Skocz do zawartości

Manufaktura Paga


Alexy

Rekomendowane odpowiedzi

#15 Citra IPA (klon Zombie Dust) 15,5° Blg
30/07/2017

 

Tym razem mocne chmielenie Citrą, z wykorzystaniem ponoć sprawdzonego przepisu z HBT. Dodatkowo wykorzystanie gęstwy Wyeast 1968.

 

 

Objętość brzeczki do fermentacji: 22l


Słody:

  • 5,33 kg Pale Malt (Weyermann)
  • 0,48 kg Munich II (Weyermann)
  • 0,22 kg Carafoam (Weyermann)
  • 0,22 kg Melanoidin (Weyermann)
  • 0,10 kg Caramel/Crystal Malt - 60L

Chmielenie (IBU wg BS - 70):

  • 20,00 g Citra [12,00 %] - First Wort Hop
  • 30,00 g Citra [12,00 %] - Boil 15,0 min
  • 30,00 g Citra [12,00 %] - Boil 10,0 min
  • 30,00 g Citra [12,00 %] - Boil 5,0 min 
  • 30,00 g Citra [12,00 %] - Boil 1,0 min
  • 85,00 g Citra [12,00 %] - Dry Hop 6,0 Days 

Drożdże:

  • 100ml tygodniowej gęstwy Wyeast 1968 (ale te 100ml to taki beton z dna, bo te drożdże fantastycznie flokulują)

Dodatki:

  • Woda do zacierania (19l): gips 6,7g, sól 1,3g, kwas ortofosforowy 75% 3,8ml
  • Woda do wysładzania (14,5l): gips 5,1g, sól 1g, kwas ortofosforowy 75% 3,1ml
  • Uzyskany stosunek siarczków do chlorków: 4:1

Zacieranie i gotowanie:

Zacieranie jednotemperaturowe 65C (przez 60min), bez mash-out. Ph na koniec zacierania 5.4. Filtracja przez sracz-wężyk, poszła bardzo sprawnie - woda do wysładzania 78C. Wysładzanie ciągłe.

 

Wyszło 27,5l 13,4Blg. Miało wyjść 13,8Blg więc wydajność lekko nieco niższa niż wyliczył BS. Po gotowaniu wyszło 23,5l 15,5Blg. W oryginale powinno wyjść 15,8Blg ale różnica nie jest duża. Ogromna ilość osadu na dnie gara bo dużo chmielu i używałem whirlfloca.

 

Fermentacja:

Drożdże zadanie w 18C. Jak krausen zaczął opadać podniosłem do 20C. Piwo odfermentowało do 2,7Plato, czyli 82%. 

 

Próbujemy:)
Bardzo wyraźny aromat i smak citry, goryczka idealnie dopasowana do tych 15,5Blg, nie zalega. Finish półwytrawny. Piana gęsta drobnopęcherzykowa, utrzymuje się długo. Po około 2-3 tygodniach w kegu piwo wyraźnie straciło na aromacie, pojawiły się delikatne nuty miodowe świadczące o utlenieniu. Nie ma co się dziwić, piwa chmielowe są podatne na tą przypadłość. Następnym razem jak powtórzę to piwo (a powtórzyć je trzeba!) zrobię zamknięty transfer do kega i zobaczymy jaki to będzie miało wpływ na utrzymanie aromatu.

Edytowane przez Alexy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Duże zmiany w Manufakturze! Zostałem ostatecznie wyrzucony z kuchni, gdzie gościnnie warzyłem.

Od tej pory, browar ma swoje pomieszczenie i przerzucam się na prąd przy pomocy Braumeistera 20l. Gar i gaz zostanie jako backup dla warek o dużym ballingu.

Pierwsze warzenie już w ten weekend! Na pierwszy ogień weizen, aby Braumeisterowi nie było za łatwo ;)

9ef8d85ff9d8bc97486b11feec5eeec8.jpg

Edytowane przez Alexy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem i jeden i drugi sprzęt. Czytałem bardzo dużo opinii i testów oraz relacji użytkowników. Generalnie do Braumeistera skłoniły mnie bardzo pozytywne opinie użytkowników, kompaktowa konstrukcja, porządny serwis ze strony producenta (wszystko się może popsuć!) oraz dostępność części po gwarancji. Na pierwszy rzut oka czuć niemiecki kunszt inżynierski w tym sprzęcie - a jak będzie na drugi rzut oka to dam znać w relacji z pierwszej warki.

Edytowane przez Alexy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze warzenie w Braumeisterze zaliczone. Ogólnie poszło bardzo gładko, tylko mycie grzałek to taka sobie sprawa. Wszystko inne na duży plus. Jedyne co mnie zaskoczyło to niższy stopień odparowania niż planowałem (11% vs 14%) przez co nie trafiłem z Blg - 0,4 stopnia niżej niż policzyłem w BS.

Czas pracy 6h ze sprzątaniem a na warsztacie był dziś weizen wg przepisu Anteksa z dwugodzinnym zacieraniem!

0563b06bc4b3e9ab140e2d912ed7aaf9.jpg

ba78b520c21604c73fee16cec1f6e851.jpg

4ed5fec7fce0eabdd1d9e29fd576f968.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.