warzeniu. Odprężam się patrząc na beztroskie drożdże w kolbie :)

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, BelgLover napisał:

FM są tańsze i polskie, a skoro można mieć dobry jakościowo produkt z Polski, to czemu nie. Btw robienie startera i patrzenie jak się kręci to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w warzeniu. Odprężam się patrząc na beztroskie drożdże w kolbie

Chciałem trochę zaoszczędzić na czasie, więc pomyślałem, że zaryzykuję. Poza tym ewentualny underpitching trochę skompensuję natlenianiem z butli, a nie planowałem jakiegoś wybitnego piwa, tylko coś w miarę poprawnego, żeby namnożyć drożdże do kolejnego piwa. Jednak wychodzi na to, że takie postępowanie to zbyt duża loteria i warto zaoszczędzić kupując tańsze drożdże. Najlepsze, że producent (zresztą chyba nie tylko WLP) pisze w instrukcji bzdury o bezpiecznym wrzucaniu drożdży bez startera do brzeczki 12°BLG na 19L. Jak się trafi paczka sfatygowana podróżą z USA to robi się problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

29-01-2018 #75 Pilsner SH Chinook PL 12,6°

 

Profil wody:

HCO3=234ppm, pH=7,6. Dodano kwas fosforowy, celowałem w 5,3.

 

Zasyp:

  • Heidelberg (Bestmalz) - 7,6kg (95%);
  • Carapils (Weyermann) + Caramell Pils (Bestmalz) - 0,05+0,35kg (%).

Zacieranie:

Zacieranie temperaturowe w BrewMonku 22,5L (2,8L/kg) + 6,5L podbicia.

  • Przerwa #1 - 63°C - 60min;
  • Mash Out - 76°C - 10min.

 

Chmielenie/ gotowanie (60'):

  • Chinook PL 2016 10%aa - 50g (60');
  • Chinook PL 2016 10%aa - 50g (20');
  • Whirlfloc Tablet (15');
  • Chinook PL 2016 10%aa - 50g (0');

Szacunkowe IBU bez przeliczania alfakwasów ze względu na starzenie: 54. Szacunkowy kolor 6 EBC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29-01-2018 #75B "Bohemian Lager" Pilsner SH Chinook PL 12,6°

 

Drożdże:

Wyeast 2124 Bohemian Lager - po #71, nie pamiętam ile, ale wg kalkulatora BS2

 

Fermentacja:

Fermentacja trwała 25 dni, bez podnoszenia temperatury na koniec. Niestety ale mam ograniczony dostęp do browaru z racji miejsca pracy, a robiłem kolejne piwo. Normalnie bym zrobił przerwę diacetylową, bo w razie jego dużych ilości średnio mi takie piwo podchodzi. Bardziej jestem w stanie przełknąć lekki DMS. Piwo przelałem na razie do wiadra na lagerowanie po cold crushu (24-02-2018), może przeleję później do kega, a może nagazuję z refermentacją. Wiadro wstawiłem do garażu, gdzie panują temperatury podwórkowe. Koniec lutego jest mroźny (wachania od -9°C do -2°C w dzień), później pewnie będzie się ocieplać.

 

Rozlew:

Po niecałych dwóch miesiącach lagerowania piwo rozlałem, wyszło idealnie klarowne.

Parametry końcowe:

Ekstrakt początkowy: 12,6°BLG

Ekstrakt końcowy pozorny: 2,1°BLG

Zawartość alkoholu objętościowo: 5,6%

Odfermentowanie pozorne: 83%

Nagazowanie: nie pamiętam pod jakim ciśnieniem gazowałem

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29-01-2018 #75D "Danish Lager" Pilsner SH Chinook PL 12,6°

 

Drożdże:

Wyeast 2042 Danish Lager - po #71, nie pamiętam ile, ale wg kalkulatora BS2

 

Fermentacja:

Wszystko tak samo jak przy #75B. Wyczuwalna siarka przy przelewaniu na lagerowanie.

 

Rozlew:

Po niecałych dwóch miesiącach lagerowania piwo rozlałem, wyszło idealnie klarowne.

Parametry końcowe:

Ekstrakt początkowy: 12,6°BLG

Ekstrakt końcowy pozorny: 2,4°BLG

Zawartość alkoholu objętościowo: 5,5%

Odfermentowanie pozorne: 81%

Nagazowanie: nie pamiętam pod jakim ciśnieniem gazowałem

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25-02-2018 #76 Wild Lager 14,4°

 

Nie mam pojęcia co z tego wyjdzie.

 

Profil wody:

HCO3=234ppm, pH=7,6. Dodano kwas fosforowy, celowałem w 5,3.

 

Zasyp:

  • Pilzneński (Bestmalz) - 7kg (78%);
  • Ryż - 2kg (22%)..

Zacieranie:

Najpierw kleikowanie ryżu, które skopałem. Kleikowałem 2kg w 10L wody, ale okazało się to za mało. Pierwszy raz coś w życiu kleikowałem i uznałem, że jakieś ziarenka ryżu, które zostały w mieszanie to nie problem. Jednak w trakcie wysładzania zaczęły się rozpuszczać i do brzeczki dostała się skrobia. Niestety wcześniej robiłem mashout.

Zacieranie temperaturowe w BrewMonku 22,5L (2,8L/kg) + 6,5L podbicia.

  • Przerwa #1 - 63°C-69°C - nie liczyłem jak długo, temperatura nie pewna, grzałka znowu zwariowała, bo złoże się przytkało przez ten ryż.
  • Mash Out - 80°C - 5 min.

 

Chmielenie/ gotowanie (60'):

  • Lubelski PL 2016 3,5%aa - 110g (FWH) (skrobię zauważyłem po wrzuceniu chmielu);
  • Whirlfloc Tablet (15');

Szacunkowe IBU bez przeliczania alfakwasów ze względu na starzenie: 32. Szacunkowy kolor 7 EBC. 

 

 

Drożdże:

  • Wyeast 2042 Danish Lager - po #74 ok. 500mL gęstwy
  • Wyeast 3278 Belgian Lambic Blend - po 1,5 miesiąca fermentacji

 

Fermentacja:

Brzeczkę chłodziłem na powietrzu, 20 minut do 80°C, przez noc do 5-6°C. Wstawiłem do piwnicy, temp. w pomieszczeniu 11°C, może 10°C. Na razie jest plan zrobienia lagera, a po dwóch tygodniach wrzucę blend Lambikowy żeby rozłożył skrobię. Niektóre szczepy Pediococcusów podobno są w stanie wytrzymać przynajmniej 30IBU (przynajmniej te "belgijskie") i rozłożą skrobię. Lactobacilusy pewnie padną. Piwo eksperymentalne, choć Amerykanie ponoć robią "kwachy" bazujące na lagerach. Nie wiem tylko jak u nich z chmieleniem, ale podejrzewam, że nie zależy im na ubijaniu bakterii.

 

Po 1,5 miesiąca przelałem do szklanego balona i zostawiłem w piwnicy. Dodałem Wyeast Lambic Blend i czekam co się stanie. Piwo podczas przelewania było klarowne, a na dnie wiadra ze 2L osadu.

 

Rozlew z kega (18-04-2019):

Parametry końcowe:

Ekstrakt początkowy: 14,4°BLG

Ekstrakt końcowy pozorny: 3,5°BLG

Zawartość alkoholu objętościowo: 6,0%

Odfermentowanie pozorne: 76%

 

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

03/04-03-2018 #77 American Pilsner 13°

 

Profil wody:

HCO3=234ppm, pH=7,6. Dodano kwas fosforowy, celowałem w 5,3.

 

Zasyp:

  • Pilzneński (Bestmalz) - 5,2kg (80%);
  • Ryż - 1,3kg (20%)..

Zacieranie:

Najpierw kleikowanie ryżu, 1,3kg w 10L wody. Nie wiem jak powinien ryż wyglądać po kleikowaniu, więc pominąłem na wszelki wypadek mashout.

Zacieranie temperaturowe w BrewMonku 25,5L (3,9L/kg) + 6,5L podbicia.

  • Przerwa scukrzająca - 63°C-65°C - 60min.

Chmielenie/ gotowanie (90'):

  • Styrian Golding 2016 5,25%aa - 50g (FWH);
  • Whirlfloc Tablet (15');
  • Tradition PL 2017 6%aa - 50g (15');
  • Tradition PL 2017 6%aa - 50g (Hop Stand w 70°C-80°C przez 1h)

Szacunkowe IBU bez przeliczania alfakwasów ze względu na starzenie: 36. Szacunkowy kolor 7 EBC. 

Chłodzenie na powietrzu, do 80°C w 20min, później przez noc w garażu do 4°C.

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

03/04-03-2018 #77B "Bohemian Lager" American Pilsner 13°

 

Drożdże:

Wyeast 2124 Bohemian Lager - 250mL gęstwy po #75B, na 23L brzeczki. Brzeczka natleniona z butli (2L/min, przez 2min)

 

Fermentacja:

Wiadra poszły do piwnicy. Zmierzyłem temperaturę lagera #76, który tam stoi. Na razie ma 7°C, więc powinno być ok przynajmniej na starcie fermentacji. Przez następne dni temperatura otoczenia ma rosnąć, więc w piwnicy może być później trochę cieplej. Po 7 dniach przeniosłem wiadro do pomieszczenia o temp. ot. 13°C, po kolejnych 7 do temp. ot. ok. 20°C. Na lagerowanie przeniosłem do garażu, pewnie na krótko, bo już wiosna.

 

Rozlew:

Po bardzo krótkim lagerowaniu (niecały miesiąc) piwo rozlałem po nagazowaniu w kegu. Parametry końcowe:

Ekstrakt początkowy: 13°BLG

Ekstrakt końcowy pozorny: 0,5°BLG

Zawartość alkoholu objętościowo: 6,7%

Odfermentowanie pozorne: 96% (bardzo głęboko, pomiar początkowy i końcowy jak zwykle refraktometrem, prawdopodobnie któryś pomiar był błędny, bo alkoholu nie czuję w piwie)

Nagazowanie: nie więcej jak 2,4 vol. CO2

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

03/04-03-2018 #77D "Danish Lager" American Pilsner 13°

 

Drożdże:

Wyeast 2042 Danish Lager - 100mL-150mL gęstwy po #75B, na 9L brzeczki. Brzeczka natleniona z butli (2L/min, przez 2min)

 

Fermentacja:

Tak jak w przypadku #77B. Nie planuję innego trybu fermentacji.

 

Rozlew:

Po bardzo krótkim lagerowaniu (niecały miesiąc) piwo rozlałem po nagazowaniu w kegu. Parametry końcowe:

Ekstrakt początkowy: 13°BLG

Ekstrakt końcowy pozorny: 1,2°BLG

Zawartość alkoholu objętościowo: 6,3%

Odfermentowanie pozorne: 91%

Nagazowanie: nie więcej jak 2,4 vol. CO2

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

10/11-03-2018 - #78 American India Pale Ale 12,6°

 

Profil wody:

HCO3=234ppm, pH=7,6. Dodano kwas fosforowy, celowałem w 5,3.

 

Zasyp:

  • MepPilsner (Malteurop) - 5kg

Zacieranie:

 

Zacieranie w 20L (4L/kg):

  • Przerwa scukrzająca - 64°C - 80min.

Wysładzanie 21L wody.

 

Chmielenie/ gotowanie (90'):

  • Chinook PL 2016 - 50g (40');
  • Citra US 2016 - 50g (15');
  • Whirlfloc Tablet (15');
  • Citra US 2016 - 50g (5');
  • Vic Secret AUS 2016 - 50g (5');
  • Citra US 2016 - 50g (0');
  • Vic Secret AUS 2016 - 50g (0');
  • Citra US 2016 - 50g (Hop Stand w 70°C);
  • Vic Secret AUS 2016 - 50g (Hop Stand w 70°C);

Chłodzenie na powietrzu, do 80°C w 20min, później przez noc w garażu do 4°C.

 

Drożdże:

  • Safale US-05 - 1 paczka z podejrzanej partii mającej problemy ze startem (ostatecznie nie wiem kiedy wystartowały, bo wyjechałem tego samego dnia co zadawałem)

 

Fermentacja:

W pierwszej części przez 14 dni w 13°C, później przeniosłem wiadro do pomieszczenia o temp. 20°C.

 

Rozlew:

Rozlew z kega po łącznie 21 dniach fermentacji. Piwo wyszło słabo ze względu na bardzo mocną selerową goryczkę (z selerem mi się kojarzy). Parametry końcowe:

Ekstrakt początkowy: 12,6°BLG

Ekstrakt końcowy pozorny: 2,0°BLG

Zawartość alkoholu objętościowo: 5,7%

Odfermentowanie pozorne: 84%

Nagazowanie: 2,2-2,4 vol. CO2

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16-03-2018 - #79 Sweet Stout 13,6°

 

Profil wody:

HCO3=234ppm, pH=7,6. Dodano kwas fosforowy, celowałem w 5,3.

 

Zasyp:

  • Pale Ale (Bestmalz) - 6kg (71,4%);
  • Laktoza - 1kg (11,9%) - dodana podczas gotowania;
  • Pale Chocolate (Fawcett) - 0,6kg (7,1%);
  • Karmelowy 300 (Viking Malt) - 0,5kg (6,0%);
  • Black Malt eXtra (Bestmalz) - 0,2kg (2,4%);
  • Black (Crisp) - 0,1kg (1,2%).

Zacieranie:

Zacieranie w 33L w BrewMonku - 26,5L (3,6L/kg) + 6,5L podbicia:

  • Przerwa scukrzająca - 65°C - 60min.

Wysładzanie 20L wody.

 

Chmielenie/ gotowanie (60'):

  • Lubelski PL 2016 - 120g (FWH);
  • Whirlfloc Tablet (15');

Chłodzenie chłodnicą plus kilka godzin w garażu do kilkunastu stopni (nie pamietam ilu, bliżej 10°C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16-03-2018 #79D "Danish Lager" Sweet Stout 13,6°

 

Drożdże:

  • Danish Lager - gęstwa po #76

 

Fermentacja:

Wiadro umieszczono w pomieszczeniu o temp. 8°C.

 

Rozlew:

Po czterech tygodniach we wiadrze. Rozlew z kega, parametry końcowe:

Ekstrakt początkowy: 13,6°BLG

Ekstrakt końcowy pozorny: 4,5°BLG

Zawartość alkoholu objętościowo: 5%

Odfermentowanie pozorne: 67%

Nagazowanie: nie więcej jak 2,3 vol. CO2

Przy robieniu Milkshake IPA załapałem, że laktoza przekłamuje pomiar refraktometrem, także gęstość początkowa jest przybliżona, końcową zmierzyłem areometrem.

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16-03-2018 #79I "Irish Ale" Sweet Stout 13,6°

 

Drożdże:

  • WLP004 Irish Ale - 2L starter, z tym, że trochę poczekał w lodówce, bodaj tydzień

 

Fermentacja:

Wiadro umieszczono w pomieszczeniu o temp. 8°C.

 

Rozlew:

Po czterech tygodniach we wiadrze. Rozlew z kega, parametry końcowe:

Ekstrakt początkowy: 13,6°BLG

Ekstrakt końcowy pozorny: 4,5°BLG

Zawartość alkoholu objętościowo: 5%

Odfermentowanie pozorne: 67%

Nagazowanie: nie więcej jak 2,3 vol. CO2

Przy robieniu Milkshake IPA załapałem, że laktoza przekłamuje pomiar refraktometrem, także gęstość początkowa jest przybliżona, końcową zmierzyłem areometrem.

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24/25-03-2018 - #80 American India Red Ale 14,4°

 

Profil wody:

HCO3=234ppm, pH=7,6. Dodano kwas fosforowy, celowałem w 5,2-5,3.

 

Zasyp:

  • MepPilsner (Malteurop) - 9,7kg (90,7%);
  • Karmelowy 150 (Viking Malt) - 0,5kg (4,7%);
  • Karmelowy 300 (Viking Malt) - 0,5kg (4,7%);
  • Cukier stołowy - 200g (refermentacja).

Zacieranie:

Zacieranie w 33L w BrewMonku - 27,5L (2,6L/kg) + 6,5L podbicia. Cyrkulacja mocno spowolniona przez złoże. Na czujniku pokazywało 68°C, a na górze zmierzyłem termometrem 61°C. Nie chce mi się opisywać całej historii tego zacierania. Po prostu wysłodziłem ze skrobią bez mash out, powoli to szło, próbowałem przyspieszać mieszając przy fałszywym dnie, być może dlatego wydajność poszła w dół. Nie robiłem mashoutu by zatrzeć po wysładzaniu. Raczej nie będę zacierał tak dużych zasypów w BrewMonku, chyba, że jakoś lepiej cieplnie zaizoluję kadź. Nie pamiętam w jakiej temp. ostatecznie to zatarłem, chyba coś koło 65°C.

 

Chmielenie/ gotowanie (60'):

  • Chinook PL 2016 - 50g (FWH);
  • Amarillo US 2016 - 40g (FWH);
  • Chinook PL 2016 - 50g (20')
  • Vic Secret AUS 2016 - 33g (20')
  • Whirlfloc Tablet (15');
  • Amarillo US 2016 - 35g (5');
  • Vic Secret AUS 2016 - 33g (5');
  • Amarillo US 2016 - 35g (0');
  • Vic Secret AUS 2016 - 34g (0');
  • Equinox US 2016 - 20g (Hop Stand w 70°C);
  • Vic Secret AUS 2016 - 20g (Hop Stand w 70°C);
  • Citra US 2016 - 60g (Hop Stand w 70°C);
  • Cascade US 2016 - 60g (Hop Stand w 70°C);

Chmielenie na bogato i nieco chaotyczne, ale pozbywam się zeszłorocznego chmielu. Chłodzenie do 19°C. Przez noc do 6°C. Ostatnie chyba chłodzenie przez noc przed kolejną zimą. Za dużo syfu lata w powietrzu.

 

Drożdże:

  • San Diego Super - gęstwa od Wajchy, nie wiem ile, bo zbierane tego samego dnia. Zadane do brzeczki napowietrzonej 4L tlenu.

Fermentacja:

Wiadro wstawione do pomieszczenia o temp. ok. 13-14°C. Po trzech tygodniach do temp. 18°C na tydzień.

 

Rozlew:

Rozlew z refermentacją. Trochę podbiłem cukrem ekstrakt początkowy, ponieważ rozpuściłem  cukier tylko w 0,5L wody. Wiadro do rozlewu ma ok. 33-34L, a chciałem żeby na jeden raz 33L piwa i roztwór cukru zmieściły się w nim. Parametry końcowe:

Ekstrakt początkowy: 14,4°BLG

Ekstrakt końcowy pozorny: 2,9°BLG

Zawartość alkoholu objętościowo: 6,0%

Odfermentowanie pozorne: 79%

Nagazowanie: 2,5 vol. CO2

 

 

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

31-03-2018 - #81 Grodziskie v9 7,2°

 

Profil wody:

HCO3=234ppm, pH=7,6. Dodano kwas fosforowy, celowałem w 5,2.

 

Zasyp:

  • Grodziski (Weyermann) - 2,5kg

Zacieranie (Brewmonk):

Zacieranie w 7,5L (3L/kg) + 6,5L podbicia:

  • Przerwa scukrzająca - 64°C - 60min.

Wysładzanie 15L wody.

 

Chmielenie/ gotowanie (60'):

  • Lubelski PL 2016 3,5%aa. - 25g (FWH);
  • Saaz CZ 2016 3,3%aa. - 25g (FWH);
  • Whirlfloc Tablet (15');
  • Lubelski PL 2016 3,5%aa. - 25g (20');
  • Saaz CZ 2016 3,3%aa. - 25g (20');
  • Lubelski PL 2016 3,5%aa. - 25g (5');
  • Saaz CZ 2016 3,3%aa. - 25g (5');
  • Lubelski PL 2016 3,5%aa. - 25g (0');
  • Saaz CZ 2016 3,3%aa. - 25g (0');

Drożdże:

  • Safale US-05 - gęstwa po #78

 

Fermentacja:

W pierwszej części przez 14 dni w 13°C, później przeniosłem wiadro do pomieszczenia o temp. 20°C na 7 dni.

 

Rozlew:

Rozlew z refermentacją po łącznie 21 dniach fermentacji. Parametry końcowe:

Ekstrakt początkowy: 7,2°BLG

Ekstrakt końcowy pozorny: 0,6°BLG

Zawartość alkoholu objętościowo: 3,4%

Odfermentowanie pozorne: 92%

Nagazowanie: 3,0 vol. CO2

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.