Skocz do zawartości
Biała Dama Multipub

17.12.2016. - II Świdnicki Konkurs Piw Domowych w Biała Dama Multipub

Rekomendowane odpowiedzi

W jury 2. Konkursu Piw Domowych zasiądą: Rajmund Komosiński z Dolnośląski Oddział PSPD, Dobiesław Karst z Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rafał Harchala z Browar Świdnica, Norbert Karwowski z Browar Świdnicki oraz Michał Ogrodziński z BIAŁA DAMA Multipub. Piwa w ilości 3 sztuk z każdej kategorii należy dostarczać do BIAŁA DAMA Multipub do dnia 9 grudnia 2016r. wraz z etykietami zawierającymi: imię, nazwisko i kontakt do piwowara, deklarowany styl, parametry min.ekstraktu i alkoholu, skład oraz kategorię konkursową. W przypadku niepodania kategorii piwo zostanie przypisane do kategorii wybranej przez skład sędziowski.
 
Ogłoszenie wyników nastąpi podczas 2. Konkursu i Spotkania Piwowarów w dn. 17 grudnia 2016r. Przewidziano dyplomy i atrakcyjne nagrody. Kto był w zeszłym roku ten wie, że warto. Biedniej nie będzie ;)
 
Wciąż poszukujemy smaków historycznego piwa świdnickiego, uznawanego za najlepsze w całej średniowiecznej Europie (jego historia spisana przez Krzysia na http://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-1310.html).Swoje interpretacje prosimy przemyśleć, zwłaszcza chmiel nowofalowych odmian, bo 60% oceny będzie dotyczyło zgodności z kategorią konkursową. Podając garść informacji, liczymy na Waszą kreatywność :) Ciekawostką jest, że już od czasów średniowiecza zmora piwowarów był niechciany aromat dymu w zasypie. A oto cztery kategorie konkursowe:
 
1. Marcegis (Marcegorz, Marsegis) - ciemne piwo dolnej fermentacji, typowo jęczmienne z jasna pianą. W czasach średniowiecza stosunek wody do jęczmienia wynosił 4700/3500 litrów. Od samego początku piwo to zawierało lokalny śląski chmiel, zazwyczaj pochodzący z Ziębic lub Gliwic.
 
2. Schops - jasne piwo pszeniczne górnej fermentacji, popularne w XV-XVI w., również chmielone rodzimymi odmianami.
 
3. Podpiwek (Fuderick vel Friederick) - łagodny napój alkoholowy pochodzący z odpadów jęczmienia po ciemnym Marcegisie, bardzo smaczny i cieszący się wysoką renomą ówczesnych piwoszy.
 
4. Zakazane - piwo zabronione przez władze miejskie, warzone dla uboższych obywateli z dodatkiem słodów owsianych i żytnich.
 
Oraz - GRAND PRIX 2017 - zwycięskie piwo w klasyfikacji generalnej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×