Skocz do zawartości

Ile limonki do limonkowego APA?


łysy ĄĘ

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zrobienie APA z limonką ok. 12Blg. Celuję w podobieństwo do limonka hooligans z Piwoteki. Do kotła pójdzie sok i zest. Chciałbym, żeby smak i aromat limonki był na tyle wyraźny, że nie da się go pomylić z cytrusowymi chmielami, ale żeby nie był zbyt dominujący w piwie. No i pytanie: ile owoców przeznaczyć na 20litrową warkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście dałbym około 1-1,5g na litr piwa, i dałbym to w dwóch etapach, do kotła na 5-10 min, ewentualnie WH oraz drugi etap na fermentację cichą (uprzednio sprawdzając czy odpowiada Ci taki poziom "zlimonkowania" piwa a sok bym odpuścił, limonka ma bardzo intensywny aromat, możesz łatwo przesadzić i zamiast przyjemnego samku/aromatu będziesz miał sok limonkowy o profilu gorzko-kwaśnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skórka z limonki pachnie fajnie, ale jak się przedawkuje z nią to taki perfumowany aromat jak dla mnie jest , do wita dawałem  z 2 sztuk skórkę myślę że jak bym dał z 3 też tragedii by nie było, soku chyba bym nie dał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sok z limonki zakwasi delikatnie brzeczkę i piwo, sam w sobie nie szkodliwy, zetnie też białka podczas gotowania, a na fermentacji cukry z niego przerobią drożdże. Dawałem sok z cytryny do witka i nic nie było czuć ale to jedna cytryna była. Znając piwotekę władowała to na cichą dla spotęgowania efektu, ale ile to nie wiem. Dodawałem limonkę raz do APA w sumie skórka z 2 limonek poszła, szału w aromacie nie było, choć wydawał się nieco zbogacony. Teraz dałbym tam na 5 minut z skórkę z 5 maks limonek by uniknąć mydlastych posmaków, o których koledzy piszą. Limonki są małe to i mało skórki ;) Sok generalnie bym sobie odpuścił bo do czasu cichej musiałbyś nowe limonki mieć a ten sok skiśnie. Pamiętaj też że jak dasz ten sok do fermentacji to sprawdź pH czy nie zjechało dla drożdży za nisko, bo mogą się zestresować i doładować siarki, aldehydu lub innych nieciekawych posmaków i aromatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sok z limonki zakwasi delikatnie brzeczkę i piwo, sam w sobie nie szkodliwy, zetnie też białka podczas gotowania, a na fermentacji cukry z niego przerobią drożdże. Dawałem sok z cytryny do witka i nic nie było czuć ale to jedna cytryna była. Znając piwotekę władowała to na cichą dla spotęgowania efektu, ale ile to nie wiem. Dodawałem limonkę raz do APA w sumie skórka z 2 limonek poszła, szału w aromacie nie było, choć wydawał się nieco zbogacony. Teraz dałbym tam na 5 minut z skórkę z 5 maks limonek by uniknąć mydlastych posmaków, o których koledzy piszą. Limonki są małe to i mało skórki ;) Sok generalnie bym sobie odpuścił bo do czasu cichej musiałbyś nowe limonki mieć a ten sok skiśnie. Pamiętaj też że jak dasz ten sok do fermentacji to sprawdź pH czy nie zjechało dla drożdży za nisko, bo mogą się zestresować i doładować siarki, aldehydu lub innych nieciekawych posmaków i aromatów.

 

A może tak? Wezmę 5 limonek, oskrobię je na tarce z zielonego zestu. Zest pójdzie do gara, a owoce do lodówki. Przy przelewaniu na cichą zrobię małe badanie "na język" odbierając pół litra zielonego piwa i dodając po troszku sok, żeby wyczaić akceptowalne stężenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.