Skocz do zawartości

Pierwsza warka - sprzęt, receptura (?)


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

i dekokt tysz ważny jest przy tym piwie akurat

 zgadzam się ale główny efekt (zresztą jak w każdym prawie piwie ) uzyskuje się za pomocą drożdży   Oczywiście efekt będzie lepszy po zastosowaniu dekokcji Robiłem dekokcję co prawda wtedy użyłem WB06 i du... nie urywało Natomiast teraz robię pszenice na FM bez dekokcji i efekt jest niezły Wiem że aby mieć porównanie powinienem zastosować dekokcję wraz z FM ale jak dla mnie efekt jest wystarczając bez dekokcji 

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Lepszy smak i efekt końcowy.

2. Wolę większe niż mniejsze ale bez wielkiego ryzyka granatów zatem średnie.

3. Adekwatnie do ilości uwarzonego a rozlweanego do butelek piwa.

Daj sobie spokój z tym ekstraktem. Chyba ze lubisz sobie dodkladac roboty.

Raczej watpie żebyś zauważył różnice w dwóch, rożnie refermentowanych butelkach tego samego piwa.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Lepszy smak i efekt końcowy. 2. Wolę większe niż mniejsze ale bez wielkiego ryzyka granatów zatem średnie. 3. Adekwatnie do ilości uwarzonego a rozlweanego do butelek piwa.

1. to jest jakiś mit, tak jak napisał Bartek Śliwiński różnicy nie poczujesz :(

2. żadna ilość cukrów dodawanych w celu refermentacji nie powinna powodować wystąpienia ryzyka granatów, chyba że piwo jest niedofermentowane

(ja bym dał tak 3g/0,5l, ale co kto lubi)

3. to było ironiczne pytanie, bo liczy się objętość piwa, a liczba butelek jest sprawą wtórną i nie istotną  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dr2

Czyli co, spokojnie mogę do refermentacji dać cukru kryształu ze sklepu obok i względem suchego słodu różnicy nie będzie?Posmaków bimbrowych nie wyczuję? Jeśli tak to co, 4g na każdą butelkę 0.5l?

http://www.piwo.org/topic/6563-ile-cukru-do-refermentacji/

 

Czy Twoim zdaniem pozostałe składniki mojej receptury są ok? Chmielu dość? Ile powinienem otrzymać BLG a ile IBU (mniej więcej) z mojej receptury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli co, spokojnie mogę do refermentacji dać cukru kryształu ze sklepu obok i względem suchego słodu różnicy nie będzie?Posmaków bimbrowych nie wyczuję? Jeśli tak to co, 4g na każdą butelkę 0.5l?

Tak, cukier do refermentacji to dobra opcja i nic z jego powodu nie wyczujesz. 4g/0,5l to wg mnie za dużo. Tak jak pisałem max 3g/0,5l bym dał bo normalnie daję poniżej 2,5g/0,5l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, spokojnie mogę do refermentacji dać cukru kryształu ze sklepu obok i względem suchego słodu różnicy nie będzie?Posmaków bimbrowych nie wyczuję? 

 

Posmaków bimbrowych to ja bym się obawiał przy piwie z brewkitu przy postępowaniu zgodnie z większością instrukcji dostarczanych przez producentów (wymagany dodatek 1 kg cukru), ale do refermentacji nie wydawałbym specjalnie więcej, żeby potem nie czuć różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do ostatniego dunkelweizen a dałem 300g na 25l. Piwo wypiłem w 3 miesiące. Ostatnie butelki uciekały z butelki ale w specyficzny sposób. Nie przy otwieraniu, ale je zostawiłem w butelce na stole to powoli rosła piana. W każdym razie z nalewniu piwa nie było problemu. Piwo było mocno nagazowane - czyli w sam raz dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo oto receptura:

 

Będę jednak warzył z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem. Przygotowałem sobie taką recepturę, co o niej sądzicie? Coś zmienić, dodać, odjąć? Warka na 20l -
- płynny ekstrakt słodowy Pale Ale 1.7l (tj. 1 opak.)
- płynny ekstrakt pszeniczny 3.4l (tj. 2 opak.)
- ekstrakt słodowy jasny w proszku do refermentacji 200g na 1l wody (dobra proporcja, nie za dużo?) użyję jednak cukru, myślę że 4g na każde 0.5l, może trochę więcej
- chmiel Hallertauer Blanc (DE) 30g na 30min do gotowania po przeczytaniu opinii w sieci zmieniam na chmiel Nelson Sauvin 50g
- na ostatnie 15 minut chmiel Mandarina Bavaria 15g

- chmiel Tettnang (DE) 30g do fermentacji cichej tak sobie myślę że jednak chmiel Cascade 30g będzie lepszym wyborem ;)
- drożdże Mauribrew Weiss Y1433 12.5g (tj. 1 saszetka).

Co o tym sądzisz? Jakieś uwagi, korekty, zmiany?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jeszcze zawartości AK w chmielach i określenia co chcesz uzyskać.

Drożdże są do Hefe-Weizen, ale przy tych ilościach ekstraktu to wychodzi jakiś potwór/mocarz ponad 18 Blg czyli coś na kształt White IPA, ale wtedy trzeba by inne drożdże dać.

Np. 2 paczki US-05 i wtedy jest szansa na uzyskanie jakiegoś efektu :D

 

Wg BS2 wychodzi to tak:

 

 

post-5696-0-64581600-1477214497_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny masz ten program do piwnych receptur, czy to Beer Smith 2? Skąd go można pobrać...?

Wracając do piwa - widzę, że wyszło aż 52 IBU, jak dla mnie to za dużo, tak około 30-35 IBU byłoby ok. Do tego spore BLG, jak dla mnie piwo może być treściwe. Widzę, że chmiel Nelson, który wybrałem daje dużo goryczki czyli muszę dać go mniej, powiedzmy 20g, tyle będzie ok? Do tego lekko zwiększę ilość Mandariny do 20g. Lubię nuty owocowe w piwie.

Dlaczego drożdże pszeniczne nie byłyby ok skoro dodałyby mi nut owocowych od pszeniczniaka - głównie chodzi mi o banany (?). Oczywiście Fermentis US-05 są bardziej uniwersalne ale...?
 

Dokładnie te chmiele wybrałem, opwinny być ok, co nie? Mam tylko dylemat czy brać Cascade do chmielenia na zimno czy zastąpić go Citrą (ze względu na nuty żywiczne, których tu brak) -
http://twojbrowar.pl/pl/uniwersalny/1141-nelson-sauvin-50g-nz-chmiel-granulat.html?search_query=Nelson+Sauvin&results=11

http://twojbrowar.pl/pl/aromatyczny/918-mandarina-bavaria-50g-de-chmiel-granulat.html?search_query=Mandarina+Bavaria&results=3

http://twojbrowar.pl/pl/aromatyczny/876-cascade-nz-chmiel-granulat.html?search_query=Cascade&results=29
http://twojbrowar.pl/pl/uniwersalny/878-citra-50g-usa-chmiel-granulat.html?search_query=Citra&results=14

 

Pierwsza warka pierwszą warką ale chciałem troszkę poeksperymentować... ;)

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwało to trzy sekundy.

Sporo więcej zawiera wprowadzenie receptur i innych niezbędnych danych (baza danych) która w aktualnej wersji (2.3.7) nie jest kompatybilna z poprzednimi. Mógłby ktoś podrzucić gotowe receptury, słody, chmiele etc kompatybilne z najaktualniejszą wersją programu?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dlaczego drożdże pszeniczne nie byłyby ok skoro dodałyby mi nut owocowych od pszeniczniaka - głównie chodzi mi o banany (?). Oczywiście Fermentis US-05 są bardziej uniwersalne ale...?

Drożdże weizenowe "wyprodukują Ci weizena tylko, że w tym przypadku makabrycznie mocnego.

No i w połączeniu z takim chmieleniem nie wiadomo co z tego wyjdzie :( (czy to będzie pijalne)

 

Używając US-05 masz szanse uzyskać coś na kształt White IPA.

 

Twoje zmiany chmielenia prowadzą w złą stronę bo IBU spada Ci do 27 i pełnia piwa nie będzie miała kontry chmielowej :(

 

Ja bym Ci radził tylko zmienić drożdże na US-05, a Ty zrobisz jak uważasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Na moje dwie pierwsze warki wymyśliłem sobie oto receptury jak poniżej - kolejne będą już normalne, z zacieraniem etc ;)

 

Napiszcie jak je oceniacie.

post-17468-0-77178900-1477245975_thumb.jpg

 

post-17468-0-82626600-1477245979_thumb.jpg
(Uwaga - zastosowane drożdże #WB-06 zmienię na #Y1433 [tych nie ma w programie a je chcę])

 

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.