Skocz do zawartości

Fałszywe dno z Aliexpress - unboxing


Yannick

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
2 minuty temu, Kurt napisał:

Przymierzam się do zakupu i instalacji takiego fałszywego dna, ale jak rozumiem odpada w takim rozwiązaniu podgrzewanie zacieru gazem od spodu?

Odpada. Musiał byś mieć takie tradycyjne fd na całej powierzchni dna i recyrkulację. To jest dobre rozwiązanie do wiadra jak przekładasz zacier, albo tak jak ja używam, czyli do coolera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Gawron napisał:

Odpada. Musiał byś mieć takie tradycyjne fd na całej powierzchni dna i recyrkulację. To jest dobre rozwiązanie do wiadra jak przekładasz zacier, albo tak jak ja używam, czyli do coolera.

Czyli gdybym miał keg z takim FD do tego dwa zawory i pompa i obieg to dało by radę tak zacierać na taborecie gazowym? albo pójdę o krok dalej i zamiast taboreta grzałka elektryczna plus FD i obieg tak także by dało radę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o grzałki to wszystko zależy od tego czy będą umieszczone pod czy nad FD. Jeśli pod to potrzebna jest recyrkulacja pompką tak aby brzeczka która spłynie pod FD nie przypaliła się, a dodatkowo mogła przenieść temperaturę na resztę zacieru. Jeśli nad to bardziej mieszadło, tak aby zacier nie stał w miejscu i nie przypalał się przy grzałkach. W przypadku grzania taboretem, sytuacja wygląda tak jak w przypadku grzałki umieszczonej pod FD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Fabian Bielinski napisał:

Czyli gdybym miał keg z takim FD do tego dwa zawory i pompa i obieg to dało by radę tak zacierać na taborecie gazowym? albo pójdę o krok dalej i zamiast taboreta grzałka elektryczna plus FD i obieg tak także by dało radę ?

No idąc o taki krok dalej i zabierając się za przeróbkę kega ... wycięcie FD do kega nie będzie ani najdroższe ani najtrudniejsze w całej tej zabawie

Chyba musisz podjąć decyzję czy szukasz usprawnienia po taniości czy chcesz przebudowywać browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No idąc o taki krok dalej i zabierając się za przeróbkę kega ... wycięcie FD do kega nie będzie ani najdroższe ani najtrudniejsze w całej tej zabawie
Chyba musisz podjąć decyzję czy szukasz usprawnienia po taniości czy chcesz przebudowywać browar
Właśnie hmmm....obecnie działam na kuchence i mam już tego dosyć, sprawdzałem różne systemy i wydaje mi się że BIAB domowej roboty będzie dla mnie idealny(ale nie wykluczam innych konstrukcji) wstępnie liczyłem koszta i bez sterownika raczej zmieszczę się w 1000zl pracę wykonam sam z bratem,lecz problem jaki mam to te wszystkie kształtki, trójniki itp. idzie się w tym zagubić .....gar 36l do tego (chyba) kosz na zamowienie, pompa z Ali. Grzałka także raczej z Ali. Zawory raczej w Pl kupię i powinno być ok ( do tego dojdzie jeszcze kilka drobiazgów ) co wy na to? Dobrze kombinuje?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam zgryz - męczy mnie gotowanie za kuchence z ciągłym mieszaniem a potem przerzucaniem zacieru do wysładzania. Tak sobie kombinuję, żeby założyć FD podpięte pod zawór w garze. Pod zawór podpięta była by pompa recyrkulacyjna wracająca podgrzaną brzeczkę spod FD do gara. W zawór wpięty termometr, albo czujnik do termometru. Odpada w takim rozwiązaniu upierdliwe mieszanie zacieru no i oczywiście jest możliwość filtracji po zatarciu. Byłby to taki uproszczony system RIMS z ręcznym sterowaniem temperatury przez dopływ gazu. Co o tym myślicie?

Edytowane przez Kurt
poprawienie błędu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kurt napisał:

Mam ten sam zgryz - męczy mnie gotowanie za kuchence z ciągłym mieszaniem a potem przerzucaniem zacieru do wysładzania.

Zacieranie w lodówce turystycznej rozwiązuje tem problem. Stosuję, polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kurt napisał:

Mam ten sam zgryz - męczy mnie gotowanie za kuchence z ciągłym mieszaniem a potem przerzucaniem zacieru do wysładzania. Tak sobie kombinuję, żeby założyć FD podpięte pod zawór w garze. Pod zawór podpięta była by pompa recyrkulacyjna wracająca podgrzaną brzeczkę spod FD do gara. W zawór wpięty termometr, albo czujnik do termometru. Odpada w takim rozwiązaniu upierdliwe mieszanie zacieru no i oczywiście jest możliwość filtracji po zatarciu. Byłby to taki uproszczony system RIMS z ręcznym sterowaniem temperatury przez dopływ gazu. Co o tym myślicie?

Jeśli masz dwa garnki i to co wysłodzisz będzie trafiać od razu do drugiego, który już wszystko podgrzewa, to ok. Jeśli natomiast masz tylko jeden garnek, to uwzględnij że brzeczka którą będziesz odbierać do jakiego innego pojemnika, będzie musiała poczekać aż skończysz wysładzanie i umyjesz garnek przed gotowaniem, a co za tym idzie wychłodzi się. Jeśli wydłużenie czasu potrzebnego na zagotowanie całości to dla ciebie nie problem, to możesz myśleć o takim rozwiązaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o obieg zamknięty w garze zaciernym. Odbierana podgrzana brzeczka spod FD trafia z powrotem do gara od góry i spływa przez zacier ponownie na dół gdzie znowu jest podgrzewana przez palnik i tak na okrętę przez cały proces zacierania

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Fabian Bielinski napisał:

No tak ale zacierając w takiej lodówce nie możesz zacierać w kilku temperaturach no chyba za są jakieś triki na to

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Oczywiście, że są. Temperaturę podnosisz poprzez dolewki gorącej wody. Bez problemu robię schemat zacierania 64,72, MO. Innych przerw rzadko kiedy się używa, a i tak większość piw wystarczy w jednej temperaturze zatrzeć, plus ew. mashout, a gdy zachce mi się robić 10 przerw, to raz na jakiś czas mogę sobie zatrzeć w garnku i poprzenosić zacier. No i cooler jest świetny do dekokcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale co dalej po zacieraniu? Do czego będziesz wysładzać i w czym później gotować?

Filtrat do drugiego gara z hoop stoperem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak jak napisałem, jeśli masz drugi garnek do którego będziesz wysładzać i w którym będziesz gotować, to jak najbardziej możesz tak robić. Unikniesz mieszania i przenoszenia zacieru do kadzi filtracyjnej. Pamiętaj jedynie że FD musi zakrywać cały spód garnka, tak aby słód nie miał kontaktu z dnem. W innym przypadku cyrkulacja może nie wystarczyć i jest szansa że coś się przypali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że są. Temperaturę podnosisz poprzez dolewki gorącej wody. Bez problemu robię schemat zacierania 64,72, MO. Innych przerw rzadko kiedy się używa, a i tak większość piw wystarczy w jednej temperaturze zatrzeć, plus ew. mashout, a gdy zachce mi się robić 10 przerw, to raz na jakiś czas mogę sobie zatrzeć w garnku i poprzenosić zacier. No i cooler jest świetny do dekokcji.
Taki Amerykański styl ja generalnie jestem coraz bardziej za tym E.BIAB

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o obieg zamknięty w garze zaciernym. Odbierana podgrzana brzeczka spod FD trafia z powrotem do gara od góry i spływa przez zacier ponownie na dół gdzie znowu jest podgrzewana przez palnik i tak na okrętę przez cały proces zacierania
 
 
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
A ja było by Wydajnością takiego systemu? I czy nie było by problemu z przypalenie ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fabian Bielinski napisał:

A ja było by Wydajnością takiego systemu? I czy nie było by problemu z przypalenie ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Właśnie tego nie jestem pewien, jeżeli chodzi o przypalanie i wydajność. Tu jest film na temat RIMS, gdzie zastosowano podobną cyrkulację. Co prawda facet ma w tubie RIMS grzałkę, która podgrzewa brzeczkę w cyrkulacji, a nie podgrzewa gara zaciernego palnikiem. Także kluczowe pytanie jest czy pod FD będzie wystarczająca cyrkulacja aby nie przegrzać brzeczki i czy przenikające przez szczeliny FD fragmenty zacieru nie będą zalegały na dnie i się przypalały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.