Skocz do zawartości

Ekstrakt na ziarno i odwrotnie


kedyz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum i proszę o pomoc.

Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na problem dotyczący przepisów opartych na ekstraktach i zamianie ich na słody.

 

Mam takie coś:

 

Ingredients
8.4 lb. (3.8 kg) English Pale Ale liquid malt extract (3.5 °L)
0.75 lb. (340 g) black roasted barley (500 °L)
10 oz. (284 g) crystal malt (40 °L)
10 oz. (284 g) crystal malt (80 °L)
0.5 lb. (227 g) chocolate malt (420 °L)

 

I piszą, że jak chcę warzyć z zacieraniem to mam zamienić ekstrakt na 12.5 lb. (5.67 kg) British pale ale malt (3 °L)

 I tu powstaje moja wątpliwość- ponieważ przy warzeniu z ekstraktu jest go mniej ilościowo niż słodu przy warzeniu z zacieraniem, to zwiększa się procentowy udział słodów specjalnych przy warzeniu z ekstraktu, a przy warzeniu z zacieraniem procentowy udział słodów specjalnych jest mniejszy. 

Np.

Przy warzeniu z ekstraktem palonego jęczmienia wychodzi prawie 9%, a przy warzeniu z zacieraniem ten sam jęczmień to już tylko niecałe 6%.

 

Jak prawidłowo zamieniać przepisy z ekstraktu na zacieranie? Czy zamieniając ekstrakt na słód nie powinienem się tym przejmować, czy powinienem jednak zwiększyć palony jęczmień do poziomu 9% i analogicznie inne słody?

 

Dzięki za pomoc, pozdrawiam,

 

Kedyz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zostaw jak jest przepisie.

Ekstraktu nie można porównywać 1:1 z ziarnem, bo w ziarnie masz jeszcze łuskę itp, wydajność ekstrakcji cukrów nie wynosi 100%.

Ja jak widziałem przepisy z ekstraktów to zazwyczaj były też wersje z samym ziarnem, wiec nie ma co kombinować tylko zrobić jak przepisie, gdyby nie było to ja bym tak ustawiał ilość słodu podstawowego aby, zakładając swoją typową wydajność, było tyle samo cukrów co z ekstraktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.