Skocz do zawartości

Alternatywa dla drożdży Wyeast 1084 Irish Ale


pneuropathic

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zapytać szanownych Panów  czy drożdże Wyeast 1084 Irish Ale  mogę zastą pić czymś tańszym i czy na prawdę te drożdże płynne są takie całkiem super?  do tej pory używałem us-05 i 04 na mieszadle 24h +12 odstanie  i jestem mega zadowolony drożdże ruszają z kopyta czy na prawdę  trzeb zapłacić   prawie 40 zł za płynne? 

 

Drożdże chce wykorzystać do dry stout`a

  Edytowane przez pneuropathic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chciałem zapytać szanownych Panów  czy drożdże Wyeast 1084 Irish Ale  mogę zastą pić czymś tańszym i czy na prawdę te drożdże płynne są takie całkiem super?  do tej pory używałem us-05 i 04 na mieszadle 24h +12 odstanie  i jestem mega zadowolony drożdże ruszają z kopyta czy na prawdę  trzeb zapłacić   prawie 40 zł za płynne? 

 

Drożdże chce wykorzystać do dry stout`a

 

 

 

Do stouta oczywiście że możesz wykorzystać S-04 lub US-05, ale lepszą alternatywą to FM, odpowiednik 1084 to FM13 Fermentum Mobile

http://www.fermentum-mobile.pl/portfolio-item/fm13-irlandzkie-ciemnosci/

 

Tutaj masz fajne porównanie

http://www.piwo.org/topic/14952-fermentum-mobile-pierwsze-polskie-plynne-drozdze-piwowarskie/?p=298756

 

I trochę informacji o drożdżach płynnych i starterach:

 

Ja osobiście polecam stosowanie drożdży płynnych i takie w 95% stosuje, co nie znaczy że nie można zrobić dobrego piwa na suchych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tej pory używałem us-05 i 04 na mieszadle 24h +12 odstanie  i jestem mega zadowolony drożdże ruszają z kopyta czy na prawdę  trzeb zapłacić prawie 40 zł za płynne?

Jeśli jesteś mega zadowolony to nie trzeba. :)

 

Drożdże płynne to przede wszystkim dużo większe bogactwo różnych szczepów. Jeśli zależy ci na zwykłych, neutralnych drożdżach ejlowych i dodatkowo przeraża Cię te 40zł, to moim zdaniem możesz spokojnie zostać przy sucharach.

 

No i odpuść sobie te startery dla sucharów. Jeśli robisz zwykłe 20 litrowe warki to jest przerost formy nad treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vetis bardzo dziękuje za  podlinkowanie odpowiedzi, co się tyczy do mieszania sucharów nikt mnie nie odwiedzie od tego pomysłu ;) po 24 godzinach drożdży jest  kilkakrotnie  więcej  fermentacja jest tak burzliwa, że  w chwile materac bym napompował przez rurkę :) Warki  teraz nastawiam 25L a już niebawem jak przenosę się  do garażu to będę  chciał  wstawiać 40 L 

Edytowane przez pneuropathic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

co się tyczy do mieszania sucharów nikt mnie nie odwiedzie od tego pomysłu ;) po 24 godzinach drożdży jest kilkakrotnie więcej fermentacja jest tak burzliwa, że w chwile materac bym napompował przez rurkę

więcej nie znaczy lepiej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo intensywny start fermentacji zazwyczaj nie jest dobry ze względu na duży skok temperatury piwa.

 

A tak ogólnie, podczas fermentacji piwa chodzi o to aby otrzymać piwo o określonych cechach sensorycznych, a nie jak najbardziej namnożyć drożdże ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy nie na tym polega namnażanie aby było ich więcej?

Tak i owszem, ale drożdży ma być tyle co trzeba czyli ani za mało, ani za dużo.

Z tym więcej to raczej chodziło mi o szybkość fermentacji bo moim zdaniem zbyt szybka fermentacja najczęściej powoduje niekontrolowany wzrost temperatury fermentacji ze wszystkimi negatywnymi skutkami tego.

 

 

Chciałem zapytać szanownych Panów czy drożdże Wyeast 1084 Irish Ale mogę zastą pić czymś tańszym i czy na prawdę te drożdże płynne są takie całkiem super?

 

drożdże ruszają z kopyta czy na prawdę trzeb zapłacić prawie 40 zł za płynne?

Co do tych spraw to osobiście uważam, że suchary po uwodnieniu są już drożdżami płynnymi :D

a rozróżnianie ich postaci tyczy się tylko formy handlowej. Dla mnie oczywiście ten podział jest stosowany ze względu na to, że tylko niewiele szczepów jest dostępnych w postaci suchej, a co za tym idzie w postaci płynnej mamy dostęp do zdecydowanie szerszej gamy szczepów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 24 godzinach drożdży jest  kilkakrotnie  więcej

A to ciekawe... w jaki sposób 'liczysz drożdże'? Bo jeśli porównujesz objętość gęstwy z uwodnioną saszetkę to wiesz...

 

Poza tym jak duży masz ten starter? Bo jeśli namnażasz saszetkę sucharów w powiedzmy litrowym starterze to efekt jest mniejszy niż przypuszczasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec tematu 

Czyżbyś był moderatorem że zamykasz temat ? A co do namnażania sucharów no cóż nie będę się z Tobą sprzeczał w końcu masz większe doświadczenie 

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Koniec tematu - (koniec dla mnie) Szukałem alternatywy do drożdży  Wyeast 1084 (znalazłem w tym poście)  a nie zagadnień związanych czy namnażać drożdże suche czy nie 

Ja drożdże będę namnażał   (bo lubię) 

 

 

To nie do końca tak jest, że temat możesz sobie zamknąć kiedy Ci się podoba. Trzeba wziąć pod uwagę, że ten wątek może czytać ktoś z jeszcze bardziej początkujących piwowarów i sobie pomyśli " o kurcze, taki wybitny piwowar namnaża suchary i wychodzą mu <mega piwa> to i ja tak będę robił". A to błąd. Oczywiście to Twoje piwo i możesz sobie robić z nim co chcesz, ale nie zmienisz tego, że to niepoprawna procedura. Overpitching jest równie szkodliwy jak underpitching. Jest oczywiście możliwość, że robisz małe startery, drożdże się nie namnażają i ich ilość jest prawidłowa, tylko wtedy  jest to sztuka dla sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Będziesz kijem  Wisłę zawracał?    tu jest  odpowiedni wątek na temat  namnażania suchych  drożdży http://www.piwo.org/...rozdzy-suchych/  A JA będę  namnażał  drożdże bo LUBIĘ 

Możesz namnażać bo lubisz, możesz też robić piwo na drożdżach piekarniczych, ale nie sugeruj innym, że to właściwe podejście.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Namnażanie drożdży suchych to ZŁO - lepiej?
niestety nie :(

Rzecz w tym, że złem jest niepotrzebne namnażanie drożdży, których jest wystarczająca ilość. I bez znaczenia jest tu czy są to drożdże suche, płynne czy też zebrana gęstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czepiliście się tego tematu i drążycie, zaczyna to być nudne i irytujące 

Wasza wiedza i porady są cenne  - jednak nic na siłę  - jeśli ktoś będzie chciał  namnażać suche drożdże to uszanujcie to  i  dajecie już spokój i nie przekonujcie nikogo na siłę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czepiliście się tego tematu i drążycie, zaczyna to być nudne i irytujące 

Wasza wiedza i porady są cenne  - jednak nic na siłę  - jeśli ktoś będzie chciał  namnażać suche drożdże to uszanujcie to  i  dajecie już spokój i nie przekonujcie nikogo na siłę

Nie ma powodów żebyś strzelał bulwersa. Jeśli lubisz robić drożdżom disneyland, to rób go dalej, żaden problem dla nas. Ale postaraj się zrozumieć ludzi na forum. Tutejsza społeczność od cholery energii poświęca na prostowanie różnorakich mitów, które narosły bo ktoś gdzieś coś napisał, nikt nie sprostował i leci w świat. Dlatego niektórzy starają się prostować od razu, żeby mity się nie mnożyły.

 

Nie chodzi o to co ty sam robisz. Chodzi o to żeby nie zostawiać bez komentarza teorii, że sucharów po starterze jest kilka razy więcej i że jest to świetna sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.