Skocz do zawartości

chmiel o zapachu konopnym


lukasz.b

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

To chyba nie zrozumiałeś pytania Łukasza

Zrozumiałem.

Zapach "konopny" to nie efekt konkretnego chmielu, tylko procesu zachodzącego w chmielonym piwie przetrzymywanym w zielonych/ białych butelkach.

Wpis w linku to tłumaczy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Tego że zielone butelki przepuszczają część światła UV, które powoduje pewną reakcję na związkach chmielu i daje taki efekt. Jest on opisywany przez różnych ludzi jako skunks/marihuana. Poszukaj sobie więcej na forum pod hasłem "skunks", to to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Dziękuję za nakierowanie. Aczkolwiek w żadnym innym zielonobutelkowym tego nie wyczułem. To kwestia wyższego IBU?

To kwestia czym piwo jest chmielone. Jeśli ekstraktem, to efekt jest zdecydowanie mniejszy, bądź nie ma go wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Hmmm... Dziękuję za nakierowanie. Aczkolwiek w żadnym innym zielonobutelkowym tego nie wyczułem. To kwestia wyższego IBU?

To kwestia czym piwo jest chmielone. Jeśli ekstraktem, to efekt jest zdecydowanie mniejszy, bądź nie ma go wcale.
Dlaczego? Właśnie http://www.wiki.piwo.org/NAS%C5%81ONECZNIONY_/_SKUNKS_/_LIGHTSTRUCK piszą o stosowaniu modyfikowanych chemicznie produktach chmielowych. Ale to powstaje niby z alfa kwasów, więc o co chodzi dokładniej?

Btw piszą tam też, że niektóre gatunki chmielu mają podobne właściwości. Ktoś coś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Hmmm... Dziękuję za nakierowanie. Aczkolwiek w żadnym innym zielonobutelkowym tego nie wyczułem. To kwestia wyższego IBU?

To kwestia czym piwo jest chmielone. Jeśli ekstraktem, to efekt jest zdecydowanie mniejszy, bądź nie ma go wcale.
Dlaczego? Właśnie http://www.wiki.piwo.org/NAS%C5%81ONECZNIONY_/_SKUNKS_/_LIGHTSTRUCK piszą o stosowaniu modyfikowanych chemicznie produktach chmielowych. Ale to powstaje niby z alfa kwasów, więc o co chodzi dokładniej?

Btw piszą tam też, że niektóre gatunki chmielu mają podobne właściwości. Ktoś coś wie?

 

 

Chodzi o to, że koncerny kupują wstępnie zizomeryzowane ekstrakty chmielowe - które w gotowym piwie nie wytwarzają aromatu skunksa w zielonej butelce. Po tym łatwo można poznać, który koncern stosuje chmiel, a który ekstrakty chmielowe ;)

 

Co do odmian z podobnym zapachem - Czeskie i Angielskie -ziołowo-trawiaste chmiele mówi się, że mają zbliżony aromat do tego skunksa. Dla mnie to stwierdzenie nie precyzyjne bo, bardziej odnosi się do tej części aromatów: "nikotyna, stara skoszona trawa" niż do mary jane. Miałem nikotyne w przypadku Vic Secret, a starą trawę przy jakimś dziwnym EKG - co do dzisiaj nie jestem pewien czy to on był. 

 

Jak chcesz marychę to robiłem coś takiego pod kolegę bo nie wierzył, że można uzyskać ten aromat w piwie - zrobiłem Polskie ale 11 blg nachmielone na zimno Sybillą i Iungą (chmielenie tego piwa też było porządne na 30-35IBU) zlałem je do białych butelek i 2 tygodnie podczas refermentacji posiedziało to piwo na słoneczku. Aromat mocny - dla mnie bardzo nie przyjemny już wręcz siarkowy, kolega zadowolony zabrał wszystkie butelki, a ja stałem się szczęśliwym posiadaczem 12 letniej whisky ;) Drugi raz tego nie powtórzyłem, a jemu kazałem wystawiać perły na słoneczko bo koneserem piwa on nie jest :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po co chmiel jak można :-)... http://biokonopia.pl/ziolo-konopi/104-ziolo-konopi-xq-40g.htmll ... legalnie.

Trochę drogo jak na przyprawę. ;)

Swoją drogą ciekawe. Degustowałeś to?

Nie, nie próbowałem. Czytając opinie osób to stosujących w celach kulinarnych - efekt smakowy jest dobry (np. sos serowo-ziołowy) . Ale fakt, drogie to to. Są tańsze, ale to będą raczej liście, łodygi, herbatki itp bez kwiatostanów - a w nich, jak mi się wydaje, najwięcej aromatu :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.