Skocz do zawartości

Jak długo można przechowywać butlę z CO2 ?


maku13

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@Mateusz

 

ło jeju, czytając twe posty można odnieść wrażenie że siedzisz za biurkiem w punkcie wymiany butli gazów technicznych :smilies:

 

powiem tak: gaz może być nawet niby ten sam

i tak jest . Przed napełnieniem butli w punkcie pytam się kierownika

- da radę nabić gaśnicę śniegową CO2 spożywczym. Koleś mówi że da radę, ale zaraz dodaje, że to jeden ch.j czy butla na spożywkę czy gaśnica śniegowa. kiedyś napełniłem taką gaśnicę CO2 medycznym bo jakoś mi się ubzdurało że przecież gaz medyczny musi być czystszy nawet od spożywczego ale się okazało że różnica była taka że koleś napełniający gaśnicę odkaził zawór. tak więc jedna chwała czy to spożywczy czy do gaśnicy i tak z tego samego zbiornika napełniany !

Mało tego. Mam na laboratorium CO2 techniczny więc dzwonie do dostawcy czym się różni od spożywki, usłyszałem że tylko zawartością wody na poziomie ppm. :rolleyes:

 

jak się kolega zna tak na gazach to niech poda max zawartość oleju w CO2. Jutro jak będę w robocie to poświęcę 100g suchego lodu i zbadam ile tam jest oleju :/

 

także prosiłbym o normy na spożywczy, zobaczymy co się pije z szarych butli w pubie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z czystością gazu w przypadku gazów technicznych, czy to tym samym gazem napełniają spożywke i techniczne? Wiem jak sprawa wygląda w przypadku o2, ale w kwestii co2 jestem zielony.

Z informacji jakie posiadłem w punkcie napełniania butli, CO2 techniczny jest to czysty CO2 (pewnie dlatego są tylko 2 badania) a CO2 spożywczy nie jest czysty i może posiadać domieszkę innych gazów.

 

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agrest mógłbyś używać polskich znaków . Źle się czyta , a i wyszukiwarka głupieje .

Postaram się chociaż może być ciężko bo to takie zboczenie zawodowe i nie myślę o tym pisząc. Teraz ładnie?

 

A coder nie pisał że chce nabijać do tej butli co2 , chyba używa tej butli z tlenem do napowietrzania ?

A to fakt. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Coder, tak dla bezpieczeństwa, rzuć okiem na hasło "czystość tlenowa".

Edytowane przez agrest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz

ło jeju, czytając twe posty można odnieść wrażenie że siedzisz za biurkiem w punkcie wymiany butli gazów technicznych :)

Serio? Są aż tak kiepskie merytorycznie, czy odnosisz wrażenie, że próbuję Ci coś sprzedać?

da radę nabić gaśnicę śniegową CO2 spożywczym.

Powiem więcej, da radę ją nabić czym sobie tylko zażyczysz, nawet wodą mineralną. Sedno sprawy tkwi nie w tym CO, ale właśnie W CO. Naprawdę wcześniej tego nie napisałem?

pytam się kierownika (...) Koleś mówi że da radę, ale zaraz dodaje, że to jeden ch.j czy butla na spożywkę czy gaśnica śniegowa.

Rozumiem, że to był pan zza biurka w punkcie wymiany butli? ;)

kiedyś napełniłem taką gaśnicę CO2 medycznym (...)

W punkcie wymiany gaśnic? Łomatko :/ A leki gdzie kupujesz?

dzwonie do dostawcy czym się różni od spożywki, usłyszałem że tylko zawartością wody na poziomie ppm

Pogratulować dostawcy :/

to niech poda max zawartość oleju w CO2

Podał numer Dziennika Ustaw, w którym znajdziesz odpowiednie Rozporządzenie Ministra Zdrowia :)

także prosiłbym o normy na spożywczy, zobaczymy co się pije z szarych butli w pubie :/

Polskie Normy nie są już dokumentem obowiązującym. W przypadku spożywki obowiązuje Rozporządzenie MZ i ewentualnie dodatkowo specyfikacja producenta. Naprawdę, tak ciężko wyobrazić sobie, że nawet lejąc to samo piwo do czystej i brudnej szklanki, jedno będzie zdrowe i smaczne, a drugie niekoniecznie? Gaśnice to po prostu potencjalnie brudne szklanki.

 

Ech, no i zarejestrowałem się na forum piwowarskim, żeby pisać o robocie :rolleyes: ;)

 

Pozdrawiam!

M.

 

p.s. bart07 - Ty chyba byłeś u takiego samego kierownika od gaśnic, co bnp ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napełniałem w suponie, jutro zadzwonię zapytam się czy legalnie i poproszę o atest .

Ty tu nie świruj z normami tylko jak gadasz o jakości to daj linka do atestu na spożywczy i techniczny.

Twój ostatni post nie wniósł nawet 1 zdania do dyskusji.

tak więc dawaj atest na CO2 spożywczy i techniczny lub nie pisz więcej bo szkoda ludzi omamiać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam starą instalację do wyszynku piwa.

Między innymi butlę z CO2, której nie używałem jakieś 5 lat, jest prawie pełna.

Czy można to używać, czy lepiej nabić nowe CO2.

Jeśli trzeba nabić, to gdzie w okolicach Katowic to zrobić?

Tak dla odmiany coś na temat :/

 

gdy już będziesz potrzebował nabić, to blisko masz Silesian Gaz,

Siemianowice Śl., ul. Żeromskiego 21, (przez Dąbrówkę - na początku Michałkowic),

nabiją ci jak najbardziej spożywczym ;) korzystam już od paru lat - polecam, zero problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tu nie świruj

1. Supon zajmuje się sprzętem p-poż.

 

2. Link do Rozporządzenia Ministra Zdrowia: http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20071991441&type=2

CO2 ma numer 47 ? E290.

 

3. Specyfikacja CO2 do celów spożywczych (może się różnić w zależności od producenta, ale minimum z Rozporządzenia musi być spełniane):

 

Dwutlenek węgla Nie mniej niż 99,5% (v/v) w fazie gazowej

Kwasowość Zgodna z testem JECFA

Substancje redukujące, wodorofosforki i siarczki Nieobecne

Tlenek węgla Nie więcej niż 8 ppm (v/v)

Zawartość olejów mineralnych Nie więcej niż 0,1 mg/l

Zawartość tlenu Nie więcej niż 40 ppm (v/v)

Zawartość wilgoci Nie więcej niż 100 ppm (v/v)

 

4. Specyfikacja CO2 technicznego (może się różnić w zależności od producenta):

 

Dwutlenek węgla Nie mniej niż 99,7% (v/v) w fazie gazowej

Zawartość wilgoci Nie więcej niż 100 ppm (v/v)

 

5. Podpowiem, że różnica naprawdę nie tkwi w tych 0,2%. I na tym koniec mojego produkowania się w temacie CO2 ;)

 

Offtop: bnp, Ty tak zawsze, czy tylko do mnie zapałałeś jakąś szczególną sympatią? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz

 

Offtop: bnp, Ty tak zawsze, czy tylko do mnie zapałałeś jakąś szczególną sympatią? beer

;) tak zawsze, ale później się uspokajam jak uznam że się mylę :/

 

temat jeszcze do wyjaśnienia, bo to ważne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz

 

dobra kolego, podałeś normy a nie atest

jak na razie większość ludzi na forum musi wierzyć Tobie na słowo, a nie o to chodzi ;)

 

liczą się fakty,

udowodnij że techniczny nie spełnia norm spożywczego i sprawa załatwiona.

 

 

za parę dni może i ja załatwię takie atesty to się zobaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udowodnij że techniczny nie spełnia norm spożywczego i sprawa załatwiona.

A jak to się ma do tematu?

 

bnp, skup się: źródło surowca, proces produkcji skroplonego dwutlenku, zbiornik, w jakim jest magazynowany, cysterna, jaką jest przewożony, zbiornik, do którego jest przetankowany, wreszcie opakowanie, w które jest napełniony i to, co w tym opakowaniu było wcześniej, a nawet to, jak z tym opakowaniem postępujesz. Plus: sposób przetaczania, materiały, z którymi ma kontakt, postępowanie obsługi, higiena (przy produkcji spożywki wymagany jest HACCP) - to wszystko ma wpływ na jakość tego, co masz w swojej butli. Jaśniej już nie potrafię :rolleyes:

 

Co do olejów, oznacza się je w 1dm3 fazy gazowej.

 

Co do atestu, oczekujesz, że będę tu publikować dokumenty firmowe, wystawiane do konkretnej partii produktu, wydawane na życzenie klienta? Jeżeli przepisanie Ci nie wystarczy, Twoja sprawa. Rozporządzenie Ministra Zdrowia też Cię nie zadowala?

 

Makaron i reszta - tu jest opracowanie i wytyczne Europejskiego Stowarzyszenia Gazów Technicznych na temat spożywczego CO2. Niestety, tylko w wersji angielskiej: http://www.eiga.be/fileadmin/docs_pubs/Doc_70_08_E.pdf

 

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do atestu, oczekujesz, że będę tu publikować dokumenty firmowe,

tak,

 

znaczy wystarczy mi abyś podał zawartość substancji dla dwutlenku technicznego :

 

Dwutlenek węgla

Kwasowość

Substancje redukujące, wodorofosforki i siarczki

Tlenek węgla

Zawartość olejów mineralnych

Zawartość tlenu

Zawartość wilgoci

 

to wystarczy aby mój umysł przyjął że techniczny nie nadaje się do spożywania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawartość substancji dla dwutlenku technicznego

Przecież właśnie o tym cały czas trąbię, że nie są normowane. Nie analizowane. Więc możesz oleju w jednej butli nie mieć wcale, w drugiej 0,29% v/v (i ta jeszcze będzie zgodna z podanymi przeze mnie wymaganiami), a w trzeciej w cholerę, bo znalazł ją pan Ziutek odkręconą i pustą jak dzwon pod płotem i nabił u siebie za stodołą przez jakiś wężyk, który akurat też był pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie, jest jakis twórczy konsensus ? Już przestałem czytać Wasze posty bo i tak nic z tego nie roumiem ;)

Załóżmy, jeśli korzystać mam zamiar z butli, która z założenia przeznaczona jest do CO2 i takie nosi oznaczenie, nie była znaleziona na złomie, używana do spawarki, oraz cały czas była napełniana tymże CO2 w zakładzie który tym fachowo się zajmuje - choć jest to CO2 techniczny, to czy można nabijać kega czy nie ??? Może jakiś filtr zastosować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zastosował,

jutro lub pojutrze może dostanę jakieś papiery na swój CO2 techniczny to się sprawdzi.

 

@Mateusz

 

No a jeszcze powiedz o suchym lodzie czy też jest techniczny i spożywczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zastosował,

jutro lub pojutrze może dostanę jakieś papiery na swój CO2 techniczny to się sprawdzi.

 

@Mateusz

 

No a jeszcze powiedz o suchym lodzie czy też jest techniczny i spożywczy ?

Dziś nabije kaga, jak będzie niedobre to podeślę Ci go do wypicia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zastosował

Mam wrażenie, że Ty byś nie miał oporów, żeby dziadkowi potrzebującemu tlenu medycznego podłączyć techniczną butlę odłączoną chwilę wcześniej od palnika, nawet gdybym napisał wcześniej 1000 postów ;)

 

No a jeszcze powiedz o suchym lodzie czy też jest techniczny i spożywczy?

Dokładnie ;)

 

Belzebub - nadal nie wiesz nic o czystości surowca i sposobie pełnienia butli. Firma fachowo nabija gaśnice czy produkuje gazy? A jakiś filtr na cząstki stałe zawsze możesz założyć, zresztą powinien być w reduktorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zastosował

Mam wrażenie' date=' że Ty byś nie miał oporów, żeby dziadkowi potrzebującemu tlenu medycznego podłączyć techniczną butlę odłączoną chwilę wcześniej od palnika, nawet gdybym napisał wcześniej 1000 postów ;)[/quote']

Eee tam... Dziadek normalnie wdycha i tak o wiele gorsze świństwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem po analizie oleju, technicznego CO2

 

Z butli pobrałem CO2 w formie suchego śnieg.

 

Do zważonej zlewki z dokł 0,0001 g wsypałem 50 g CO2. Po odparowaniu CO2 zlewkę wysuszyłem i ponownie zważyłem.

Masa nie zmieniona. w 25,4 litrach technicznego CO2 nie było nawet 0,1 mg oleju.

(50g CO2 to jakieś 25,4 litów gazu)

Zawartość olejów mineralnych Nie więcej niż 0,1 mg/l

Norma spełniona.

 

 

Dziś nabije kaga, jak będzie niedobre to podeślę Ci go do wypicia smile

nie ma sprawy ;)

 

możesz nagazować mym sposobem 1,5 piwa i zobaczyć co i jak. Jak miałem zaolejoną butę (zawór) to waliło piwsko olejem na kilometr.

Lepiej jak nagazujesz wodę, łatwiej wyczujesz coś obcego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.