Skocz do zawartości

Jak długo można przechowywać butlę z CO2 ?


maku13

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem po rozmowie z pracownikami dwóch firm handlujących gazami technicznymi działającymi na terenie mojej mieściny. Jedna specjalizuje się w sprzęcie p.poż. Jeden z tychże pracowników powiedział, że mają tylko co2 techniczny, zapytany czym różni się od spożywczego nie potrafił odpowiedzieć. Drugi - ten od p.poż, stwierdził że mają tylko spożywczy, bo jeżdżą nabijać butle do Dusznik Zdrój (?????) i dlatego on jest spożywczy. Wymiękłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Norma spełniona.

Nie norma, a jeden parametr.

 

A panowie od Dusznik powinni dostać plusa do reputacji :smilies:

 

edit: bnp, pomyliłem się w temacie oznaczania olejów. Kołatała mi się po głowie zlewka 1dm3, stąd skrót myślowy do tej objętości fazy gazowej. Tymczasem metoda zaleca pobranie (do owej zlewki) ok. 700g zestalonego dwutlenku, co w przybliżeniu odpowiada masie 1dm3 cieczy. A ilość olejów oznacza się spektrofotometrycznie, a nie wagowo. Mea culpa :)

Edytowane przez Mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No ja też chcę się czegoś dowiedzieć, bo wymieniłem butlę i jest szara z 3kg na 5kg.

Dzwoniłem wiec do napełniacza powiedział że obecnie nabijają tylko spożywczy. Napisane jest tylko "pro-ice"-tylko czy coś to ma wspólnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie troche nie ma temat może ale cóż...

Kupiłem ostatanio mała (z uwagi na brak miejsca) butlę CO2, taka dlugości ok. 30 cm. Z oznaczeń wynika, że to 4 kg (chyba butla plus gaz) i 2,1 litra.

Na jaką ilość piwa mniej więcej powinno to wystarczyć, przy założeniu, że nagazowanie całkowicie szutczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pieron - nie spotkałem się nigdy z oznaczeniem "pro-ice", może to nazwa firmy, albo informacja, że ten dwutlenek się nadaje do zrobienia suchego lodu :) "Spożywczy" CO2 powinien mieć na etykiecie oznaczenie "do stosowania w żywności" (ew. "do celów spożywczych", jeżeli producent nie zdążył się przestawić na nowe przepisy), nie od rzeczy byłby też numer dozwolonego dodatku do żywności - E290.

 

Belzebub - zaintrygowany Twoim postem, zmierzyłem przed chwilą butlę CO2 pojemności 2dm3 :) Faktycznie, wysokość bez zaworu ok. 30 cm; masa brutto 6,3 kg, netto 1,5 kg (przy próbie 25 MPa). Jeżeli masz butlę o niższej próbie to analogicznie można w nią napełnić mniej dwutlenku. Nie powiem Ci na ile to powinno wystarczyć, bo nigdy nie gazowałem piwa w ten sposób. Jeżeli do czegoś Ci się to przyda to 1kg CO2 = 0,986 litra = 0,5058 Nm3 (czyli w 0°C przy 1,013 bar) = 0,5336 m3 (w 15°C, przy 1,013 bar).

Edytowane przez Mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj w kolejnym punkcie z gazami technicznymi dowiedziałem się że CO2 techniczny i spożywczy leją do butli z jednego zbiornika, różni się tylko kolorem butli. :)

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj w kolejnym punkcie z gazami technicznymi dowiedziałem się że CO2 techniczny i spożywczy leją do butli z jednego zbiornika

To akurat nic strasznego, pod warunkiem, że w zbiorniku mają ciecz spełniającą wymagania CO2 do stosowania w żywności i że leją ją w odpowiedni sposób do odpowiednio przygotowanych butli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to prawda, że jest CO2 naturalny i syntetyczny ?

Pewnie chodzi o to, że można pozyskiwać CO2 z procesów naturalnych (np. fermentacji - tak robi np. browar w Pilźnie), albo z procesów syntezy chemicznej, gdzie bywa produktem ubocznym - np. przy produkcji amoniaku.

Wyguglałem, że "Wody z dusznickich źródeł: "Pieniawa Chopina", "Jan Kazimierz", "Agata", "Jacek" używane są do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i do produkcji CO2.", więc coś jednak może być z tymi Dusznikami na rzeczy :) Tak czy siak, CO2 do stosowania w żywności powinien posiadać atest potwierdzający spełnianie wymagań jakościowych.

Edytowane przez Mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to prawda' date=' że jest CO2 naturalny i syntetyczny ?[/quote']

Pewnie chodzi o to, że można pozyskiwać CO2 z procesów naturalnych (np. fermentacji - tak robi np. browar w Pilźnie), albo z procesów syntezy chemicznej, gdzie bywa produktem ubocznym - np. przy produkcji amoniaku.

Wyguglałem, że "Wody z dusznickich źródeł: "Pieniawa Chopina", "Jan Kazimierz", "Agata", "Jacek" używane są do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i do produkcji CO2.", więc coś jednak może być z tymi Dusznikami na rzeczy :) Tak czy siak, CO2 do stosowania w żywności powinien posiadać atest potwierdzający spełnianie wymagań jakościowych.

No popatrz ! :)

To ja sobie nagazuję piwko takim CO2 i powiem żonie, że to taka pitna kuracja. Już nie bedzie miała argumentów, żeby mi zabraniać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy jakiej temperaturze ?

Powiedzmy że przy 20 °C

nie wiem :D

Anteks chyba pyta, jakie ciśnienie jest potrzebne, żeby nagazować piwo do tych 4g/l (?).

 

(Strzelam, że skoro 4g gazowego CO2 to w warunkach normalnych jakieś 2litry, więc żeby wcisnąć go w objętość 1 litra potrzebujemy ciśnienia 2 barów?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by było poszukać w tablicach minimalne p przy którym piwo ma takie stężenie CO2 w danej temp.

Mateusz, w 20 °C może byc i 2 bary ale to i czyste teoretyczne rozważania. Bez tablic ani rusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

czytam post od poczatku i z tego co wywnioskowalem to co2 jest ten sam a wszystko zalezy od butli............powiem tak wlasnie w tym tyg przekonalem sie na wlasnym przykladzie....... kupilem butle w punkcie gdzie znajomy kupuje gaz do migomatu i uzylem go do przetoczenia piwa na cicha z jednego tanku do drugiego.........po pol godz piwo z mega zmienilo smak na metaliczny i hu. strzelil 40 L 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Raz się tak zrobiłem. Na szczęście gazowałem wodę. Waliło metalicznie i fenolami. Gość od gaśnic tłumaczył, że aromaty w napoju gazowanym CO2 zależą też od procesu, z jakiego pochodzi CO2 i ten lizol w tle go nie dziwi. Olej zaś może się pojawiać jeśli punkt rozlewu dziaduje na serwisie pompy. Parę lat kupuję od niego gaz i nie mam problemów z napojami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam poczytałem pogrzebałem i zobaczcie co znalazłem . Przedstawiam kartę charakterystyki Biogon c co2 spożywcze.wszystko dodane w plikach wnioski wyciągnijcie sami. Zwróćcie uwagę na nazwy handlowe to wszystko wyjaśnia.

Dwutlenek 4.5 jest zapisany w karcie jako spożywczy i jest najbardziej zanieczyszczony ale spełnia normy.Czyli co nie nabijesz jest dobre ,chyba że Ziutek blacharz zrobi przetoczenie wężem od spawania upapranego smarem.

1892449994_kartaharakterystykiBiogonccz.1.JPG.255edd7ff5c6e8ea8b3d097b6099bacd.JPG1069953685_kartaharakterystykiBiogonccz.2.JPG.b3c0aceb7c632e43771d991d61f5acfc.JPG

 

karta harakterystyki Biogon c cz.1.JPG

co2 4.5.JPG

co2 4.8.JPG

co2 sfc.JPG

co2 5.3.JPG

co2 5.6.JPG

Edytowane przez mariopalmeral
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Higiena i czystosc "techniczna", " spozywcza", "medyczna" to rozne rzeczy. W gazie do piwa zanieczyszczenie tlenem czy azotem generalnie nie przeszkadza, w spawaniu juz moze. Z drugiej strony gaz do spawania czy ciecia laserem, znacznie czystszy (masowo) niz do piwa, moze zawierac pojedyncze ppm jakichs zanieczyszczen, ktore w procesach technicznych niekoniecznie przeszkadzaja, a w piwie beda smierdziec. Kiedys trafilem na butle techniczna, ktora smierdziala fenolami. Woda nia nagazowana dawala lizolem.

 

 

Co do weza upapranego smarem, to 1. akurat nie waz od spawania. 2. Weglowodory masz oznaczane na kartach charakterystyki. 3. Predzej bedzie to olej z zajechanej pompy do przetaczania. 4. Zeby przeszkadzal w smaku, musialoby go byc "dość trochę" albo nawet więcej. Duzo mniejsze ilosci zelastwa zrujnowalyby Ci piwo.

 

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witajcie,

 

Chciałem odkopać temat. Jestem na etapie zakupu butli z Co2 - w opisie na sklepie widnieje.

"Butla napełniona czystym dwutlenkiem węgla (CO2) przeznaczona do użytkowania w spawalnictwie oraz przemyśle"

 

Czy to się nada ? Widzę dużo postów gdzie piszecie, że taki dwutlenek będzie ok, ale posty z 2010r. Czy coś się zmieniło ? 

 

Pozdrawiam,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem butle nabita z atestem od gościa który zajmuje się gaśnicami .Nie narzekam gaz czysty nie wania żadnymi świństwami.wszystko zależy od sprzedawcy ,sam dwutlenek węgla jest pozyskiwany czysty,wszystko zależy jak i do czego go nabiją proste jak budowa cepa.Albo masz zaufanie do sprzedawcy albo nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie ze sprzedawcą i napisał, że jest to ten sam rodzaj Co2. 

Nie dopytuję już o sposób napełniania (brudno czy czysto), bo i tak co on lub ktokolwiek inny może innego napisać jak nie, że czysto itp, itd... :) 

Sprawdzi się to się człowiek dowie :)

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.