Jump to content

Wystawa Gnieźnieńskie Browary


Marcin_K
 Share

Recommended Posts

Wystawa "GNIEŹNIEŃSKIE BROWARY z cyklu kolekcjonerzy w Muzeum" powstała we współpracy z Panem Januszem Kubackim-Gorweckim, birofilem, miłośnikiem i pasjonatem piwa. Pan Kubacki-Gorwecki jest także znawcą stylów piwnych i kolekcjonerem rekwizytów związanych z piwem, takich jak etykiety, butelki czy naczynia. Jest także członkiem Klubu Przyjaciół naszego Muzeum.

 

Zbieracka pasja rozpoczęła się od schowanego na pamiątkę kapsla po piwie. Potem okazało się, że w rodzinnym domu jest sporo przedwojennych birofiliów, a dziadkowie kolekcjonera przed wojną i po jej zakończeniu prowadzili rozlewnię piwa browaru ostrowskiego i sieradzkiego. Znalezione przedmioty zainicjowały pasję zbierania i pozwoliły rozpocząć wymianę z innymi kolekcjonerami. Początki kolekcji były chaotyczne, stopniowo zaczęła się selekcja i specjalizacja, czyli zainteresowanie tym, co związane z piwem i jego produkcją na terenie Wielkopolski, a w szczególności w Gnieźnie.

 

Wystawa o gnieźnieńskich browarach jest indywidualną opowieścią pasjonata i znawcy tematu, którego muzealnicy z naszego Muzeum  zaprosili do współpracy. Instytucjonalne wsparcie organizacyjne Muzeum pozwoliło uruchomić wystawienniczy projekt, gdzie prywatne spotyka się z publicznym. Efektem wspólnego działania jest wystawa złożona z kolekcji Pana Janusza i zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, wzbogacona o wybrane eksponaty wypożyczone z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie i materiały Archiwum Państwowego w Gnieźnie.

 

Ekspozycja pokazuje w układzie chronologicznym dzieje wytwarzania piwa w Gnieźnie. Zadanie jest trudne ze względu na niewielką liczbę zachowanych do naszych czasów pamiątek. Opowieść rozpoczynamy od najdawniejszych wzmianek i zabytków związanych z XVI, XVII i XVIII-wiecznymi cechami piwowarów w Gnieźnie. Zdecydowana większość eksponatów odnosi się do rozwoju przemysłu browarniczego w XIX i XX wieku w Wielkopolsce, a szczególnie w Gnieźnie.

 

Pokazujemy, jak ważną gałęzią lokalnej wytwórczości było warzenie piwa w przeszłości tego regionu. Wiek XIX to początek produkcji piwa na skalę przemysłową, a także ważni odbiorcy wytwarzanego trunku – napływająca do Gniezna ludność pochodzenia niemieckiego i pruscy żołnierze stacjonujący w mieście w koszarach. To z tego okresu pochodzi kufel na nóżce ze szlifowanego szkła, jeden z najcenniejszych birofiliów Janusza Kubackiego-Gorweckiego.

 

Ze zbiorów kolekcjonera wyróżniają się liczne porcelanki, czyli wykonane z białej porcelany kapsle na sprężynie, zawierające nazwy niemieckich i polskich browarów oraz rozlewni piwa na terenie Gniezna. Inne ważne pamiątki, to butelki ze słynnego Browaru Gnieźnieńskiego Braci Koteckich. Pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego młodzi piwowarzy przejęli w latach 20. XX wieku w pełni wyposażony niemiecki browar po Emilu Welschu usytuowany przy ul. Witkowskiej. Rozpoczęli produkcję piw - cenionych i nagradzanych. Ten najsłynniejszy z browarów gnieźnieńskich został doszczętnie zniszczony podczas działań wojennych. Choć do dziś trafiają się na aukcjach związane z nim pamiątki, stanowiąc prawdziwy kolekcjonerski rarytas.

 

W aranżacji wystawy wykorzystaliśmy współczesne skrzynki, które są nośnikami historycznych wiadomości i ciekawostek związanych z piwem. Skrzynki wiążą nas również  z dzisiejszymi czasami, w których kwitnie amatorskie rzemiosło browarnicze, a produkty lokalnych browarów cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dwa takie browary - Browar Fortuna w Miłosławiu i Browar Niechanowo - zaprosiliśmy do współpracy przy organizacji tej wystawy.  

 

 

Źródło: 

http://muzeumgniezno.pl/pl/aktualnosci/399

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.