Skocz do zawartości

Dobarwienie brzeczki


Jeffrey_lbn

Rekomendowane odpowiedzi

Hej hej!

 

Mam do Was pytanko. Kupiłem w BA zestaw Oatmeal Stout z zacieraniem. Problem tkwi w tym, że dodali do niego za mało słodu Cararoma i palonego jęczmienia i wyszło coś ala dunkel tzn. mocno przejrzysta brzeczka. Widziałem, że coś jest nie tak i nawet dłużej trzymałem na mashoucie, ale nie wiele pomogło. Mam ją już 5 dni na burzliwej i zastanawiam się czy nie dałoby się jakoś tego dobarwić np. poprzez dolanie ok. 1 litra brzeczki mocno zabarwionej palonym jęczmieniem, czy może to już teraz nie wchodzi w grę? Nie chciałbym, żeby mój stout wyglądał jak rozwodniony... :(

Edytowane przez Jeffrey_lbn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hasło brzmi ekstrahowanie: http://www.piwo.org/topic/15596-ekstrahowanie-ciemnych-slodow/?hl=ekstrahowanie

 

Z tego co widzę ludzie polecają zalanie barwiącego gorącą wodą i tak zostawienie na kilka godzin. Potem to zagotować i dodać do piwa - możesz to zrobić na etapie butelkowania piwa żeby niepotrzebnie otwierać wiadra. 

 

Od siebie dodam, że nie widzę sensu robienia tego. Naprawisz następnym razem i tyle :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy barwa 600 EBC będzie wystarczająca do zrobienia wymaganej czerni. Nie mógłbym do refermentacji zbyt dużo go użyć, bo chcę uzyskać delikatne wysycenie no i nie chciałbym granatów. Myślę, że ewentualną opcją do rozważenia byłby ekstrakt barwiący rzędu 6000-8000EBC skoro mówisz, że taka metoda dała radę.

 

A wie ktoś z was gdzie można nabyć Sinamar w mniejszej ilości? Bo jest na BA, ale tylko wielka bańka 5l... 

Edytowane przez Jeffrey_lbn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy dobrym sposobem byłoby, żeby przy butelkowaniu robiąc roztwór glukozy do refermentacji, użyć wody zabarwionej mocno palonym jęczmieniem?

Można spróbować robić i tak, kolega tak robił i piwo przyciemnił. Ja bym jednak wolał to dodać na kilka dni, nie wiem czy w takiej wodzie trochę cukru nie będzie, by spokojnie dożarło. Chociaż raczej cukru nie powinno być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.