Skocz do zawartości

Nowy sprzęt czy to już wszystko?


INTseed

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie sie przydają strzykawki. Małe oraz setki.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Potwierdzam! Też zakupiłem. Zwłaszcza taka 100 ml wychodzi dużo taniej niż "profesjonalne" syfony do zaciągania brzeczki/wina, a zachowanie sterylności procesu nadal lepsze niż przy zasysaniu ustami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam strzykawki do dozowania starsanu (mniejsza) i pobierania próbek piwa (większa). INTseed w poście #47 nie wymieniłeś gara, wężyków do transferu na ciepło i/lub zimno :) Ja bym dodał jeszcze zaworek grawitacyjny do rozlewu no ale nie każdy go używa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gar już kupiłem dwa posty wyżej. Drugi elektryczny severin do ważenia wczoraj.

Wężyki nie podaje bo każdy ma inny montaż.

Zastanawiam się czy idzie podłączyć chłodnice bezpośrednio do baterii w ścianie. Ale chyba perlator na to nie pozwoli więc trzeba będzie go odkręcać.

 

O strzykawce bym nawet nie pomyślał. Na razie mam tylko do pobierania tą pipetkę z kompletu od refraktometra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygodny sposób to podłączenie do wyjścia wody (np. pod zlewem) zaworu kombi w miejsce istniejącego przyłącza (np. do zmywarki). Dzięki temu zmywarka ma dalej wodę ;) a my mamy dodatkowe wyjście, na które można nakręcić bolec szybkozłączki. Wtedy chłodnicę podpinamy tak jak wąż ogrodowy. Nie polecam odłączana istniejących sprzętów od wody za każdym razem gdy chłodzimy piwo, bo za którymś razem uszczelka już nie da rady i jak przegapimy to pocieknie.

 

Np. taki zawór zda egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym filtrujecie gorące osady z brzeczki?

 

Duże sitko, które przykrywam gazą. Tylko w przypadku sporego chmielenia czasami się zapycha i trzeba trochę odczekać aż ścieknie...

Aczkolwiek któryś z doświadczonych piwowarów z tego forum podobno w ogóle nie oddziela chmielin i wszystko idzie do fermentora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy ten zestaw po śrutowaniu można wysłać w jednym worku? Można prosić o instrukcję w jakich temeraturach je zrobić oraz w jakim czasie je chmielimy? Chce je dziś zamówić plus resztę sprzętu. Thx. https://www.piwnykra...PA---17-BLG/337

a to chyba sklep by trza pytać? :D

1. tak

2. pewnie dołączą intrukcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten zestaw po śrutowaniu można wysłać w jednym worku?

Można prosić o instrukcję w jakich temeraturach je zrobić oraz w jakim czasie je chmielimy? Chce je dziś zamówić plus resztę sprzętu. Thx.

https://www.piwnykraft.pl/mobile/pl/p/American-India-Pale-Ale-AIPA---17-BLG/337

Przecież jest opcja wyboru pakowania słodów.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że jeśli słody wrzucam od razu to po co przepłacać.

Myślę, że akurat tutaj nie będzie różnicy w cenie... A jeśli chodzi o wsypywanie wszystkiego za jednym zamachem: a ja wolałbym sobie powąchać każdy słód z osobna ^_^ Takie drobne przyjemności :D Zawsze możesz sobie przygotować słody w jednym pojemniku przed zacieraniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem aipe. Taki zestaw z instrukcją.

 

 

Słód Pale Ale – 5,7 kg

Słód Wiedeński - 0,5 kg

Caramunich II - 0,35 kg

Chmiel Warrior - 30g Chmiel Equinox - 50g Chmiel Palisade - 50g

 

Drożdże - US-05

BLG – 17 IBU – 69 BARWA (SRM) - 20

Szczegóły zacierania:

Zacieranie w 22 litrach wody w temperaturze:

67C – 60 minut

72C – 10 minut

Podniesienie temperatury do 75C i filtracja

Filtracja i wysładzanie do ok. 23-24 litrów brzeczki (zależnie od mocy grzania - w czasie gotowania ok. 3-4 litry odparuje)

Gotowanie – 90 minut

 

Chmielenie:

60 minut – Warrior 30g

60 minut – Equinox 10g

5 minut – Palisade 30g

0 minut – Palisade 10g

0 minut – Equinox 10g

zimno – Equinox 30g

zimno – Palisade 10g

 

Fermentacja w temperaturze 18-19C (ok. 10 dni burzliwa, ok. 10 dni cicha).

Czas fermentacji zależy od czasu pracy drożdży. Zalecane sprawdzenie ekstraktu.

 

1. Czy faktycznie mam podgrzac te 22l wody? Czytałem gdzieś że na 1kilo słodów mam podgrzać 3l wody. To by wyszło mniej niż w instrukcji. No i jeszcze trzeba dolewać wody w tracie filtracji.

2. Czy zacierając w tych temp. 67C i 72C mogę zamknąć garnek pokrywką czy musi być otwarty?

3. Jak będę już gotował brzeczke i dodawał chmiel to pokrywki się nie używa?

4. Czy palnik około 2.4 kW ogarnie to wszystko czy lepiej od razu grzałkę dokupić 2kW?

Jak ustawiałem garnek na dwa palniki to końce palników stykają się z rogiem palnika. Nie wiem czy takie grzanie może być, czy się garnek stalowy nie zepsuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ad. 1. Masz rację, te 22 litry wody na 6,5 kg słodów do zacierania to za dużo. 17-18 litrów wystarczy.

Czemu za dużo ?

 

@INTseed zapewne będzie wysładzał do określonej objętości (23-24 litry). Przy 22 l wody do zacierania, zużyje jej mniej do wysładzania i mniej cukrów wypłucze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych 18l to juz trochę gęsto będzie (sam ostatnio miałem zasyp z bardzo podobnym stosunkiem słód/woda), ale jeśli się będzie pilnował należycie z mieszaniem żeby się na dnie nic nie przypaliło to się powinno udać. Choć nie wiem, czy na początek wygodniej nie byłoby wystartować z trochę większą ilością wody, tym bardziej że trochę podgrzewania będzie

Edytowane przez tymonisko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.