Skocz do zawartości

Jakiej wody użyc?


krzychu44

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim!

Jestem przed pierwszym uwarzeniem własnego piwa. Mam kilka wątpliwości i pytań do tych już bardziej wtajemniczonych. Potrzebuję wiedziec jakiej wody używacie do wyrobu brzeczki? Czy taka z kranu, której na codzień nie pije, nadaje się do użycia? Czy powinienem zastosować jakąś wodę z butelki, mineralna czy źródlana? Czytałem wątek o twardości i zmienności ph wody, ale nie wiem w jakim stopniu wplywa to na smak piwa. Także chętnie wyslucham opinii grona.

 

Wysłane z mojego HTC One mini przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli pijesz herbatę czy kawę z wody z kranu i Ci smakuje to użyj jej do warzenia.

Jeśli ma smak który Ci nie odpowiada, to użyj takiej jaka Ci odpowiada do picia na codzień :)

generalnie szacuje się że woda użyta do warzenia to 5% wpływu na smak, nie jest to najistotniejszy element.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie muszę jej wcześniej przygotowywac, bo i tak calą brzeczke później przegotowywuje. Na początek uzyje brewkita, tylko czy nie lepiej kupic jakies markowe drożdże, które zapewnią lepszy smak? Jakie polecacie do piwa pszenicznego? I czy zamiast cukru lepiej będzie uzyc mieszanki glukozy i ekstraktu w stosunku 50/50 czy ekstraktu niechmielonego?

 

Wysłane z mojego HTC One mini przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij warzyć na tym co masz i co ci najwygodniej.

Odpowiednia woda nie jest gwarantem dobrego piwa, ale dzięki odpowiedniej wodzie dobre piwo może stać się wybitne :)

Jak zaczynasz to skup się na innych zagadnieniach.

 

Jedyne co wodę może eliminować to wysoki poziom chloru, żelaza bądź skażenie chemiczne.

Co ważne skażenie bakteriologiczne przy warzeniu ( z ekstraktów bądź ziaren ) nie wyklucza wody - chyba że dolewasz wody po gotowaniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja uważam, że woda ma znaczenie. Od zawsze robię piwo na wodzie ze sklepu (5l źródlana), a do uwodnienia drożdży używam przegotowanej kranówki. Po przeprowadzce zaczęły się problemy z drożdżami. Albo fermentacja nie chciała ruszyć, albo trwała b. krótko. Słowem brzeczka w kanał. Po zmianie wody na butelkową, wszystko wróciło do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa :)

Woda wg mnie to max 5%, jak ktoś już wspomniał, z czego 4% to ustawienie pH do zacierania/wysładzania ;)

 

edit:

No chyba że ktoś ma tak tragiczną wodę, że rosół i herbatę też robi na butelkowanej.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie uwierzyć że przez wodę używaną do zacierania pojawia się infekcja lub drożdże nie chcą startować - ale może jestem za ciasny w poglądach.

 

co do wody to jeśli ktoś chce zacząć zgłębiać temat polecam na start wykład 

ten Pan napisał nawet o wodzie książkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie muszę jej wcześniej przygotowywac, bo i tak calą brzeczke później przegotowywuje. Na początek uzyje brewkita, tylko czy nie lepiej kupic jakies markowe drożdże, które zapewnią lepszy smak? Jakie polecacie do piwa pszenicznego? I czy zamiast cukru lepiej będzie uzyc mieszanki glukozy i ekstraktu w stosunku 50/50 czy ekstraktu niechmielonego?

 

Wysłane z mojego HTC One mini przy użyciu Tapatalka

Dodaj najlepiej niechmielony ekstrakt. Pierwsze piwo zrobiłem z cukrem i fermentowałem w kuchni (22 stopnie) i miałem bimberek :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest różnica między kranówką a kranówką. Ostatnio coraz bardziej popularne jest uzdatnianie wody chloroaminą, która nie wyparowuje podczas gotowania. A ta substancja dezynfekuje później brzeczkę i ubija drożdże lub utrudnia fermentacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że cały czas zglebiam forum mam pytanie do grona. Czy wogole warto warzyc z brewkita? Docelowo chciałbym nauczyć się robić piwko poprzez zacieranie, a brewkit ma być elementem, ktory pomoże zdobyć mi jako takie doswiadczenie, ale spotkałem się na forum z opinią, że z gotowca lepsze jak sklepowe to nie będzie. Czy to prawda?

 

Wysłane z mojego HTC One mini przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że cały czas zglebiam forum mam pytanie do grona. Czy wogole warto warzyc z brewkita? Docelowo chciałbym nauczyć się robić piwko poprzez zacieranie, a brewkit ma być elementem, ktory pomoże zdobyć mi jako takie doswiadczenie, ale spotkałem się na forum z opinią, że z gotowca lepsze jak sklepowe to nie będzie. Czy to prawda?

 

Wysłane z mojego HTC One mini przy użyciu Tapatalka

 

Kwestia gustu. Nigdy z brewkita nie warzyłem. Znajomy poczęstował piwkiem z brewkita i jak dla mnie było super ("pils w 23st C").

Edytowane przez PrzemoW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy niestety wypisują dyrdymały na temat wody. Ma ona kolosalne znaczenie w ostatecznym efekcie. Na twardej nigdy nie zrobisz nawet poprawnego Pilsa, a na miękkiej Stouta. Na początku się nie przejmuj. Do modyfikacji wody trzeba się odpowiednio przygotowac. Wszystko przyjdzie z czasem. Na początek wystarczy zaopatrzyć się w paski do pomiaru kwasowości i pilnować pH zacierania.

 

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynałem warzenie na brewkitach, to stwierdziłem że będę używał wody z Biedry za 1,50 zł (5 L). Lepsze to niż ten szajs co płynie z naszych kranów - chloru tam już tyle dają, że szok! Nie wspomnę, że twarda ta woda na maksa, czajnik to po paru tygodniach oblepiony kamieniem. Ale czego się spodziewać jak rury wodociągowe w blokach pamiętają PRL.

Ostatecznie stwierdziłem, że nie chce mi się co warkę tachać kilku 5-litrowych butli ze sklepu, więc zainwestowałem w taki filtr do wody montowany na końcówkę wylewki kranu. Powiem Wam, że to była trafiona inwestycja. Naprawdę czuć różnicę w smaku i zapachu wody, co najważniejsze widać po czajniku, że tak się nie osadza kamień jak na kranówie. Mam odczucie że ta woda z filtra smakuje nawet lepiej niż te tanie "mineralki" z marketów. Co najlepsze, wymienny wkład takiego filtra nie jest mega drogi, a starczy na przefiltrowanie ok 700 L wody (tak przynajmniej podaje producent, chociaż tu jestem raczej sceptyczny, więc będę wymieniał częściej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jako, że cały czas zglebiam forum mam pytanie do grona. Czy wogole warto warzyc z brewkita? Docelowo chciałbym nauczyć się robić piwko poprzez zacieranie, a brewkit ma być elementem, ktory pomoże zdobyć mi jako takie doswiadczenie, ale spotkałem się na forum z opinią, że z gotowca lepsze jak sklepowe to nie będzie. Czy to prawda?

 

Wysłane z mojego HTC One mini przy użyciu Tapatalka

Kwestia gustu. Nigdy z brewkita nie warzyłem. Znajomy poczęstował piwkiem z brewkita i jak dla mnie było super ("pils w 23st C").

Pils w 23 °C? Nie do konca rozumiem o co chodzi. Tzn drożdże zadano w temperaturze brzeczki równej 23 stopnie a pozniej schładzano? Czy temperatura otoczenia tyle wynosiła przez całą fermentacje?

 

Wysłane z mojego HTC One mini przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż to i ja ba temat wody wtrącę trzy grosze.

 

Mam dopiero za sobą 3 wątki

- sweet stout 16Blg

- summer ALE 14Blg

- Tasmanian red ale 13Blg

 

Każde uwarzone na wodzie z filtra na systemie odwróconej osmozy, tudzież krytykowanej przez wielu.

Powiem szczerze że piwko wyszło przednie. Oczywiście podpieram się opinią osób mających za sobą wiele warek.

 

Dodam osobiście z własnych odczuć, iż woda czy to z kranu czy z butelki porostu śmierdzi.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynałem warzenie na brewkitach, to stwierdziłem że będę używał wody z Biedry za 1,50 zł (5 L). Lepsze to niż ten szajs co płynie z naszych kranów - chloru tam już tyle dają, że szok! Nie wspomnę, że twarda ta woda na maksa, czajnik to po paru tygodniach oblepiony kamieniem. Ale czego się spodziewać jak rury wodociągowe w blokach pamiętają PRL.

Ostatecznie stwierdziłem, że nie chce mi się co warkę tachać kilku 5-litrowych butli ze sklepu, więc zainwestowałem w taki filtr do wody montowany na końcówkę wylewki kranu. Powiem Wam, że to była trafiona inwestycja. Naprawdę czuć różnicę w smaku i zapachu wody, co najważniejsze widać po czajniku, że tak się nie osadza kamień jak na kranówie. Mam odczucie że ta woda z filtra smakuje nawet lepiej niż te tanie "mineralki" z marketów. Co najlepsze, wymienny wkład takiego filtra nie jest mega drogi, a starczy na przefiltrowanie ok 700 L wody (tak przynajmniej podaje producent, chociaż tu jestem raczej sceptyczny, więc będę wymieniał częściej).

Też mam syfiastą wodę w kranie i warzę na źródlanej, ale tak samo nie chce mi się taszczyć 10 butli na 3 piętro do każdej warki. Napisz coś więcej o tym filtrze, albo podaj proszę link. Jak szybko to się filtruje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Napisz coś więcej o tym filtrze, albo podaj proszę link. Jak szybko to się filtruje?

 

Filtr to Aquaphor Topaz:

http://aquaphor.pl/topaz 

 

Szybkość filtrowania nie jest zawrotna (0.3L/min), ale dużą zaletą jest cena (samego filtra jak i tylko wkładów), mały rozmiar i prostota montażu. Co najlepsze możesz go w każdej chwili zdemontować i przykręcić do innej wylewki :)

Żeby nie było, nie robię tu jakiejś reklamy, czy coś. Po prostu jestem póki co mega zadowolony z tego rozwiązania jeśli chodzi o pozyskiwanie wody do warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W sprawie pierwszej warki, wybralem Oktoberfest lager, plus drożdże S-04. I do tego pytanie. W jakiej temperaturze brzeczki zadac drożdże i później w jakiej zostawic fermentator na burzliwą? Lager, to raczej dolniak, więc im chłodniej tym lepiej?

 

Wysłane z mojego HTC One mini przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie pierwszej warki, wybralem Oktoberfest lager, plus drożdże S-04. I do tego pytanie. W jakiej temperaturze brzeczki zadac drożdże i później w jakiej zostawic fermentator na burzliwą? Lager, to raczej dolniak, więc im chłodniej tym lepiej?

1. nie te drożdże do tego piwa :( do lagera zadaje sie drożdże lagerowe, a S-04 to typowo drożdże do ale

2. nie te pytanie w tym wątku bo się śmietnik z niego zrobi totalny

3. drożdże się zadaje w temperaturze, w której mają fermentować

4. ani chłodnie, ani cieplej nie jest lepiej. Temperatura fermentacji ma być właściwa dla danego szczepu drożdży, który zadajesz.

 

Może jednak spróbuj się przekonać do poczytania naszego Wiki http://www.wiki.piwo.org/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli śmiało można się wdrażać brewkitami?

 

Ja również zaczynam z brewkitami, więc pozwolę sobie wtrącić swoje grosze jeśli chodzi o wodę.. :)

Ja robię tak że gotowca gotuję na zwykłej kranówie, lub z filtra to nie ma większego znaczenia, chlor i tak odparuje jeśli się go trochę pogotuje. Reszta wody to to baniaki 5 litrowe (najtańsze ze sklepu), które się chłodzą w lodówce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.