Skocz do zawartości

Pierwszy RIS, receptura do sprawdzenia + kilka pytań


amrish

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym uwarzyć kilka warek piw dlugodojrzewajacych aby moc je za rok wypic, jednak nigdy jeszcze tego nie robilem takze prosilbym o recepture na prostego BW. Wiem, ze stylowy bw powinien byc karmelowy od dlugiego gotowania, nizeli slodow karmelowych, chmiele jakas klasyka angielska, malo ziolowe. Bardzo wazne dla mnie jest to zeby to bylo cos prostego co moge zrobic jedna fermentacja drozdzami piowarskimi, bez drugiej drozdzami winiarskimi. Czyli pewnie jakis mniejszy ekstrakt okolo 22. Dodatkowo prosilbym o jakis przepis co zrobic

z wyslodzinami, np jakis mild.

Do tego instrukcja jak i kiedy butelkowac i czym i jak refermentowac. Wiem, ze przegazowanie to najwiekszy problem piw domowych (sam juz 2 przegazowalem)

 

 

Rye RIS - Russian Imperial Stout
================================================================================
Wielkość warki: 20,820 L
Objętość gotowania: 25,078 L
Czas gotowania: 90,000 min
Wydajność: 75%
Gęstość początkowa: 1,100
Gęstość końcowa: 1,100
Zawartość alkoholu: 0,0%
Goryczka: 47,7 IBU (Tinseth)
Barwa: 59 SRM (Morey)

Składniki fermentacji
================================================================================
                  Nazwa  Typ     Ilość Zacierany Dodawany późno Ekstraktywność Barwa
 Pilzneński Słód  3,000 kg       Tak            Nie            81%   2 L
 Pszeniczny czekoladowy Słód 500,000 g       Tak            Nie            74% 400 L
Zytni Słód  3,000 kg       Tak            Nie            85%   4 L
Karmelowy 600EBC Słód 500,000 g       Tak            Nie            68% 225 L
Jęczmień palony Słód 500,000 g       Tak            Nie            55% 375 L
Biscuit/Abbey Malt Słód 500,000 g       Tak            Nie            79%  23 L
Monachijski typ 2 Słód  1,000 kg       Tak            Nie            79%   6 L
Jęczmienne płatki Słód 500,000 g       Tak            Nie            70%   2 L
Waga słodów: 9,500 kg

 

 

32% żyta, mam już kupioną łuskę gryki, ale nie wiem czy nie dać więcej palonych, jest ich tylko 10%
 

Edytowane przez amrish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to prawie wszystko wiesz i sam sobie udzieliłeś odpowiedzi. Jak ma być proste to 100% pale ale. Zacieranie raczej dolny zakres ale to już zależy od tego co chcesz osiągnąć. Ja miałem 27blg i zacierałem w 65st., chciałem uniknąć słynnego ulepka i chyba się udało, przy niższym blg pewnie można się pokusić o 1st. więcej jeśli tak wolisz. Chmiel po prostu dający dobrą jakościowo goryczkę, średnia zawartość ak, ja użyłem targeta 9%ak a ilość obliczyłem na 70ibu. Gotowanie trwało 4h.  Jeśli chodzi o drożdże to u mnie poszła cała gęstwa US-05 po poprzednim piwie. Taki balling, o którym piszesz pociągnie Ci raczej znakomita większość drożdży i nie będziesz mieć problemów z refermentacją. Tylko zadaj odpowiednią ilość w dobrej kondycji. Moje BW siedziało w wiadrze 6tygodni w tym 2 tygodnie z dodatkiem 25g średnio opiekanych płatków dębowych macerowanych w ballantinesie, dodanych bez cieczy. A wracając do wysładzania- ja do BW wykorzystałem tylko brzeczkę przednią zaś z wysładzania 15kg słodu wyszło mi ponad 20l 13-14blg. Z wysłodzin możesz zrobić co tylko zechcesz ale mild raczej z takiego zasypu nie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to prawie wszystko wiesz i sam sobie udzieliłeś odpowiedzi. Jak ma być proste to 100% pale ale. Zacieranie raczej dolny zakres ale to już zależy od tego co chcesz osiągnąć. Ja miałem 27blg i zacierałem w 65st., chciałem uniknąć słynnego ulepka i chyba się udało, przy niższym blg pewnie można się pokusić o 1st. więcej jeśli tak wolisz. Chmiel po prostu dający dobrą jakościowo goryczkę, średnia zawartość ak, ja użyłem targeta 9%ak a ilość obliczyłem na 70ibu. Gotowanie trwało 4h.  Jeśli chodzi o drożdże to u mnie poszła cała gęstwa US-05 po poprzednim piwie. Taki balling, o którym piszesz pociągnie Ci raczej znakomita większość drożdży i nie będziesz mieć problemów z refermentacją. Tylko zadaj odpowiednią ilość w dobrej kondycji. Moje BW siedziało w wiadrze 6tygodni w tym 2 tygodnie z dodatkiem 25g średnio opiekanych płatków dębowych macerowanych w ballantinesie, dodanych bez cieczy. A wracając do wysładzania- ja do BW wykorzystałem tylko brzeczkę przednią zaś z wysładzania 15kg słodu wyszło mi ponad 20l 13-14blg. Z wysłodzin możesz zrobić co tylko zechcesz ale mild raczej z takiego zasypu nie wyjdzie.

dzięki, poczytałem artykuły i jeszcze mam pytanie, napisałeś, że siedziało w wiadre 6 tygodni.

Czy nie ma problemu z autolizą?

 

Co z butelkowaniem? Dawać cukier czy nie? Jeśli tak to ile?

 

Coś takiegoś:

Pale ale 7kg

Karmelowy Jasny 2kg

Karmelowy Czerwony 1kg

 

Magnum 50g 60'

Marynka 50g 30'

Fuggles 20g 0'

IBU 60

 

Gotowanie 120min

 

Nie wiem czy:

a) dodać syropu kandyzowanego ciemnego żeby podnieść wytrawność

b) wywalić 1kg karmelowego jasnego (za dużo karmelowych)

c) jakie drożdze i czym i jak refermentować

d) do jakiego ekstraktu dojść przy danych drożdżach żeby nie przesadzić i się nie zakręcić

 

proszę o pomoc

Edytowane przez amrish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paaanie, toć to niepijalne będzie, 3kg karmelu?

Daj 10kg pale ale i może (choć niekoniecznie) z 0,5 jakiegoś słodu Abbey tudzież podobnego ale nie karmelowe.

Chmielenie na aromat mija się z celem zwłaszcza tak małą ilością chmielu, został ten magnum i marynkę i będzie OK.

Ad a) Cukru możesz dosypać z 0,5 kg żeby zmniejszyć wrażenie treściwości,

Ad b) karmele wywal wszystkie

Ad c) Us-05 lub pochodne dadzą radę nawet z refermentacją

Ad d) 25 dla US-05 (gęstwa) to spokojnie dadzą radę i nie będziesz się musiał refermentacją przejmować

 

Wysłane z mojego NX511J przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem doprecyzować, że po 4tyg przelałem na "cichą", która trwała 2 tygodnie. To i tak nie ma większego znaczenia, po 6 tyg i tak nie wyczujesz autolizy, ludzie podobno i 2x dłużej trzymali na drożdżach i nie mieli, w praktyce domowej raczej się tym nie przejmuj. Pisałeś, że chcesz proste BW a wprowadziłeś 2 różne karmele i chmiel na aromat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem doprecyzować, że po 4tyg przelałem na "cichą", która trwała 2 tygodnie. To i tak nie ma większego znaczenia, po 6 tyg i tak nie wyczujesz autolizy, ludzie podobno i 2x dłużej trzymali na drożdżach i nie mieli, w praktyce domowej raczej się tym nie przejmuj. Pisałeś, że chcesz proste BW a wprowadziłeś 2 różne karmele i chmiel na aromat :)

karmel wziąłem z tych opracowań na temat BW + kilka postów z działu piwowarstwo z tego forum :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej ilości? 30% karmelu to nie przelewki. Pamiętaj, że z tego wszystkiego uzyskasz cukry nie fermentowane przez drożdże. Mam nadzieję, że dobrze liczę tak na szybko i z tych 22blg już na starcie masz blisko 7blg końcowego + kilka blg z reszty zasypu. Nie wiem czy będziesz to w stanie wypić. Myślę, że sensowna wydaje się być granica 10% ale jak nie dasz w ogóle to też wyjdzie dobre/stylowe BW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karmel wziąłem z tych opracowań na temat BW g

Proszę Cię...

More Beer czyli pierwszy link podaje: 20 funtów pale - 9 kg, 1 funt monacha - 450 g, 1 funt crystal 60 - 450 g / 30 funtów pale - 13,5 kg i 2 funty crystal 80 - 900 g.

Drugi link czyli BYO proponuje niecałe 5 kg 2-row / 6,4 kg pale ale i 300 g crystal 60.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

karmel wziąłem z tych opracowań na temat BW g

Proszę Cię...

More Beer czyli pierwszy link podaje: 20 funtów pale - 9 kg, 1 funt monacha - 450 g, 1 funt crystal 60 - 450 g / 30 funtów pale - 13,5 kg i 2 funty crystal 80 - 900 g.

Drugi link czyli BYO proponuje niecałe 5 kg 2-row / 6,4 kg pale ale i 300 g crystal 60.

no tak, przeczytałem je, a recepture to już robiłem na kolanie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałęm wszystko jeszcze raz i na spokojnie ze zrozumieniem.

Zasyp Pale ale 100%

Chmielenie tylko Magnum na goryczkę

Drożdzę us-05 gęstwa po APA.

 

Ostatnie już pytanie. Z wysłodzin zrobię session ipa jednak nie wiem w jakim  kalkulatorze wyliczyć ibu. Używam brewtargeta i nie wiem jak do niego wklepać objętość i blg wysłodzin jakie otrzymam żeby obliczyć odpowiednie nachmielenie. Bardzo bym prosił o pomoc tutaj bo przydałoby się to mi przy robieniu następnych mocnych piw.

 

Pomysł mam taki, że jak już wysłodzę to wyliczę mniej wiecej ile blg wyciągne po gotowaniu i tak obliczyć. Niestety brewtarget chyba nie ma opcji wprowadzenia blg + objętości przed gotowaniem, bo on ciągle liczy mi już po gotowaniu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.