Skocz do zawartości

Kto mi powie jak uzyskać podobne nachmielenie...


lukasz.b

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym uzyskać nachmielenie o aromacie i goryczce podobnej do Korony Olbrachta. Na etykiecie jest właściwie cały skład (załączam zdjęcie)post-17221-0-15105600-1473933779_thumb.jpg, ale nie jestem pewien jak tych chmieli użyć. Zamierzam zrobić najprostszą warkę całkowicie na pilzneńskim, bez karmelu. Żeby potrenować chmielenie. Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 g Marynka na 60'

15 g Spaltselect na 10' 

15 g Saaz na 0' po wyłączeniu palnika. 

Tadam.

 

(edit: faktycznie saaz ;) )

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Po kilku warkach doszedłem do wniosku, że mnie Pan oszukał, Panie kolego Undeath. ;)

 

Nie koniecznie ;) U mnie takie chmielenie daje wyraźne aromaty w piwie, a po drodze masz pierdyliard zmiennych - sposób chłodzenia, jakość fermentacji i sama świeżość chmielu ma wpływ na aromat odchmielowy w piwie. 

 

Rozwiń coś więcej bo ciekaw jestem o co chodzi dokładnie ;) Patrząc na przepis to raczej kilka wad się w nim znajduje :P http://www.piwo.org/topic/22038-zapiski-niepoprawnego-eksperymentatora/?p=418165

 

Pierwsze z brzegu co zmienia całkowicie postać chmielenia było ono dostosowane do tego co na etykiecie czyli 12,5 blg - 20 litrów, a u Ciebie widzę dwa piwa jedno 10 blg drugie ponad 20 blg :D Więc nic się nie zgadza z założeniami goryczka będzie inna w lekkim piwie i całkiem inna w mocnym, tak samo aromat ;) Temat złożony i trzeba umieć zadawać konkretne pytanie... A niestety jakie pytanie taka odpowiedź - bez wdawania się w szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x po 10.5BLG wyszło, oba wodniste, bez goryczki, smaku i aromatu chmielu. Ale może faktycznie coś jest na rzeczy z moją techniką, bo muszę naprawdę sporo chmielu sypnąć, żeby go wyczuć. Stosuję się do przepisów i dostaję co najwyżej piwa "zbalansowane"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x po 10.5BLG wyszło, oba wodniste, bez goryczki, smaku i aromatu chmielu. Ale może faktycznie coś jest na rzeczy z moją techniką, bo muszę naprawdę sporo chmielu sypnąć, żeby go wyczuć. Stosuję się do przepisów i dostaję co najwyżej piwa "zbalansowane"...

 

A może spróbuj zrobić kiedyś jakiś sprawdzony zestaw z sklepu, będziesz miał punkt odnośny do swoich piw. Wybierz jakąś APA lub AIPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.