Skocz do zawartości

Prośba o korektę planów wg. beersmith


ramzez2

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory warzyłem z gotowych zestawów ale zamierzam spróbować sił przy własnych kompozycjach. za pomocą programu beersmith "skomponowałem" dwa rodzaje piwa przedstawione poniżej i prośba do bardziej doświadczonych piwowarek i piwowarów o ocenę składu i planu wykonania. Raczej wszystko mieści się w dopuszczalnych przez program granicach ale co doświadczenie to doświadczenie.

Skopiowałem z programu wszystko co było. Oczywiście niektóre wartości wpisałem czysto teoretycznie ze względu na to, że to tylko plany.

 

Za wszelkie uwagi i sugestie dziękuję

 

Warka A: Sweet Stout 13B

 

Style: Sweet Stout

 

Brewhouse Efficiency: 70,0 %

Actual Efficiency: 66,3 %

 

SUROWCE

4,00 kg Pale Malt (Weyermann)

0,25 kg Carafa I (Weyermann)

0,25 kg Caramunich III (Weyermann)

0,25 kg Wheat, Roasted

0,2 kg Laktoza

50,00 g Lubelskiego granulat

SafAle S-04

 

ZACIERANIE

62,0 C 30 min

72,0 C 30 min

78,0 C i filtracja

 

Gotowanie 90 min (jeszcze nie wiem w jakich porcjach wrzucać chmiel i czy nie dodać Marynki)

 

 

Warka B: Witbier 16A

 

Brewhouse Efficiency: 70,0 % E

Actual Efficiency: 70,0 %

 

 

SKŁADNIKI

3,00 kg Pilsner (Weyermann)

2,50 kg Wheat Malt, Pale

28,30 gm LUBELSKIEGO

20g Curacao na 5 min przed końcem gotowania

SafAle English Ale (S-04)

 

ZACIERANIE

62,0 C 30 min

72,0 C 30 min

78,0 C i filtracja

 

Gotowanie 60 min

Edytowane przez ramzez2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się wkleić bardziej czytelnie, spójrz na moje zapiski :)

 

Ale:

1. założyłeś za niską efektywność browaru, a na jej podstawie program liczy parametry. Z moich doświadczeń wynika, że do obliczeń trzeba przyjąć 80%.

2. do sweet stouta można użyć laktozy, ale akurat beersmith trochę fałszuje obliczenia przy niej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyedytowałem co niepotrzebne, może teraz będzie lepiej widać.

Fakt chciałem zamieścić jak najwięcej informacji a tylko zaśmieciłem obraz.

Laktozy zapomniałem wpisać chociaż o niej wiedziałem.

Efektywność na razie taka, jak nabiorę wprawy to zwiększę.

Zastanawia mnie ilość chmielu, chociaż mieści się w granicach, sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektywność na razie taka, jak nabiorę wprawy to zwiększę.

Admiro ma racje nie od twojej wprawy to zależy ale od sposobu liczenia

spokojnie możesz wpisać 80% w innym wypadku będziesz miał gęstszą brzeczkę,

a skoro już tak ładnie zacząłeś i chcesz być tak dokładny to się tego trzymaj :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektywność na razie taka' date=' jak nabiorę wprawy to zwiększę.[/quote']

Admiro ma racje nie od twojej wprawy to zależy ale od sposobu liczenia

spokojnie możesz wpisać 80% w innym wypadku będziesz miał gęstszą brzeczkę,

a skoro już tak ładnie zacząłeś i chcesz być tak dokładny to się tego trzymaj :) :)

Dlatego pytałem doświadczonych. Po zmianie efektywności na 80% zupełnie się pozmieniało i trzeba składy pozmieniać (pododawać). Dzięki

 

A może tej laktozy dać ok 1kg na 25l żeby było choć trochę sweet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytałem doświadczonych. Po zmianie efektywności na 80% zupełnie się pozmieniało i trzeba składy pozmieniać (pododawać). Dzięki

 

A może tej laktozy dać ok 1kg na 25l żeby było choć trochę sweet?

1. Poodejmować (słody)

2. Tylko eksperymentalnie do stwierdzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytałem doświadczonych. Po zmianie efektywności na 80% zupełnie się pozmieniało i trzeba składy pozmieniać (pododawać). Dzięki

 

A może tej laktozy dać ok 1kg na 25l żeby było choć trochę sweet?

1. Poodejmować (słody)

2. Tylko eksperymentalnie do stwierdzenia :)

Za bardzo skróciłem wypowiedź bo albo:

- zwiększyć wielkość warki i dodać chmielu (moja myśl)

- zmniejszyć ilość słodów (Twoja myśl)

 

Fakt faktem pomyśleć i eksperymentować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Efektywność na razie taka' date=' jak nabiorę wprawy to zwiększę.[/quote']

Admiro ma racje nie od twojej wprawy to zależy ale od sposobu liczenia

spokojnie możesz wpisać 80% w innym wypadku będziesz miał gęstszą brzeczkę,

a skoro już tak ładnie zacząłeś i chcesz być tak dokładny to się tego trzymaj ;):D

Znalazłem przypadkiem ten wątek.

Jestem na etapie tworzenia mojej pierwszej receptury w BS.

W wątku Wsparcia BS jest napisane aby założyć wydajność 70% przy której proponowany zasyp jest za duży. Tak wynika z mojego skromnego doświadczenia.

 

Rozumiem, że to jest taki urok BS i lepiej wpisać te 80%.

 

 

Sorki za odkurzanie starych wątków ale nie chcę tworzyć niepotrzebnie nowych.

Edytowane przez mareks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja niepewność wynikała z tego, że już mniej-więcej orientuję się jakiej wielkości zasyp daje mi jaką ekstraktywność i to co wyliczył mi BS wzbudziło moje poważne wątpliwości, iż będę miał za gęstą brzeczkę.

 

Wpiszę 80% i zobaczę co BS mi wyliczy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wydajność zostaw jaka jest, bo nie ma sensu robić receptury w BeerSmith i liczyć wydajność "po Polsku", bo tylko sobie niepotrzebnie namieszasz.

 

2. Zacieranie: druga temperatura, 72°C jest za wysoka (IMO). 72°C jest na granicy wytrzymałości Alpha Amylase, która ci ma produkować cukry. Ja bym zmniejszył drugą temperaturę do 68°C, w samym środku dla tego enzyma. Albo jeszcze lepiej, zacieraj tak jak stouty powinno się zacierać: w jednej temperaturze przez 60 min, najlepiej w 66°C dla lekkich stoutów typu Guinness lub ok. 68°C dla słodkich stoutów typu Oatmeal Stout.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie: druga temperatura, 72°C jest za wysoka (IMO). 72°C jest na granicy wytrzymałości Alpha Amylase,

72°C to jest optimum działania alfa-amylazy, a nie jej granica wytrzymałości. Enzym ten ulega denaturacji przy 80°C. Coś Ci się z tymi enzymami pokręciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie: druga temperatura' date=' 72°C jest za wysoka (IMO). 72°C jest na granicy wytrzymałości Alpha Amylase,[/quote']

72°C to jest optimum działania alfa-amylazy, a nie jej granica wytrzymałości. Enzym ten ulega denaturacji przy 80°C. Coś Ci się z tymi enzymami pokręciło.

Mnie kiedyś też na tym złapałeś ;)

 

"Alfa" intuicyjnie łączy się z pierwszą przerwą w zacieraniu a "beta" z drugą, podczas gdy naprawdę jest odwrotnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie może wykres zależności efektywności pracy enzymów od temperatury? Domyślam się, że w 63°C będzie pracowała beta-amylaza na 100% swoich możliwości, a alfa-amylaza w 72°C. Ale jak jest w innych temperaturach? Przecież w 63°C alfa-amylaza też pracuje, tylko nie na 100% - pytanie na ile?

Edytowane przez korko_czong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie: druga temperatura' date=' 72°C jest za wysoka (IMO). 72°C jest na granicy wytrzymałości Alpha Amylase,[/quote']

72°C to jest optimum działania alfa-amylazy, a nie jej granica wytrzymałości. Enzym ten ulega denaturacji przy 80°C. Coś Ci się z tymi enzymami pokręciło.

Powinienem powiedzieć: "na granicy optymalnej działalności". Zabacz tutaj, tbl.11: "Alpha Amylase: 154-162*F". 162*F to jest 72°C. Z książki "How To Brew", Johna Palmera. http://www.howtobrew.com/section3/chapter14-1.html

 

Ale nie o to mnie zresztą chodzi. Moim zdaniem, jeżeli warzysz Stouta, to może jest lepiej go warzyć w podobny sposób jak to robią "oryginalnie". Po co wymyślać sposoby "po Polskiemu" gdy warzysz Stouta, może ci wyjść piwo "po Polskiemu" zamiast Stout.

 

BTW, ja nie chce się tutaj z nikim spierać, nie po to czytam to forum. Po prostu moim zdaniem przy warzeniu Stouta czy Brown czy ESB warto spróbować stałej temperatury zacierania, może wyjdzie lepsze piwo, bardziej zbliżone oryginałowi?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie może wykres zależności efektywności pracy enzymów od temperatury?

Taki wykres znalazłem kiedyś w książce Kunze'go.

Skan wrzuciłem w tym wątku.

Niestety nie ma tak dobrze, żeby napisali na ile % pracuje alfa w 63°C, bo jest to wykres ogólny bez skali temperatur. Z wykresu można jedynie odczytać, że na pewno pracuje w niższych temperaturach oraz że powyżej optimum dość szybko dany enzym inaktywowany.

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku Wsparcia BS jest napisane aby założyć wydajność 70% przy której proponowany zasyp jest za duży. Tak wynika z mojego skromnego doświadczenia.

70% to bezpieczna do uzyskania wydajność, myślę, że przy przeciętnym piwie że łatwo uzyskasz 80%.

 

Ale przy piwach bardzo mocnych i bardzo słabych ciężko o dobrą wydajność, wtedy lepiej zostaw 70%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku Wsparcia BS jest napisane aby założyć wydajność 70% przy której proponowany zasyp jest za duży. Tak wynika z mojego skromnego doświadczenia.

70% to bezpieczna do uzyskania wydajność' date=' myślę, że przy przeciętnym piwie że łatwo uzyskasz 80%.

 

Ale przy piwach bardzo mocnych i bardzo słabych ciężko o dobrą wydajność, wtedy lepiej zostaw 70%.[/quote']

Dzięki. Będę pamiętał.

 

Przy 80% BS podaje mi zasyp 5 kg dla 20 litrów 15 Blg.

 

Przy 70% zasyp ma mieć 5,5 kg.

Obawiam się, że to może być za dużo. Garnek mam tylko 29l.

Ostatnio z 4,5 kg miałem 20l 14 Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.