Skocz do zawartości

Fenole - infekcja czy praca drożdży?


Pindin

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

 

Otworzyłem Witbiera po tygodniu po zabutelkowaniu a tam aromat bandaży (typowo - piwo to może posłużyć jako piwo na kurs sensoryczny :D), gabinetu dentystycznego, no i prawidłowego wita. Aromat ten nieprzyjemny nie jest dominujący, ale bardzo mi przeszkadza. Zastanawiam się, czy jest to zakażenie dzikusami, czy drożdże (FM 25) naprodukowały tego smaku i aromatu. Nadmienię, że przy tym piwie miałem prawie 3 doby laga ze startem fermentacji. Dzikusy mogły w tym czasie zdominować piwo (chociaż wtedy by się coś działo w fermentorze), albo zestresowane drożdże dały te posmaki. Nie ma efektu przegazowania, gushingu, nie było też żadnej błony, czy dziwnych rzeczy na tafli młodego piwa przed zlewaniem. Chlorem nie czyściłem sprzętu. Wcześniej piwo nie zapowiadało takiego aromatu/smaku. Proszę doświadczonych piwowarów o zdiagnozowanie problemu i pomoc. Szkoda mi wylewać trochę prawie 50 butelek... 

 

A i jeszcze podstawowe parametry: OG - 12,5 blg, FG - 1 blg. Fermentacja źle przeprowadzona - drożdże zadane do 16 stopni, 3 dni nic, podniesiona temp do 22 - start drożdży, po czym obniżenie do 17-18 stopni i stopniowe podwyższanie temp. do 23 stopni w ciągu tygodnia. Poszedł chmiel na zimno. Drożdże - gęstwa (miesięczna) FM 25. 

 

Pozdrawiam i dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się nie znam więc zacytuję :D

"(4-winylogwajakol)
Najczęstsze skojarzenia:
goździk, korzenny, ziołowy, wędzonka, bandaż

Charakterystyka:
Podstawowym źródłem aromatu fenolowego są dzikie lub specjalistyczne drożdże
(jakich używa się przede wszystkim do piw pszenicznych). Dodatkowym źródłem
może być zakażenie bakteryjne drożdży lub surowców użytych do produkcji piwa.
W   niektórych   piwach   aromat   fenolowy   jest   wysoce   pożądany   (w   szczególności
piwa pszeniczne, bawarski roggenbier), jednak w większości stylów uznawany jest
za wadę.
Przyczyny powstania:
– produkcja 4-winylogwajakolu przez dzikie lub specjalistyczne drożdże na bazie
prekursora - kwasu ferulikowego
– zbyt drobno ześrutowany słód
– wysładzanie zbyt długie lub w temperaturze >76°C przy wysokim pH (>6)
– zakażenie bakteryjne

 

...

 

Uwagi:
Aromat fenolowy jest tylko jednym z fenoli, jakie mogą pojawić się w piwie (inne to
np. aromat spalonych  kabli, pieprzu, gałki muszkatołowej itp. oraz chlorofenol,
opisywany   jako  apteczny,  który   powstaje   m.in.   na   skutek  kontaktu   brzeczki   ze
środkami dezynfekcyjnymi na bazie chloru)."

 

koniec cytatu, dalej sobie wymyśl sam ;)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie infekcja dzikimi drożdżami. To nie jest 4-winylogwajakol tylko chlorofenol. 4-winylogwajakol bandażem to pachnie może w jakichś mocno nietypowych stężeniach, w piwie to nie występuje.

 

Nic już z tym nie zrobisz, ten aromat się nie redukuje, piwo do wylania.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. Nie w tych stężeniach co występuje w piwie. Chociaż jak wypijesz 10 butelek to kto wie, ta wada jest tak obrzydliwa, że nigdy więcej niż parę łyków takiego piwa nie wypiłem ;)

 

Na przyszłość nie używaj miesięcznych gęstw. Dla mnie to jest zdecydowanie za stara gęstwa. Niektórzy używają i niby im wychodzi, ale sam się przekonałeś jak takie coś się może skończyć. Drożdże są wtedy już słabe, wiele komórek obumiera i masz efekt w postaci 3 dniowego startu. A jak fermentacja tyle czasu nie rusza to infekcje dzikusami są stosunkowo częste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki. 

Nie zamierzam wciągnąć jednego dnia 5 litrów tego piwa :P He, biegunka w takim razie nie grozi :D

A może rozdam Panom z pod sklepu zamiast wylewać... Wyobrażam sobie ich reakcje - przychodzi gość i tak bez słowa zostawia im 2 skrzynki piwa :D Salta by robili ze szczęścia :P 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.