Skocz do zawartości

Pierwsza warka - sprzęt, receptura (?)


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

- jak farfocle opadną 15-20min wkładam wysterylizo2any płaski talerz - przelewam kranikiem rurką ze 2 litry i wracam a dodaję wody do 30 litrów

talerzyk zbędny, a wodę do wysładzania dolewasz dopiero jak w trakcie spuszczania filtratu lustro zacznie się zbliżać do powierzchni młóta.

 

 

- dodaję cukru (4gr na każde 500ml) z 1l wody (jaka temp?)

wg mnie to dużo za dużo, 5g/l starcza :)

 

I taka uwaga, nie trzymaj się tych liczb tak kurczowo. Warzenie piwa to procesy naturalne, a natura chyba nie za bardzo lubi jak się ją tak ściśle traktuje.

Fermentuję się tyle czasu ile trzeba :P. Refermentuje się też tyle ile trzeba.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie szanowny - to ogólna receptura. Myślę że na moją pierwszą warkę wezmę 5kg... albo nie, 5.5kg słodu pilzeńskiego, 20l wody i będę to gotował 50min w temp 69-70°C aby piwo było mniej wytrawne a bardziej słodkie a do tego jasne. Dobrze kombinuję?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślę że na moją pierwszą warkę wezmę 5kg... albo nie, 5.5kg słodu pilzeńskiego, 20l wody i będę to gotował 50min w temp 69-70°C aby piwo było mniej wytrawne a bardziej słodkie a do tego jasne. Dobrze kombinuję?

za mało danych co by wiedzieć i wróżyć czy dobrze kombinujesz :(

Myślę, że kombinujesz wiele, ale mało wiedzy pochłaniasz.

Przy okazji, to w tych temperaturach się nie "gotuje" tylko zaciera i myślę, że to za wysoka temperatura nawet jak na Twoje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za mało danych co by wiedzieć i wróżyć czy dobrze kombinujesz :(

Myślę, że kombinujesz wiele, ale mało wiedzy pochłaniasz.

Jakbym wiedział wszystko to bym nie pytał, po to chyba jest forum aby uzyskać informację, wiedzę? Na początku napisałem, że pytam i chciałbym być potraktowany jednostkowo, nie każdy jest takim omnibusem jak kolega - ja nie jestem więc pytam.

 

Na początek chciałbym piwo proste, bardziej jasne noż ciemne, bardziej słodkie niż wytrawne, podobne do piwa MASTNE Cieszyńskie (ale zauważalnie lepsze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyjdzie 2.5g na butelkę, piwo nie będzie zbyt mało gazowane?

nie

 

 

Jakbym wiedział wszystko to bym nie pytał, po to chyba jest forum aby uzyskać informację, wiedzę?

tak, ale zauważ, że pytać tez trzeba właściwie, a wiedzę zdobywa się również przez lekturę tego co jest już napisane.

 

 

Na początku napisałem, że pytam i chciałbym być potraktowany jednostkowo,

fajnie że masz takie życzenia, ale to jest forum, a nie prywatny folwark czy nie daj boże jaka twarzoksiążka.

 

 

podobne do piwa MASTNE Cieszyńskie (ale zauważalnie lepsze)

jeśli na tym forum oczekujesz odpowiedzi na takie pytanie to ...

zdefiniuj co to wg Ciebie znaczy "zauważalnie lepsze"

Wybacz, ale wyobraź sobie, że tu w zakresie piwa każdy ma raczej indywidualne preferencje niekiedy znacząco różniące się od siebie.

O gatunkach i klasyfikacji piw nie będę Ci tu pisał bo i tak myślę, że powinieneś chyba najpierw coś poczytać. Polecam nasze Wiki.

Nie jest doskonałe, a zawarty jednak jest tam ogrom wiedzy (bez zbędnego teoretyzowania).

http://www.wiki.piwo.org/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ilość słodu policz sobie z np brewness czy innego kalkulatora wegle tego co chcesz otrzymać np 13 blg czy 17.

2. Wodę podgrzej 2-3 stopnie bardziej niż zakładana temperatura zacierania (chyba, że słód trzymasz w jakimś zimnym miejscu), po wsypaniu słodu odczytasz o ile Ci spadła temperatura i będziesz wiedział na przyszość,

3. Tależyka nie sterylizuj, i tak to potem gotujesz, a co ważniejsze, nie licz litrów które zawrócisz, a patrz przez wężyk czy leci klarowne czy nie, jak leci klarowne to zamykasz i zarwacasz.

4. Wody do wysładzania tak jak Ci kolega wyżej napisał.

5. Temperatura fermentacji... Poczytaj więcej bo to nie tak że masz 20 stopni i będzie git.

6. Tutaj masz fajnie opisane kroki zacierania. Poczytaj to będziesz wiedział na przyszłość co i jak. http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_ziarna

7. Zrób FFT czyli test szybkiej fermentacji. Drożdze uwodnij (proste słowo) w słoiku, próbkę z finalnym BLG przelej do tego słoika i zostaw gdziekolwiek w mieszkaniu. Dzięku temu będziesz wiedział jak głęboko drożdze powinny odfermentować. I tym sposobem o granaty nie będziesz musiał się martwić o ile nie skopiesz fermentacji lub nie dodasz złych/słabych drożdzy.

 

ufff :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7. Zrób FFT czyli test szybkiej fermentacji. Drożdze uwodnij (proste słowo) w słoiku, próbkę z finalnym BLG przelej do tego słoika i zostaw gdziekolwiek w mieszkaniu. Dzięku temu będziesz wiedział jak głęboko drożdze powinny odfermentować. I tym sposobem o granaty nie będziesz musiał się martwić o ile nie skopiesz fermentacji lub nie dodasz złych/słabych drożdzy.

 

ufff :D

Oczywiście brzeczkę do testu FFT wlewasz do słoika po zadaniu drożdży do fermentora ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Będę jednak warzył z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem. Przygotowałem sobie taką recepturę, co o niej sądzicie? Coś zmienić, dodać, odjąć? Warka na 20l -

- płynny ekstrakt słodowy Pale Ale 1.7l (tj. 1 opak.)

- płynny ekstrakt pszeniczny 3.4l (tj. 2 opak.)

- ekstrakt słodowy jasny w proszku do refermentacji 200g na 1l wody (dobra proporcja, nie za dużo?)

- chmiel Hallertauer Blanc (DE) 30g na 30min do gotowania

- chmiel Tettnang (DE) 30g do fermentacji cichej

- drożdże Mauribrew Weiss Y1433 12.5g (tj. 1 saszetka).

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje obliczenia wykonane na kolanie daje to około 14-16 BLG (nie wiem jak bardzo zagęszczone są ekstrakty, 70-80% zakładam), przy IBU około 22. Wydaje mi się, że piwo będzie niedochmielone. Drożdże powinny uciągnąć taki ekstrakt. Co do refermentacji jeżeli chcesz użyć 200 g na całe 20 l piwa, a nie na każdy litr piwa to też nie powinno być źle, aczkolwiek ja bym użył cukru w ilości nie większej niż 100 g (ot takie mój fetysz, nie lubię mocno gazowanych piw).

 

Mam nadzieję, że przyjdzie ktoś z lepszymi zabawkami niż moja kartka papieru i ołówek i policzy to dokładniej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc czy ta ilość sychego ekstraktu słodowego do refermentacji - 5gr na każde 0.5l będzie tu odpowiednia?

 

Druga sprawa to czy prawidłowo obrałem wszystkie składniki (rodzaj i ilość) do mojego trochę eksperymentalnego piwa (eksperymentalne w sensie mam na myśli, że dam płynny ekstrakt Pale Ale zamiast kolejnej puchy ekstraktu pszenicznego)

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo pszeniczne to nie tylko słód pszeniczny. Proporcje 2:1 są jak najbardziej w porządku.

 

taaak, tylko pamiętaj, że ekstrakt pszeniczny to nie 100% pszenicy... WES ma 80% pszenicy, Bruntal natomiast 56%-60%. Reszta to jęczmień. Wydaje się więc że jeśli masz WES pszeniczny to będzie ok, jeśli bruntal to może się okazać, że pszenicy masz mniej niż jęczmienia. No ale i tak drożdże są tu kluczowe. Podobno nawet przy zasypie 100% jęczmiennym wychodziły dobre 'pszeniczniaki' stosując drożdże pszeniczne... ;). Taka uwaga z mojej strony! Życzę dużo bananów i goździków!!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ktoś juz robił piwo na drożdżach "pszenicznych" z zasypem jęczmiennym 100%?

nie robiłem, ale piłem takie piwo i gwarantuję, że na konkursach by nie zauważyli, że w nim pszenicy nie ma :D

Piwo warzył znany (zwłaszcza z weizenów) piwowar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo sasiad chce zobaczyć jak sie "robi" piwo a lubi pszeniczne. Chce mu pokazać cały proces, ale nie widzi mi sie utknąć z filtracja na pszenicy i zniechęcić sąsiada do domowego warzenia. Czasu tez mamy nie za dużo.

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie robiłem, ale piłem takie piwo i gwarantuję, że na konkursach by nie zauważyli, że w nim pszenicy nie ma Piwo warzył znany (zwłaszcza z weizenów) piwowar.
 

Bo w weizenach to pewnie drożdże najważniejsze (no i właściwa fermentacja)   Nie dekokcja czy zasyp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ile suchego ekstraktu słodowego do refermentacji na 20l piwa rozlewanego do 40-tu butelek?

1. a dlaczego chcesz ekstrakt? (bo to bez sensu raczej i upierdliwe)

2. gdyby nawet, to żeby konkretnie Ci odpowiedzieć należy wiedzieć jakiego oczekujesz nagazowania (każdy woli inne)

3. myślisz, że jakbyś rozlał je do 100 butelek to cukru by trza więcej/mniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.