Skocz do zawartości

Brewkit - Pszeniczne białe. Początkujący.


Kosmodron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zacząłem za namową pana ze sklepu ze sprzętem do win i innych alkoholi przygodę z piwem. Na pierwszy ogień poszło z brewkitu:

Skład:

  • Gozdawa Wheat Pszeniczne
  • Thomas Coopers Brewmasters Wheat Beer
  • + woda (łącznie 23l z w/w)

ponadto: garstka suszonej skórki pomarańczy i kolendra.

Piwo dzisiaj jest 8 dzień w fermentatorze, od czasu do czasu jeszcze "bulknie".
BLG wynosi 3.
Temperatura pomieszczenia od 21-24,5°C

Według receptury jak dobrze pamiętam ma wynosić 1 ale, z drugiej strony receptura mówi o fermentacji 5-7 dni a u mnie to już trochę dłużej się zapowiada.

A teraz pytania:

1. Butelkować, czy czekać aż spadnie poziom BLG do 1?
2. Przypadkowy klient w sklepie mówił, że butelkuje przy BLG 2, kto ma rację?
3. Ile g cukru do butelki podczas kapslowania bo receptura mówi o 4g co wg mnie trochę mało, a zaś gdzieś usłyszałem że pszeniczne białe powinno mieć nawet 7g
4. Po kapslowaniu temperatura również pokojowa czy raczej piwnica ?
5. Jaki minimalny czas proponujecie aby otworzyć pierwszą butelkę mojego pierwszego domowego piwa?
6. Butelki mam o trzech pojemnościach: 0,5, 0,66 i 1l proszę więc o pomoc w dobraniu ilościu cukru na te właśnie pojemności (rozumiem że jeżeli butelka ma 1l to analogicznie 2x tyle co do 0,5l [?]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. 8 dni to nie jest dużo, jeżeli w instrukcji napisali 5-7 dni to znaczy, że instrukcja jest kiepska i radzę się tym nie sugerować. Na początek zrób sobie fajrant i wpadnij zmierzyć blg za tydzień.

 

Trochę martwi mnie temperatura otoczenia, teraz to już nieistotne, ale na początku fermentacji jeżeli była bliżej tych 24 C to skutek może być kiepski, chociaż wszystko zależy od drożdży, o drożdżach coś wiadomo, czy jakiś "no name" z zestawu? Ewentualnie jest podany zalecany zakres temp. fermentacji?

 

1-2.) Wszystko zależy jakie było blg początkowe i orientacyjnie zakładane odfermentowanie, ale jeżeli receptura sugeruje, że zejdzie do 1blg to butelkowanie przy 3blg jest bardzo złym pomysłem, poza tym tak jak pisałem, 8 dni to jest bardzo niewiele czasu, więc daj znać jak zmierzysz za tydzień do ilu zeszło.

3.) 7g to wg mnie jakiś kosmos, gwarantowane granaty - szczególnie w połączeniu z niedofermentowanym piwem, to już lepiej trzymaj się tych 4g, na początek lepiej dać za mało niż za dużo, możesz też skorzystać z kalkulatora, żeby wyliczyć dokładny poziom nagazowania.

4.) Temperatura przy kapslowaniu nie ma większego znaczenia.

5.) Powiedzmy, że kilka dni, tak na prawdę to więcej, ale i tak pewnie dłużej nie wytrwasz przy pierwszym piwie, bo ciekawość zżera ;), przy okazji przebadasz sobie jak piwo zmienia się w czasie, także ogólnie nie ma obawy większej.

6.) Zamiast wrzucać do butelki możesz dodać odpowiednią ilość cukru przy rozlewie (+ trochę wody, żeby nie zmieniać blg), rozmieszać (delikatnie, żeby nie wzburzać przesadnie piwa) i wtedy butelkować

Edytowane przez Wilczur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0. Pisz normalnie, a nie z wyróżnieniem bo tego czytać się nie da :(

 

1. Ani to, ani to. Butelkuje sie piwo gdy skończy się fermentacja. Bezpiecznie można założyć, że ta się kończy gdy gęstość piwa się nie zmienia w przeciągu 2-3 dni, a zarazem gęstość jest też na odpowiedni niskim poziomie.

2. Żaden, chyba, że ktoś uzgodnił te założenia z drożdżami, ale one rzadko kogo słuchają :D Poziom odfermentowania jest złożeniem wielu czynników i my tak na prawdę mozemy tylko liczyć na coś, a będzie jak będzie :)

3. 4g/but to już wg mnie dużo, a 7g/but to faktycznie jakiś kosmos (a może raczej paliwo do silnika odrzutowego), Ja do weizena dałbym max 3g/but, ale to też kwestia co kto lubi.

4. Odnośnie temperatur, jeśli masz w piwnicy niższą temperaturę niż te 21-24°C to tam powinieneś fermentować to piwo, a nie w tak wysokiej :( Refermentację możesz przeprowadzić w temp. pokojowej.

5. 0 dni przekonasz się jak smakuje nienagazowane piwo :) a tak serio to nie jest łatwo precyzyjnie to określić jednak myślę, że po 7 dniach możesz już zacząć to piwo degustować ponieważ akurat weizen jest najlepszy jako świeży :D

6. Liczyć pewnie umiesz więc sobie policzysz te ułamki jak już ustalisz ile tego cukru masz sypać na litr piwa. Polecam użycie jakiegoś kalkulatora choćby internetowego jednak pamiętaj, że one w większości sugerują jakieś kosmiczne poziomy nagazowania dla weizenów :( Ja bym nie dał do weizena więcej niż 2,7-3.0 nagazowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę martwi mnie temperatura otoczenia, teraz to już nieistotne, ale na początku fermentacji jeżeli była bliżej tych 24 C to skutek może być kiepski, chociaż wszystko zależy od drożdży, o drożdżach coś wiadomo, czy jakiś "no name" z zestawu? Ewentualnie jest podany zalecany zakres temp. fermentacji?

Drożdże były w zestawie.

 

Ad. 1. BLG początkowe to 11

 

Liczyć pewnie umiesz więc sobie policzysz te ułamki jak już ustalisz ile tego cukru masz sypać na litr piwa. Polecam użycie jakiegoś kalkulatora choćby internetowego jednak pamiętaj, że one w większości sugerują jakieś kosmiczne poziomy nagazowania dla weizenów :( Ja bym nie dał do weizena więcej niż 2,7-3.0 nagazowania.

3g cukru niezależnie od BLG czy to się jakoś kalkuluje? Mógłbyś mi podpowiedzieć jakiś wzór ewentualnie z którego mógłbym skorzystać?

 

Reasumując kontrolnie sprawdzić za 3 dni jakie jest BLG i jeżeli niezmienne to butelkować, a jeżeli nadal spada to czekać cierpliwie.

 

Może te pytania wydają się być głupie i doskonale potrafię to zrozumieć bo w innych dziedzinach będąc mocnym też denerwowałyby mnie żółtodzioby ale proszę powiedzcie, czy dobrze zrozumiałem.

Jakieś kalkulatory również mile widziane żeby nie zaśmiecać forum na przyszłość :) Sam również biorę się za poszukiwania takowych, chociaż pierwsze kalkulacje pokazują mi że mam dodać 4,8g cukru.

Edytowane przez Kosmodron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

3g cukru niezależnie od BLG czy to się jakoś kalkuluje?

owszem kalkuluje, ale wg stylu piwa.

 

 

Mógłbyś mi podpowiedzieć jakiś wzór ewentualnie z którego mógłbym skorzystać?

choćby i to http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?10539609#tag

z ta uwagą żeby nie do końca wierzyć sugerowanemu nagazowaniu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tam wpisać poziom blg przed butelkowaniem? Bo chyba ten wskaźnik trzeba brać pod uwagę wyliczajac poziom cukru do refermentacji?

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Po zakończonej fermentacji zakładamy że drożdże zjadły cały cukier który mogły zjeść. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie poprawnej fermentacji, żeby nie było później granatów. I kiedy drożdże nie mają już co fermentować oblicza się ilość cukru jaka nam wytworzy pożądany stopień nagazowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.