Skocz do zawartości

Fermentum Mobile - FM53 Kveik


Rekomendowane odpowiedzi

Można prosić o recepturę na jakieś piwo na nich? Tylko bez jałowca. Dzięki.

100% pils, gotowanie 4h, trochę chmielu na goryczkę tak do 25 ibu, trochę saaz lub innego na 15 min, co bu dobiło do 30 ibu. Fermentacja w ok 40°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Te drożdże to istne szatany. Zadane w sobotę w temp 25 C. Fermentacja w 28 - 29 C. W poniedziałek już po burzliwej. Zeżarły do 2,5 BLG :)

Fakt lekka siareczka podczas burzliwej była wyczuwalna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś próbował warzyć na tych drożdżach w zwykłej temperaturze, rzędu 20C? :) 

 

Rozważam wykorzystanie swoich już teraz, ale coś majowe temperatury zawodzą... 

 

Warzyłem na Kveik w temp 17, co prawda nie FM tylko z Yeast Bay. Piwo bardzo ok, choć niewiele estrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! A nie było problemów ze startem albo tempem fermentacji?

Nie. Ruszyły ze startera bardzo szybko. Temperatura fermentacji z 18, max 19.

 

Tempo normalne. Nie otwieram wiadra przed upływem 3 tygodni wiec wszystko było już zżarte.

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Marcin_K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Również miałem okazję popełnić na nich warkę, którą w weekend rozlałem do butelek. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz- jak będzie optymalna temperatura refermentacji. Ja standardowo zaniosłem skrzynki do piwnicy, gdzie obecnie jest ok 16 stopni. Myślę, że piwo powinno się bez problemu nagazować (tym bardziej iż w chwili butelkowania miało  dwadzieścia kilka stopni), no chyba, że rzeczywiście 20 stopni to dolna granica dla tych drożdży i poniżej drożdże już nie będą pracować (co mi się wydaje raczej mało prawdopodobne). A jak było u was z refermentacją.

 

Jako ciekawostkę dodam, że fermentację zacząłem w temp 30 stopni, gdzie podniosła się do 35, a później spokojnie spadała. Zapach bardzo przyjemny- owocowy; w smaku też obiecująco, choć w sumie więcej będzie można powiedzieć za miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

czy ktoś mi wytłumaczy o co chodzi z tym "popełnić" ? jakaś głupia moda używania tego słowa zamiast zrobić czy w tym przypadku uwarzyć ?? 

 

A kveiki szybciutkie w 4 dni w 25 st pozamiatały 14 blg do 3. i bart3q pisał że nie dadzą profilu lagerowego, z tym sie  akurat nie zgodzę bo piwo bez chmielenia na aromat przed cichą było iście lagerowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ile da się zebrać gęstwy po pierwszym warzeniu? Starczy na kolejne dwa piwa?

Jak robisz standardowo 20-25 litrów to spokojnie wystarczy i jeszcze sporo zostanie. No chyba że dwa następne będą po 30 blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

podbijam pytanie o to w jakich stylach można wykorzystać te drożdże? czy da się na tym ukręcić ciemne piwerka (stouty, portery) w temperaturach pokojowych o w miarę neutralnym profilu? czy jednak w tym zakresie (22-25) lepiej skupić się na aipach/farmhousach i pokrewnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam że bez problemu można kręcić praktycznie wszystko do czego użyłbyś np us-05. Ja robiłem white IPA na nich i była świetna. Co do ciemnych pewnie też Brokreacja i Waszczukowe mieli black ipe kooperacyjna na nich chyba. W zakresie temp pokojowej mi piwa wychodzą czyściutkie jak lagerek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Fenris napisał:

ja uważam że bez problemu można kręcić praktycznie wszystko do czego użyłbyś np us-05. Ja robiłem white IPA na nich i była świetna. Co do ciemnych pewnie też Brokreacja i Waszczukowe mieli black ipe kooperacyjna na nich chyba. W zakresie temp pokojowej mi piwa wychodzą czyściutkie jak lagerek 

poezja, dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę nastawiłem na nich milk stouta i fermentują w temperaturze 25-27. Mam w planach jeszcze nastawić na nich risa. Zrobiłem już apa i aipa. Wszystkie w tym samym przedziale temperaturowym. Próbowałem tylko apa i jestem bardzo zadowolony jeśli chodzi o małą ilość estrów w profilu. Jeśli przy mocniejszych piwach okaże się, że skutki fermentacji są podobne to chyba będę do górniaków stosował tylko kveiki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.