Skocz do zawartości

spadek blg po chłodzeniu


Wobor

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co kojarzę ATC (automatyczna kompensacja temperatury) działa optymalnie tylko w jakimś zakresie, czyli może wystąpić różnica między pomiarem w 20C a 80C.

 

Edit:

 

Z szybkiego researchu te "nasze" tanie refraktometry mają 10-30C.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz próbkę do strzykawki, dosłownie 5 ml, zatkaj wylot, schłódź, a następnie wkropl na refraktometr. Objętość nie uległa zmianie, pomiar powinien być obiektywny. Btw Dr2 dobra uwaga, nieoczywista. - to nie jest sarkazm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to objętość nie ulegnie zmianie? A słyszałeś o rozszerzalnosci temperaturowej?

A dla autora tematu - kropla goracej brzeczki dosc szybko odparowuje, i zkienia sie przez to stężenie. chlodz próbkę w pipetce przed nakropieniem na szybke refraktometru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem to po schłodzeniu brzeczki ekstrakt spada, a powinno być odwrotnie. Także z tego powodu, że woda z próbki odparowuje roztwór powinien się zatężać. Pewnie jest tak jak pisze Jasiu w poście #2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z tego co rozumiem to po schłodzeniu brzeczki ekstrakt spada, a powinno być odwrotnie.

Chyba źle rozumiesz :(

Ekstrakt brzeczki po schłodzeniu się praktycznie nie zmienia (pomijam minimalne odparowanie wody w trakcie chłodzenia). Zmieniają się tylko wskazania używanych przez nas wskaźników (bo przyrządami pomiarowymi to trudno je nazwać nawet). Zmiany są zależne od wielu czynników takich jak temperatura brzeczki, sposób jej pobierania do pomiaru, sposób chłodzenia próbki, skuteczność ATC refraktometru, ilości spożytych przy warzeniu piw itd. :)

Wg mnie i tak najważniejsze i tak jest to aby mieć tego świadomość i umieć w swoich warunkach łatwo korygować/uwzględniać występujące czynniki bo praktycznie te ułamki blg w tą czy tamtą stronę i tak mają niewielkie znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, źle się wyraziłem. Oczywiście wiem, że odczyt się zmienia wraz ze zmianą temperatury, ponieważ gęstość roztworu będzie się zmieniać. Chodziło mi o to, że nawet jeśli ta woda ma odparowywać przy chłodzeniu to będzie to tylko dodatkowy czynnik, który będzie zwiększał wartość odczytu, a nie ją zmniejszał o te 1-2°. Dlatego uważam, że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest pomiar w niewłaściwej temperaturze i porównywanie go z dobrze przeprowadzonym pomiarem. Trzeba sprawdzić co to za refraktometr i w jakim zakresie temperatur można dokonać pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bierzesz próbkę gorącą. dajesz kroplę na szkielko refraktometru. z kropli szybko troszkę odparowuje - masz wieksze wskazanie brix.

chlodzisz całość brzeczki. bierzesz kroplę zimnej, dajesz na szkielko. slabo odparowuje, co zs tym idzie masz w niej wiecej wody. masz nizsze wskazanie brix. i wydaje Ci sie ze blg po chłodzeniu spadło

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego uważam, że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest pomiar w niewłaściwej temperaturze i porównywanie go z dobrze przeprowadzonym pomiarem. Trzeba sprawdzić co to za refraktometr i w jakim zakresie temperatur można dokonać pomiaru.

Być może, ja jednak uważam, że duży wpływ na to ma pobieranie pipetą małej próbki, która po rozprowadzeniu na refraktometrze szybko się schładza, ale również szybko odparowuje. I nie ma co sprawdzać bo jestem przekonany, że 99% używanych refraktometrów ma podane, że ATC działa tak +/- 10°C od zalecanych 20°C.

EDIT

bart3q był szybszy :)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może, ja jednak uważam, że duży wpływ na to ma pobieranie pipetą małej próbki, która po rozprowadzeniu na refraktometrze szybko się schładza, ale również szybko odparowuje.

I oba te procesy prowadzą do zwiększenia blg, a nie zmniejszenia.

Mechanizmu który by wyjaśniał obserwowane zmniejszenie blg jeszcze nikt nie zaproponował (i ja tez takiego nie widzę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oba te procesy prowadzą do zwiększenia blg, a nie zmniejszenia.

Tak, ale właśnie w tym rzecz, że pomiar przed chłodzeniem jest troszkę zawyżony względem pomiaru w temperaturze ok 20°C :)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie rozumiem,

Kolega "stwierdził", że po schłodzeniu wyszło mu mniej blg.

Wg mnie gdy mierzył refraktometrem gorącą brzeczkę to miał przekłamany pomiar w górę (z powodów podanych wyżej) w stosunku do tego co mierzy przy temp. 20°C.

Moja konkluzja: blg nie spadło tylko dopiero w 20°C był wykonany właściwy pomiar.

 

 

 

bo blg sie zmniejsza po schłodzeniu - czyli przed schlodzeniem jest wyższe

a to już jakaś abstrakcja w tej teorii :facepalm: 

Pomijając minimalne, ale jednak, odparowanie wody w trakcie chłodzenia, po schłodzeniu jedynie zmienia się objętość brzeczki.

Natomiast to "blg" to stosunek masy cukrów do masy całej brzeczki :) Dla naszych potrzeb i w naszej czasoprzestrzeni ;) chyba możemy śmiało założyć iż te masy bez względu na skurcz się raczej nie zmieniają w skutek chłodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta rozmowa staje się dość surrealistyczna :)

Oczywiście że chodzi o wynik pomiaru Blg (który może być obarczony błędem z powodu niewłaściwej temperatury próbki przy czym ten błąd polega na tym, że w wyższej temperaturze odczyt jest zaniżony a nie zawyżony) a nie o faktyczne Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta rozmowa staje się dość surrealistyczna :)

Oczywiście że chodzi o wynik pomiaru Blg (który może być obarczony błędem z powodu niewłaściwej temperatury próbki przy czym ten błąd polega na tym, że w wyższej temperaturze odczyt jest zaniżony a nie zawyżony) a nie o faktyczne Blg.

No wlasnie w wyzszej temperaturze jest zawyzony, bo woda z szybki refraktometru szybko odparowuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.