Skocz do zawartości

Kwas z prebiotyku


Saladyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zamierzam w najbliższym czasie uważyć Gose z urzyciem bakteri kwasu mlekowego, które chce pozyskać z jakiegoś prebiotyku, stąd też kilka pytań które mnie nurtują. 

1. Jaki prebiotyk byście polecali?

2.Chce zakwasić warkę około 20 L rozumiem że na początek muszę zrobić starter, ile dodać tego prebiotyku żeby się to zakwasiło ?

3.Wyczytałem że bakterie z prebiotyku nie tolerują chmielu ile max ibu może być w zakwszanym piwie? 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jedynym probiotykiem, który nigdy mnie nie zawiódł w kwestiach zakwaszania jest Lakcid.

2. Kupujesz go w postaci 10 fiolek, do których zakrapiasz wodę, dawałem całe opakowanie, bez bawienia się w starter (ze starterem efekt był identyczny, więc nie ma sensu, opakowanie kosztuje 10-15 zł), zakwaszałem w pudle styropianowym ze sterownikiem ustawionym na 40C, ok. 2-3 dni.

3. Nie chmielę w ogóle piw, które zakwaszam przed dodaniem drożdży, ale jeśli bardzo chcesz to możesz najpierw zakwasić, a potem przegotować raz jeszcze i nachmielić.

 

Generalnie lepszą opcją są kultury serowarskie/piekarnicze, ja przerzuciłem się i używam poniższej, z bardzo dobrymi efektami. Sypię bezpośrednio z opakowania, nie robię starterów, po 24h wystawiam z pudła styropianowego i zostawiam na kolejne 24h do schłodzenia. Po jednej dobie kwaśność jest już bardzo wysoka. Starczy pewnie i na 5 warek, ja dla pewności sypię więcej, więc starcza mi na 3-4. Przechowywać można w zamrażarce kilka miesięcy. Polecam, żeby uniknąć niespodzianek z probiotyków.

 

https://sklep.serowar.pl/pl/p/PG-kultura-starterowa-bakterie/118

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Swanson albo Biotyk są bardzo dobre.

2, Nie rób startera bez sensu, zamiast tego zakwaś przed chmieleniem (choć pogotuj z 30 minut dla wstępnego odparowania prekursorów DMS) - utrzymaj temp. 40C dodaj probiotyk 2-4 dni i zagotuj nachmiel. W tym przypadku uważaj na drożdże, nie wszystkie lubią niskie pH i mogą dać Ci siarkę.

3. Jeżeli zastosujesz probiotyk po fermentacji "na cichą" to chmielenie całkiem odpada, bakterie mlekowe nie znoszą chmielu w żadnych ilościach. L. Brevis tolerują chmiel do 8 IBU (tak mówi teoria, a w praktyce w dwóch piwach nie wystartowały mi przy 5 IBU lacto ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie lepszą opcją są kultury serowarskie/piekarnicze, ja przerzuciłem się i używam poniższej, z bardzo dobrymi efektami. Sypię bezpośrednio z opakowania, nie robię starterów, po 24h wystawiam z pudła styropianowego i zostawiam na kolejne 24h do schłodzenia. Po jednej dobie kwaśność jest już bardzo wysoka. Starczy pewnie i na 5 warek, ja dla pewności sypię więcej, więc starcza mi na 3-4. Przechowywać można w zamrażarce kilka miesięcy. Polecam, żeby uniknąć niespodzianek z probiotyków.

 

https://sklep.serowar.pl/pl/p/PG-kultura-starterowa-bakterie/118

I nie masz kwasu izowalerianowego po zakwaszaniu tym? Teoria mówi, że Streptococcus thermophilus dostarczają Lactobacillusom substancji niezbędnych do przekształcania leucyny w kwas izowalerianowy i nie powinno się ich używać razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Generalnie lepszą opcją są kultury serowarskie/piekarnicze, ja przerzuciłem się i używam poniższej, z bardzo dobrymi efektami. Sypię bezpośrednio z opakowania, nie robię starterów, po 24h wystawiam z pudła styropianowego i zostawiam na kolejne 24h do schłodzenia. Po jednej dobie kwaśność jest już bardzo wysoka. Starczy pewnie i na 5 warek, ja dla pewności sypię więcej, więc starcza mi na 3-4. Przechowywać można w zamrażarce kilka miesięcy. Polecam, żeby uniknąć niespodzianek z probiotyków.

 

https://sklep.serowar.pl/pl/p/PG-kultura-starterowa-bakterie/118

I nie masz kwasu izowalerianowego po zakwaszaniu tym? Teoria mówi, że Streptococcus thermophilus dostarczają Lactobacillusom substancji niezbędnych do przekształcania leucyny w kwas izowalerianowy i nie powinno się ich używać razem.

 

Niczego złego w aromacie nie stwierdziłem, a takich piw zrobiłem już kilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Swanson L.Plantarum

2. Ja robię tak, że dodaję paczkę US-05 i 100ml wymieszanego starteru lacto (nie dodaję samego osadu), wychodzą mi z tego mocno kwaśne piwa o pH 3,2-3,3, ale znośne ze względu na obecność tylko i wyłącznie kwasu mlekowego. Można kontrować kwaśność słodami, zacieraniem lub dodatkami.

3. Po co chmielić? Nawet jak przetrwają, to goryczka i kwas to nie jest dobre połączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Biotyk to suplement diety wiec zawartość deklarowana przez producenta nie jest w żaden sposób sprawdzana/kontrolowana. Jesli ci zalezy na dokładnej ilości lacto szukaj probiotykow zarejestrowanych jako leki, np.lakcid albo lacifidofil. Suplementy to wolna amerykanka i trafić można różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem wielu probiotyków oraz innych źródeł bakterii, najlepsze efekty to l. plantarum  (swanson) l. casei (biotyk) i l. rhamnosus (kultura jogurtowa, fajnie wyszło też jedno zakwaszanie kefirem. L. bulgaricus z s. termophilus nie dał mi skarpety, ale słabo zakwasił. lepiej go sobie zostawić do jogurtów.

Ja zawsze robię starter - 1L spasteryzowanej brzeczki, min. 2 kapsułki, na 24-48h do optymalnej temp, a później zadaję do piwa/brzeczki.

Staram się nie chmielić przed kwaszeniem, a jeśli już to tak symbolicznie na 1-2 ibu, aby może delikatnie pomóc w wytrącanie osadów podczas gotowania, albo nie gotuję wcale.

Strategie kwaszenia to już osobny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem wielu probiotyków oraz innych źródeł bakterii, najlepsze efekty to l. plantarum  (swanson) l. casei (biotyk) i l. rhamnosus (kultura jogurtowa, fajnie wyszło też jedno zakwaszanie kefirem. L. bulgaricus z s. termophilus nie dał mi skarpety, ale słabo zakwasił. lepiej go sobie zostawić do jogurtów.

Ja zawsze robię starter - 1L spasteryzowanej brzeczki, min. 2 kapsułki, na 24-48h do optymalnej temp, a później zadaję do piwa/brzeczki.

Staram się nie chmielić przed kwaszeniem, a jeśli już to tak symbolicznie na 1-2 ibu, aby może delikatnie pomóc w wytrącanie osadów podczas gotowania, albo nie gotuję wcale.

Strategie kwaszenia to już osobny temat.

 

Lepszym pomysłem jest przygotowanie starteru bakteryjnego na bazie kartonikowego soku z jabłek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.