Skocz do zawartości

BIAB - opis sprzetu oraz modernizacja/zmiana pomyslu


Gwynbleidd

Rekomendowane odpowiedzi

Niby można, ale skoro nie mam żadnego to już lepiej chyba kupić taki sprężynowy bez kombinowania będzie dobry. Pare groszy droższy.
Ja swój sreczwęzyk mam obciążony tulejkami z rurki kwasowej 18mm kawałki po 20mm i jeszcze niezdażylo mi się żeby mieszadło wciągneło .

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra jako że znajomy mi dorobił mieszadło spróbuję pójść tą drogą :)

 

Tylko teraz mam dwie opcje co do filtrowania i obie mają wady i zalety:

1. W garnku od początku jest podłączony filtrator * i po zacieraniu czekam aż się złoże ułoży i zaczynam filtrować do fermentora, wysładzam, myje szybko garnek i przelewam do niego na gotowanie, po gotowaniu whirlpool i puszczam brzeczke grawitacyjnie do wymiennika płytowego i spręzyna powinna trochę syfu zatrzymać.

 

2. Zacieram w garnku i póżniej przelewam do fermentora z zainstalowanym filtratorem * . Czy zacier pójdzie mi przez zawór 1/2 cala? Jeżeli to no to będę musiał przenosić go garnkiem do fermentora, podczas układania się złoża i rozpoczęcia filtracji domywam garnek z resztek i już do niego kieruje filtrat i zaczynam gotowanie. Robię whirpool i wtedy już bez sprężyny zlewam bo spręzyna w fermentorze była. Czy nie zapcha mi się wymiennik? Ew mam hopstoppera od lewatywy którego mogę użyć jednak aż tak jego praca mi się nie podobała bo nie można zrobić whirpoola z nim na środku zreszta lepiej jak w tym przypadku nie bedzie dużego zgromadzenia osadów w jednym punkcie zwłaszcza na środku gdzie jest hopstopper umiejscowiony.

 

 

2 opcja powinna być krótsza jako że nie muszę całego garnka myć i wyjmować słodu z niego jednak przenoszenie zacieru też pewnie trochę zajmuje jeżeli nie da się spuścić go przez zawór.

 

 

large.23550835_2242309692461998_1034166205298282512_o.jpg.4773a47430eefecc553aacbdfafd5ff4.jpglarge.23668929_2242309445795356_8580066802731153445_o.jpg.a3ecc672e116c77da8758894211c0ba8.jpglarge.msg-14618-0-42350000-1461376477.jpg.df2b72e8bdcbffd5e8b1fd71cbf6865a.jpg

 

 

* http://piwoszarnia.pl/filtrator-do-piwa-typu-owalny-p-864.html

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybciej przeniesiesz rondem niż spuścizny zaworem 1/2 cala. Końcówkę możesz po prostu przelać. A jak masz siłę w łapach to od razu możesz przelać z garnka do fermentora.
Hop stopera musisz się nauczyć używać. Ja też miałem problemy z pierwszymi warkami. Nie za bardzo rozumiem po co chcesz koniecznie robić whirlpool. Przy chłodzeniu wymienniki bez hopstopera to też raczej bez sensu robić whirlpool, bo po nim musisz trochę odczekać aby się wszystko ułożyło. A w międzyczasie chmiel wrzucony na 0' będzie z minuty na minutę oddawał goryczke, a brzeczka będzie straciła aromat.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłę pewnie mam ale nie chce rączek przeciążać bo nie wydaja mi się być za mocne w tym garze, a nie chciałbym tego wylać na siebie czy nawet dookoła.

 

Trochę masz racji choć widziałem ludzie chłodzili wymiennikiem po whirpoolu, ja miałem taki problem z hopstopperem że trochę się przypala bo leży na grzałkach prawie bezpośrednio i trochę może blokować gotowanie? (nie no to akurat głupie :P )

A czy taka spręzyna da radę bez whirpoola przefiltrować chmieliny? Ew sam osad jakbym chmielił w worku lub np użył starego kosza z siatki?

 

No i ogólnie rozumiem że polecasz przenieść zacier na filtrację niż filtrować w garze?

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy chcesz ograniczyć czas pracy przy piwie, czy czasu masz dużo, a nie chcesz się narobić. Jak zależy Ci na czasie - to filtruj w fermentorze - więcej roboty - ale szybciej.

Trochę nie rozumiem jak hopstoper może się przypalać. Przecież jest ze stali i nie ma co tam się przypalać. Jest on zanurzony w cieczy, a temperatura ok 100C na pewno go nie przypali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie jakiś osad się przypala, na miejscach styku hopstopera z miejscem gdzie jest grzałka jest czarne a i sam hopstoper wygląda nieco przyjarany w tych miejscach. Może Tobie nie dotyka aż tak jak mi albo jest wyżej nad grzałkami? To już nie jest takie ważne, garnek udało się doczyścić, hopstoper nie do końca ale nic się takiego nie dzieje znów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@redlum a możesz napisać jak używasz hopstopera swojego po próbach i błedach? :) Może będę mógł moje błędy od razu wyeliminować.

 

Ogólnie robiłem tak jak wyczytałem, że powoli spuszczać nie na maksa, później można trochę zwiększyć przepływ, jednak mi się  przytyka pod koniec i zostaje tak ładnych parę litrów w garze. Może mam go zrobionego za płasko bądź ta rurka na końcu powinna prawie ścianki dotykać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaleca się położenie coś pod garnek po drugiej stronie końcówki hopstopera. Tak aby wybrało prawie do końca. Warto to zrobić jak jeszcze jest sporo brzeczki w garnku, bo jak jest końcówka to można za bardzo przechylic, zassa powietrze i się zatrzyma.
Ja staram się mieć jak najdłuższy wężyk tak aby robiło się odpowiednie podciśnieniowe.
Ostatnio też mi końcówka stanęła - a przynajmniej wydawało mi się że stanęło. Leciało - ale bardzo powoli. Coś tam tylko w rurce bulgotalo. Zostawiłem to na 30min i przefiltrowalo w tym czasie dodatkowe 2l zostawiając sam chmiel.
Jak masz zamiar używać pompki to tylko z regulacją napięcia. Zmniejszanie przepływu na kraniku nie działa. Robi się za dużo podciśnieniowe i pompka co chwilę zaciąga drobinki chmielu.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam regulator PWM do pompki ale nie używałem jej bo grawitacyjnie ładnie spływa, pompką można by zapchać.

No a teraz powiedz mi tak. Wymiennik w nie za szybkim tempie schlodzi brzeczke która będzie delikatnie się chłodzić w garnku, czy np nie lepiej by było cały czas dalej ją gotować i jednocześnie chłodzić wymiennikiem? Wtedy wytworzony DMS będzie dalej odparowywał (podobno dopiero przestaje się tworzyć przy 80 stopni w dół).

Chłodnicą zanurzeniową do poniżej 80 się schłodzi migusiem, póżniej leci już wolniej, ale z wymiennikiem brzeczka będzie cały czas w przedziale 80-100 praktycznie dopóki nie dojdzie do wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.