Jump to content
Sign in to follow this  
CraftMat

Pierwsza warka i pytanie o składniki

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich Piwowarów :) Mam zamiar uwarzyć swoje pierwsze IPA z ekstraktów. Mam w związku z tym pytanie czy dobrze dobrałem składniki:

 

Ekstrakt słodu Pale Ale i jasny pszeniczny

 

Chmiele: chinook, citra, mosaic

 

Drożdże: US-05

 

Dodatki: skórka cytrusów (nie wiem jaka ilość)

 

Proszę kogoś bardziej doświadczonego o pomoc i odpowiedź. Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o skórki to ja kiedyś dałem na ostatnie 10 minut zest (tylko ta kolorowa cześć skórki) z 2 pomarańczy i 2 cytryn. Przy 20 litrach było czuć przyjemnie cytrusy w aromacie. Nie wiem jak to wypadnie przy chmielowej IPA. Ja robiłem coś na podobe Saisona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Składniki dobrałeś super, jednakże jakbyś podał jeszcze ilości tych ekstraktów oraz chmieli. Również czasy dla chmielenia to można powiedzieć coś więcej. Jak masz jedną saszetkę drożdży to też nie celuj w ekstrakt powyżej 14°P (~20l). Ze skórki też bym zrezygnował, amerykańskie chmiele mają wystarczająco dużo aromatu (zwłaszcza jak sypniesz coś na zimno albo zrobisz hop stand dla aromatu). Ale jeżeli już chcesz to na ostatnie kilka minut gotowania (w przypadku suchej), świeża może być dodana na 1-2 min gotowania lub lepiej po odłączeniu źródła ciepła. Ilość zależy od Twoich upodobań ale jest to najczęściej kilka gram. Tutaj masz artykuł jak zachować aromat cytrusów w piwie: https://byo.com/hops/item/1589-what-is-the-best-way-to-add-a-citrus-fruit-flavor-to-your-beer. Zasada jest podobna jak w 'late hoping', 'aroma hoping'. Możesz pokusić się również o dodanie skórki na zimno - jednak wtedy wypada ją porządnie wyszorować i przynajmniej lekko zmacerować w wódce (lub ostatecznie wygotować - ale wtedy stracisz dużo aromatu). Używaj tylko flawedo (zewnętrzna pomarańczowa część skóry, ang.: zest), albedo (te białe) jest nieprzyjemnie gorzkie i może (nie musi) wnieść nieprzyjemny posmak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie Chłopaki!  A więc tak: Ilość ekstraktów to dwie puszki po 1,7 kg. Chmiele każdy po 50 g. No ale ile na serio będę wrzucał to jeszcze nie wiem. Chinook na goryczkę oczywiście. Drożdże 2 saszetki. Nie uzyskam więcej niz 14?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakładam, że masz ekstrakt w płynie (często są w puszkach 1,7). W takim razie wyjdzie Ci poniżej 12°P przy 20L, wg mnie trochę za mało jak na ten styl. Lepiej zmniejszyć do 18l, aby te realne 13-13.5°P uzyskać. W takim wypadku jedna saszetka drożdży powinna Ci wystarczyć. Też nie przegnij z chmieleniem na gorycz. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.