Jump to content

ROOK Browar Domowy

Gawron
 Share

Recommended Posts

3 godziny temu, Thorgall napisał:

Ja zrezygnowałem z innych hobby, żeby muc dalej warzyć. 

Wystarczy zmienić priorytety😉

Arku. Nie zawsze się da. Ja tylko nieco upraszczam, a nie porzucam, a zacierać będę jak dłuższą chwilkę wygospodaruję.

#66 Brown porter 9° BLG EKSTRAKTY

Warka 11 litrów
WODA:

Kranówka 

Gotowane w 75% objętości wody, i na chłodzenie dodane 3 litry niemal zamrożonej wody butelkowanej

ZASYP:

Weyermann Bavarian pilsner extrakt  1,25 kg 

Brown 0,2 kg

Special W 0,1 kg

Carafa special 0,05 kg

ZACIERANIE:

Słody namaczane w osobnym garnku, bo nie mogłem siateczki znaleźć.

GOTOWANIE I CHMIELENIE:

IBU 30

Gotowanie 70 minut

Fuggels   20 g 60 minut

Fuggels  10 g 15 minut

FERMENTACJA:

WY 1048 Irish Ale zadane bezpośrednio, po napuchnięciu saszetki, bez startera.

W temperaturze 18 tydzień, reszta w 20 stopniach.

Edited by Gawron

• 3 weeks later...

#67 Coffe Light Stout  10° BLG EKSTRAKTY

Nie wiem jaka była receptura, bo miałem małą zawieszkę kompa i mi skasowało 😄. Na pewno TF czekoladowy i palony jęczmień był dodany. Kawa zostanie dodana przed rozlewem w formie naparu z kawiarki. 

• 4 weeks later...

#68 American Stout 12° BLG EKSTRAKTY

Warka 11 litrów
WODA:

Kranówka 

ZASYP:

Weyermann Bavarian pilsner extrakt  1,5 kg 

Chocolate TF 0,2 kg

Caraamber 0,15 kg

Palony jęczmień 0,1 kg

ZACIERANIE:

Słody namaczane w czasie podgrzewania wody

GOTOWANIE I CHMIELENIE:

IBU 40

Gotowanie 70 minut

Mosaic   15 g 30 minut

Nelson 15 g 5 minut

Simcoe 15g + Nelson 10g 15 minut na chłodzenie w 80 stopniach

FERMENTACJA:

US 05 1 paczka 

• 1 month later...
W dniu 5.03.2022 o 20:11, Gawron napisał:

Nie wiem jaka była receptura, bo miałem małą zawieszkę kompa i mi skasowało 😄. Na pewno TF czekoladowy i palony jęczmień był dodany. Kawa zostanie dodana przed rozlewem w formie naparu z kawiarki. 

Witam, 2,5 miesiąca minęło od tego posta, ale jeśli możesz i masz doświadczenie to napisz proszę jak wyszedł ten dodatek kawowy. Niebawem będę zlewał stouta na cichą (zaleję nim mrożone wiśnie), a przy butelkowaniu chciałem do każdej z butli 0,5 dodać 10 ml naparu z kawy, jednak obawiam się czy kawa dodana w ten sposób nie zepsuje się w piwie w sensie w butelce. Jak wyszło twoje piwo z dodatkiem naparu kawowego?

4 godziny temu, Jastrząb napisał:

Witam, 2,5 miesiąca minęło od tego posta, ale jeśli możesz i masz doświadczenie to napisz proszę jak wyszedł ten dodatek kawowy. Niebawem będę zlewał stouta na cichą (zaleję nim mrożone wiśnie), a przy butelkowaniu chciałem do każdej z butli 0,5 dodać 10 ml naparu z kawy, jednak obawiam się czy kawa dodana w ten sposób nie zepsuje się w piwie w sensie w butelce. Jak wyszło twoje piwo z dodatkiem naparu kawowego?

Jeżeli chcesz dodać kawy to polecam Ci dodanie całych ziaren na cichą. IMHO dają one lepszy efekt. Napar z kawiarki wniósł takie nuty kawowe, ale w sensie takim jakbyś pił mocną gorzką kawę, natomiast ziarna dały wrażenie takiego kawowego deseru. Dodatek kawy z kawiarki dał dobre piwo, ale całe ziarna dały lepsze.

2 godziny temu, Gawron napisał:

Jeżeli chcesz dodać kawy to polecam Ci dodanie całych ziaren na cichą. IMHO dają one lepszy efekt. Napar z kawiarki wniósł takie nuty kawowe, ale w sensie takim jakbyś pił mocną gorzką kawę, natomiast ziarna dały wrażenie takiego kawowego deseru. Dodatek kawy z kawiarki dał dobre piwo, ale całe ziarna dały lepsze.

Ok, dziękuję. Dam całe ziarna. Czy możesz jeszcze podpowiedzieć jaką ilość dać na 25L, na jaki czas i czy wcześniej je jakoś odkazić, np. kąpiąc w OXI?

47 minut temu, Jastrząb napisał:

Ok, dziękuję. Dam całe ziarna. Czy możesz jeszcze podpowiedzieć jaką ilość dać na 25L, na jaki czas i czy wcześniej je jakoś odkazić, np. kąpiąc w OXI?

Tydzień czasu na cichą. Jak ziarna świeżo z paczki wysypiesz, to nie trzeba odkażać. Ile, to zależy od kawy. Kiedy była palona, jaka odmiana (ja tu preferował bym Brazylię, lub Gwatemalę, zamiast Afryki). Tak pomiędzy 50, a 100 gram na 10 litrów będzie ok.

4 minuty temu, Gawron napisał:

Super, bardzo dziękuję za pomoc.