Jump to content
Sign in to follow this  
Biała Dama Multipub

17.12.2016. - II Świdnicki Konkurs Piw Domowych w Biała Dama Multipub

Recommended Posts

W jury 2. Konkursu Piw Domowych zasiądą: Rajmund Komosiński z Dolnośląski Oddział PSPD, Dobiesław Karst z Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rafał Harchala z Browar Świdnica, Norbert Karwowski z Browar Świdnicki oraz Michał Ogrodziński z BIAŁA DAMA Multipub. Piwa w ilości 3 sztuk z każdej kategorii należy dostarczać do BIAŁA DAMA Multipub do dnia 9 grudnia 2016r. wraz z etykietami zawierającymi: imię, nazwisko i kontakt do piwowara, deklarowany styl, parametry min.ekstraktu i alkoholu, skład oraz kategorię konkursową. W przypadku niepodania kategorii piwo zostanie przypisane do kategorii wybranej przez skład sędziowski.
 
Ogłoszenie wyników nastąpi podczas 2. Konkursu i Spotkania Piwowarów w dn. 17 grudnia 2016r. Przewidziano dyplomy i atrakcyjne nagrody. Kto był w zeszłym roku ten wie, że warto. Biedniej nie będzie ;)
 
Wciąż poszukujemy smaków historycznego piwa świdnickiego, uznawanego za najlepsze w całej średniowiecznej Europie (jego historia spisana przez Krzysia na http://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-1310.html).Swoje interpretacje prosimy przemyśleć, zwłaszcza chmiel nowofalowych odmian, bo 60% oceny będzie dotyczyło zgodności z kategorią konkursową. Podając garść informacji, liczymy na Waszą kreatywność :) Ciekawostką jest, że już od czasów średniowiecza zmora piwowarów był niechciany aromat dymu w zasypie. A oto cztery kategorie konkursowe:
 
1. Marcegis (Marcegorz, Marsegis) - ciemne piwo dolnej fermentacji, typowo jęczmienne z jasna pianą. W czasach średniowiecza stosunek wody do jęczmienia wynosił 4700/3500 litrów. Od samego początku piwo to zawierało lokalny śląski chmiel, zazwyczaj pochodzący z Ziębic lub Gliwic.
 
2. Schops - jasne piwo pszeniczne górnej fermentacji, popularne w XV-XVI w., również chmielone rodzimymi odmianami.
 
3. Podpiwek (Fuderick vel Friederick) - łagodny napój alkoholowy pochodzący z odpadów jęczmienia po ciemnym Marcegisie, bardzo smaczny i cieszący się wysoką renomą ówczesnych piwoszy.
 
4. Zakazane - piwo zabronione przez władze miejskie, warzone dla uboższych obywateli z dodatkiem słodów owsianych i żytnich.
 
Oraz - GRAND PRIX 2017 - zwycięskie piwo w klasyfikacji generalnej.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.