Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[warzepiwo] Sprzęt coraz wygodniejszy

Recommended Posts

Wymieniałem ostatnio swoje fermentory i stąd inspiracja do tego wpisu. Mianowicie piwna rewolucja zatacza coraz szersze kręgi, a co za tym idzie sam sprzęt dla piwowarów domowych się rozwija.

Pod względem stażu jestem bardzo młodym piwowarem. Mam zaledwie bodaj 23 warki na swoim koncie i warzę od niecałych dwóch lat. Muszę jednak przyznać, że z tej perspektywy wyraźnie widać jak to wszystko wokół nas – piwowarów – się rozwija. Moje pierwsze fermentory to były tak naprawdę zwykłe białe wiaderka. Teraz właściwie każdy lepszy sklep oferuje domowe tanki ze swoim brandem i naniesioną miarką. Niby nic niezwykłego, ale ja akurat doceniam, bo wcześniej sam musiałem taką skalę nanosić. Jak się pewnie domyślacie, nie było to idealne rozwiązanie. Podobne miarki można już znaleźć również na kotłach, czy łygach.

Ten progres widać też w dostępności niektórych sprzętów i surowców. Mam nie tylko na myśli fakt, że łatwiej jest kupić refraktometr, większy kocioł, czy też ciekawszą odmianę zagranicznego chmielu, ale też to, że cenowo wychodzi to znacznie lepiej.

Tak się zastanawiam w jakim kierunku to zmierza? Obecnie piwowarzy kombinują z własnoręcznie robionymi instalacjami. Można jednak kupić „kombajny”, które automatyzują proces domowego warzenia, ale to chyba jeszcze zbyt droga zabawka. Poza tym cała zabawa tkwi w braku tej „automatyzacji”. Niemniej kto wie, jak to będzie wyglądać za jakiś czas, jeśli takie urządzenia potanieją? Analogicznie można też się zastanowić, czy niebawem te zwykłe fermentory oprócz miarki, kraników, rureczek, nie będą też wyposażane w termometry lub jeszcze inne elementy, które sprawią, że nasze domowe warzenie stanie się jeszcze wygodniejsze. Ja jestem za i uważam, że to kwestia czasu.

Artykuł Sprzęt coraz wygodniejszy pochodzi z serwisu Warzę Piwo Domowe.

 

Wyświetl pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.