Jump to content
Mrokoo

Wpływ temperatury otoczenia na temperature fermentora

Recommended Posts

Witam zbudowałem sobie lodówke styropianową do której w środku przyczepiłem kable grzewcze podłączone do regulatora temperatury. Regulator włącza sie przy 18 stopniach na kilkanaście sekund i podnosi temperature w srodku lodówki do 20,5 stopnia po czym spada i od nowa. Cały cykl trwa kilka minut. Czy takie wahania będą miały duży wpływ na temperature piwa w fermentorze?

Regulator włącza sie przy 18 stopniach na kilkanaście sekund i podnosi temperature w srodku lodówki do 20,5 stopnia

Pamiętaj, że temperatura brzeczki przy fermentacji burzliwej potrafi być o 3 st. C wyższa niż temp otoczenia w skrzyni, więc twoja brzeczka będzie miała ponad 23 st. C, a to już jest za dużo. Najlepszą temp dla większości drożdży górnej fermentacji jest ok 18 - 20 st. C.

Regulator włącza sie przy 18 stopniach na kilkanaście sekund i podnosi temperature w srodku lodówki do 20,5 stopnia

Pamiętaj, że temperatura brzeczki przy fermentacji burzliwej potrafi być o 3 st. C wyższa niż temp otoczenia w skrzyni, więc twoja brzeczka będzie miała ponad 23 st. C, a to już jest za dużo. Najlepszą temp dla większości drożdży górnej fermentacji jest ok 18 - 20 st. C.
tak piwosz ale przy juz konkretnych piwach

Moim skromnym zdaniem, nie będzie to miało wielkiego wpływu. Ja stosuję u siebie identyczną metodę i nie zauważyłem związanych z tym problemów. Cykl jest na tyle szybki, że fermentor nie zmienia temperatury (sprawdzałem laserowym czytnikiem temperatury na fermentorze).