Skocz do zawartości

Przepis na ser a'la oscypek "krówscypki"


Guest_1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ponieważ nie samym piwem człowiek żyje, trzeba do tego piwa coś zjeśc.

Zamieszczam przepis na ser typu oscypek. Podsunął mi go Morfitru, sprawdziłem przepis przetestowany, polecam.

 

Potrzebujemy KONIECZNIE mleka prosto od krowy, kupne ze sklepu się nie nadaje. Warto poszukać dostawcy który sprzeda nam mleczko tłuste ponieważ będziemy mogli sobie odciągnąć jeszcze śmietanę co da nam okazje do zrobienia masła ale to w osobnym temacie.

 

Mleko wlewamy do gara i podgrzewamy do 37°C. Po osiągnięciu temp. dodajemy podpuszczkę w ilości zaleconej przez producenta. Ja mam podpuszczkę naturalną i dodaje jej około 1-2 krople na litr mleka czyli np. na 10l   20 kropel. Dodając podpuszczkę należy cały czas mieszać mleko.

Po dokładnym wymieszaniu odstawiamy do zrobienia się skrzepu.

Gdy skrzep już ładnie nam się zwiąże kroimy go jak najgęściej po czym podgrzewamy do 45-47°C. przy tej temp.skrzep powinien zrobić się lekko klejący.

Przekładamy skrzep do odcedzenia. Ja wrzucam go do durszlaka i tyle. Następnie biorę w garść trochę sera i odciskam aby wycisnąć serwatkę.

Przyszedł cas na nadawania kształtów tzn. odciskamy w formie. Żeby sobie ułatwić pracę moczę ser w mocno ciepłej wodzie następnie do foremki, odciskam i wrzucam do zimnej wody razem z foremką w której zostaje na jakieś 10s. Ser wyjmujemy z formy i wrzucamy do solanki. Ważne używamy tylko soli !!! NIEjodowanej !!! Stężenie soli musi byc takie żeby serki pływały na powierzchni.

Tak moczony ser musi pływać około 24h. Smacznego.

Ser można jeść wędzony lub nie. Wędzenie powinno sie odbywać w temp. nie większej jak 30°C...najlepiej olchą (podobno)

 

Wydajność:

Ostatnio robiąc z 18l uzyskałem 40 serków plus do tego prawie litr śmietany odebranej na masło.

post-15018-0-55636900-1476735337_thumb.jpg

Edytowane przez LägLer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pycha!

 

Dla leniwych jest opcja kupienia serka typu włoskiego (np w Lidlu) lub twarogu (ten trzeba zawinąć w gazę). Moczymy sery w solance 6% przez 6h i na 2-3 godziny (na kolor) do wędzarni w 50-60st. Faktycznie, olcha mi sie najlepiej sprawdza - rodzina ciagle sie domaga jeszcze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mleku prosto od krowy lepsze, jasne....ale nie prawda, że sklepowe się nie nadaje

 

Na zdjęciu w załączniku, produkt tygodniowy, na mleku 3,2% Mleczna Dolina, wersja "pieprzowa" i z bakteriami do Chedarra.

U mnie cały proces wygląda tak samo, tylko nie wędzę.

Serki zazwyczaj nie mają czasu na dojrzewanie, ale jak widać znikają w oka mgnieniu. Tu przy butelkowaniu AIPy.

Co weekend dorabiam nowe.

 

post-15352-0-31855600-1476764985_thumb.jpg

post-15352-0-89431800-1476765119_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mleku prosto od krowy lepsze, jasne....ale nie prawda, że sklepowe się nie nadaje

 

Na zdjęciu w załączniku, produkt tygodniowy, na mleku 3,2% Mleczna Dolina, wersja "pieprzowa" i z bakteriami do Chedarra.

U mnie cały proces wygląda tak samo, tylko nie wędzę.

Serki zazwyczaj nie mają czasu na dojrzewanie, ale jak widać znikają w oka mgnieniu. Tu przy butelkowaniu AIPy.

Co weekend dorabiam nowe.

Dla mnie kupowanie mleka w biedrze nie ma sensu bo od kobitki z bazaru kosztuje mnie 2zł/litr i do tego odciągnę jeszcze śmietanę na masło. Pomijam już koniecznośc dodawanie bakterii do mleka sklepowego...nieopłacalny temat. Nie wspominam nawet o lepszej jakości mleka prosto od krówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.