Skocz do zawartości

Piwo miesiąca: Luty 2010


Rekomendowane odpowiedzi

Grodziskie się nadaje, belgijski wit się nadaje, amerykańskie pszeniczne się nadaje, pszeniczno-żytnie, dunkelweisen, berliner weiss, kristalklar, twój własny styl pszeniaka,, do wyboru do koloru. Byle miało w sobie trochę pszenicy.

 

Ja chyba uwarzę Oberon: http://www.piwo.org/forum/t1773-Klon-piwa-Oberon-z-browaru-Bells.html , ale nie jestem na 100% pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy uwarzyć tą recepturę na Dunkelweizen z magazynu piwowarskiego Brew Your Own:

 

 

 

Słody:

 

3 kg słód pszeniczny

 

1.5 kg monachijski

 

250g caraMunich

 

75g Carafa Spcial II

 

 

 

Chmiel:

 

21g Hallertau 4%AA 60min

 

 

 

Drożdże:

 

Wyeast 3068 / WLP300

 

 

Artykuł napisał Jamil Zainasheff (The Jamil Show na The Home Brewing Network http://thebrewingnetwork.com/shows/The-Jamil-Show ), i on twierdzi że jest to jego ulubione ?pszenne piwo niemieckie?. Jeżeli ktoś to uwarzy, to daj znać jak to smakuje?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj warzę moje piwo pszenne, warka będzie 40L, połowa pójdzie do kega, połowa do butelek. Jest to w zasadzie klon lokalnego piwa Oberon, tylko zamiast mieszanki chmieli hallertau i żatecki tą warkę uwarzę z samym żateckim.

 

Receptura:

 

Warka: 11 gal (41L)

 

OG: 1.054 (13.4 Plato)

 

SRM: 4.3

 

IBU: 22

 

 

 

12 lbs. (5.4kg) 2-row

 

8 lbs. (3.6kg) słód pszenny

 

1.5 lbs. (0.68kg) monachijski

 

1.5 lbs. (0.68kg) dekstrynowy (cara-pils)

 

 

 

3 oz. (85g) żatecki 60 min.

 

2 oz. (57g) żatecki5 min

 

 

 

US-05.

 

 

 

Zacieranie: 152*F (66.6°C) na 60 min.

 

Edyt: 2-row możesz zastąpić słodem pils, a chmiel żatecki jest oczywiście taki sam jak Lubelski.

 

Edyt2: Kilka uwag z warzenia: gęstość początkowa mi wyszła 1.050 (13.4 Plato), czyli wydajność miałem 65%. Jest to mniej, ale to dla tego że robiłem wysładzanie częściowe a nie ciągłe (tracę na tym kilka punktów wydajności).

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj przeniosłem to piwo do fermentacji cichej, a raczej do klarowania, bo fermentacja już się dawno skończyła ;) Wstawiłem je do zimnego garażu na ?cold brake?, czyli klarowanie piwa w niskiej temperaturze. Dzisiaj użyje też żelatyny żeby lepiej wyklarować i w czasie gotowania użyłem irish moss.

 

Dlaczego chcę klarować piwo pszenne, które i tak powinno być mętne? Bo połowę tego piwa będę butelkował, i chcę mieć w butelkach mało osadu, tylko w sam raz żeby można to piwo pić z butelki. W ten sposób takie piwo pszenne nadaje się np. na ryby albo na piknik i mogę je pić z butelki, albo nawet na imprezę do znajomych i mnie wtedy nie zależy gdy butelki się ?wytrzęsną? w aucie i piwo zrobi się mętne, bo będzie mętne dokładnie tyle, ile powinno być dla dobrego smaku.

 

Zastanawiam się też czy do tego piwa użyć miodu zamiast cukru do butelkowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też z początku myślałem nad Dunkelweizen, dokładnie nad tą recepturą z magazynu Brew Your Own: http://www.piwo.org/forum/p39232-09-02-2010-19-25-10.html#p39232 , którą umieściłem wyżej. Właściwie to planowałem aby uwarzyć tą recepturę z drożdżami US-05 albo np. White Labs - WLP320 .

 

Prawdę mówiąc to nie lubię ?typowych? bawaryjskich albo belgijskich piw pszennych, ale za to bardzo lubię pszenne piwa uwarzone np. z US-05 albo White Labs - WLP320, które bardziej przypominają typowe drożdże do Ale zamiast drożdże do piwa pszennego. W rezultacie masz piwo, które jest mieszanką stylów American Ale i np. bawaryjski Hefeweisen albo begijski Wit. Takie piwa naprawdę lubię.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie bo jak widzisz ze stycznia i lutego nie było wystarczająco zainteresowania. Co nie znaczy że ty nie możesz rospocząć nowego wątku na marzec, jeżeli myślisz że znajdą się chętni do zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połwa mojego pszeniaka ma pójść do butelek (kurde, znowu zapomniałem kupić kapsli w drodze powrotnej z pracy...), a druga połowa poszła do kega 2 dni temu, i dzisiaj jest już gotowa do picia. I tutaj okazało się że popełniłem pewien błąd. Jak wcześniej wspomniałem dodałem żelatyny do części ?butelkowej? aby mieć mało osadu w butelkach, tylko w sam raz tyle aby można było to piwo pić prosto z butelki. Niestety przez pomyłkę dodałem też żelatyny do części kegowej, i zamiast hefeweizen wyszedł mi kristallweizen. :lol:

2ibm23m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga na temat tego piwa: chociasz tym razem użyłem do tego piwa tylko chmiel Zatek (Saaz), to w oryginalnej recepturze dodają do tego też trochę chmielu Hallertauer, głównie na początku gotowania. Co prawda to piwo z samym chmielem żateckim nie jest złe, to mieszanka z Hallertauer jest nawet lepsza.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

piwo miesiąca luty gotowe

 

przerobiłem je z weizena na kristallweizena

 

W tym miejscu będę mało skromny i nieśmiało stwierdzę, iż chyba jestem jedynym piwowarem domowym który wyprodukował piwo w stylu :smilies:

 

Anteks też się nie przypierdzieli i przyzna rację ( 2 raz ), że filtracja była tu na miejscu ;)

 

co do samego smaku to piwo jest dziwne, 1 i ostatni raz użyłem danstarów do pszenicznego.

Goździków i bananów ja nie czuję, jednak w posmaku jest coś z pszenicznego.

Piwo delikatne w smaku, wysokie (sztuczne nagazowanie) sprawia że jest naprawdę orzeźwiające i pije się je "duszkiem"

jedyny mankament to piana jak w Tyskim

 

piwsko ( prawie cała warka) zostanie rozdana na Bialskiej Giełdzie Birofilów ( jak dotrzyma :smilies: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tak

fermentacja burzliwa, na cichą nie zlewam bo po co ?

piwo po oznakach zakończonej fermentacji (3-10 dni) zlewam z nad osadu a następnie klaruję zolem krzemionkowym

klarowane piwo zlewam z nad osadu dodaję porcję ziemi okrzemkowej a następnie filtruje przez filtr do wody 5"

(cała filtracja to wątek nieco rozległy więc nie będę tu go opisywał ).

 

filtr skalda się z obudowy, oraz wkładu polipropylenowego 20 u jako przegrody filtracyjnej. Właściwe medium filtracyjne to ziemia okrzemkowa "70" . Do tego pompa od pralki. jest za słaba więc stawiam fermentator z piwem na taborecie by wytworzyć dodatkowe ciśnienie.

wydajnośc to ok 25 l na 15-20 min klarownego napitku.

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@scooby_brew

 

Niestety podkusiło mnie na zastosowanie danstar munich. W opisie było wszystko ładnie, że niby dają piwa z goździkiem i bananem a w realiach posmaków tych brak :D

Nie jest złe ale nastawiłem się na typowego pszeniczniaka a tu taka niespodzianka. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponownie spróbowałem mojego pszeniaka; tym razem tą część którą zabutelkowałem (część z kega jest już tylko wspomnieniem).

 

Po wyklarowaniu piwa żelatyną przy pomocy metody ?cold crash? i po17 dniach refermentacji w butelkach piwo wygląda tak: jest zupełnie klarowne gdy pozostawisz drożdże na dnie butelki,

2i1zj8z.jpg

 

 

 

Na dnie butelki jest bardzo mało drożdży, tak wygląda to piwo po dolaniu wszystkich drożdży z dna butelki. Czyli to piwo nadaje się na picie prosto z butelki, np. mogę je wziąść ze mną na ryby itp. Całkiem dobrze smakuje też jako kristallweizen ;D

nq8hmc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda smakowicie i na pewno takie jest :beer::P

Po Świętach będę warzył pszeniczniaki, surowce już czekają :beer: :beer: :)

Ano wyglądają. Ja chciałbym przed świętami, ale chyba się nie wyrobię. Muszę zrobić starter z gęstwy od Codera, a i w domu trochę trzeba zrobić i szynki uwędzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.