Skocz do zawartości

Jak długo można przechowywać butlę z CO2 ?


maku13

Rekomendowane odpowiedzi

Mam starą instalację do wyszynku piwa.

Między innymi butlę z CO2, której nie używałem jakieś 5 lat, jest prawie pełna.

Czy można to używać, czy lepiej nabić nowe CO2.

Jeśli trzeba nabić, to gdzie w okolicach Katowic to zrobić?

Edytowane przez maku13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A czy CO2 z butli do spawarki można używać ?

Niby można, ale to nie jest co2 spożywczy, mam taką butle i po nagazowaniu wody jakoś mi nie smakowała. Z tego co wiem chodzi o odolejanie przy napełnianiu, techniczny co2 ponoć jest "zaolejony" spożywczy co2 nie ma pozostałości olejowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy CO2 z butli do spawarki można używać ?

Niby można' date=' ale to nie jest co2 spożywczy, mam taką butle i po nagazowaniu wody jakoś mi nie smakowała. Z tego co wiem chodzi o odolejanie przy napełnianiu, techniczny co2 ponoć jest "zaolejony" spożywczy co2 nie ma pozostałości olejowych.[/quote']

A gaśnica ciekawe jaki ma gaz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już wyjaśniam bo mam doświadczenie

 

gaśnice śniegowe napełniają tym samym CO2 co butle spożywcze. Kiedyś trafiłem gaśnicę śniegową ze świeżo zmienionym zaworem i po nabiciu CO2 walił niesamowicie olejem/smarem którym pewnie został posmarowany gwint butli. Tak więc śmiało można korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napełniam butle w firmie która zajmuje się naprawą gaśnic, jak również napełniają butle różnymi gazami technicznymi i powiem szczerze, nie zauważyłem żeby piwo miało jakiś dziwny posmak po nagazowaniu tym co2, miałem również butlę napełnioną co2 technicznym i nic niepokojącego nie wyczułem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jako, że to mój drugi post, więc i reputacja nikła, spróbuję się uwiarygodnić informacją, że gazami technicznymi i gazami do stosowania w żywności zajmuję się zawodowo od ponad 5 lat :smilies:

 

Jak długo można przechowywać butlę - każda butla musi być oznakowana trwale datą legalizacji (wybita na górnej części). Zwykle w formacie miesiąc.rok-znak inspektora UDT-rok następnego przeglądu. Butlę można użytkować do tej daty, w zasadzie powinno oddać się ją do przeglądu i zalegalizować na 3 miesiące przed upłynięciem terminu. Gazy do celów spożywczych powinny posiadać dodatkowo termin przydatności do użycia - np. 2 lata od daty napełnienia butli. Taka informacja powinna się znaleźć na etykiecie na butli i/lub na świadectwie kontroli jakości.

 

Gdzie nabić - nie będę robił reklamy, zresztą z Katowic do firmy w której pracuję jest spory kawałek :lol: Poszukaj w google (np. "sprzedaż gazów technicznych", "hurtownia g.t.", ew. "sprzęt spawalniczy") - pojawi się sporo wyników. Jeżeli będzie potrzeba mogę podać namiary na kilka firm z tej branży, o ile nie będzie to wbrew regulaminowi.

 

Gaśnica czy spożywka - powiem tak: gaz może być nawet niby ten sam (chociaż nie powinien - jako surowiec funkcjonuje zarówno skroplony CO2 do celów spożywczych, jak i CO2 techniczny), ale: 1) kontrola nad stanem butli 2) wymagania jakościowe. Jeżeli kupujesz/napełniasz butlę "gaśnicę" albo inną butlę z technicznym dwutlenkiem, nigdy nie wiesz, co było w niej wcześniej, w jakiej instalacji była używana, czy nie jest zaolejona, zawilgocona itd. Nie ma racji Wesoly pisząc, że CO2 do stosowania w żywności ma niższe wymagania. Pomijając samą czystość (czyli "zawartość dwutlenku w dwutlenku";)), rozporządzenie Ministra Zdrowia (Dz.U.2007.199.1441) wymaga od "spożywczego" dwutlenku jeszcze paru rzeczy. Na ateście CO2 do stosowania w żywności potwierdzam spełnienie 7 parametrów, na technicznym - dwóch.

 

To tak jak w pubie - jak widzę pod barem zieloną butlę, zamawiam piwo spokojnie. Jak szarą - stres zawsze jest :)

 

Pozdrawiam,

M.

Edytowane przez Mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz: mam podobne pytanie: kupiłem sobie butlę medyczną z tlenem, w której zawór jest wkręcony w korpus "na teflon". Kolega nurek twierdzi, że bywają problemy z nabiciem takiej butli, bo teraz stosuje się nowsze, DIN-owskie (?) rozwiązania. Czy wiesz coś o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belzebub - w przypadku CO2 do stosowania w żywności normowana jest zawartość olejów mineralnych. Podejrzewam, że takowe mogą się pojawić albo w procesie samej produkcji skroplonego dwutlenku, w zależności od technologii i tego, skąd jest pozyskiwany surowiec; druga opcja, to przepływ zwrotny do butli z instalacji, do której jest podłączona w trakcie eksploatacji - jeżeli użytkownik zużyje gaz "do zera", do środka butli może się dostać różne paskudztwo. Dlatego na etykietach ostrzegawczych ("bananach") jest info, żeby butlę zwracać z niewielkim nadciśnieniem. Nadciśnienie w butli powinno być jednym z wymogów dopuszczenia jej do napełnienia gazem do stosowania w żywności.

 

coder - hasło "DIN" kojarzę nie z czopem, ale z wylotem zaworu (ja nie techniczny, ja jakościowiec;)). Butle do danego rodzaju gazu mają standaryzowane gwinty na wylocie (DIN to zresztą zdaje się jakiś odłam ISO), dzięki czemu nie założysz np. reduktora tlenowego na butlę CO2. Butle do nurkowania mają chyba jeszcze inne gwinty (wewnętrzne?), i to tu może tkwić problem. Zawsze można wymienić zawór, ważne tylko, żeby zrobiła to odpowiednia firma. No i oczywiście żeby nie napełniać butli tlenowej innym rodzajem gazu, ani tlenu w inną niż tlenowa butlę (można butlę przekwalifikować, ale też wyłącznie w uprawnionej do tego firmie). Minimalne zanieczyszczenie smarem, olejem czy czymkolwiek tłustym może być w przypadku sprężonego tlenu śmiertelnie niebezpieczne.

Edytowane przez Mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do automatów oddechowych i butli nurkowych stosuje sie dwa podstawowe typy jest to DIN i INT istnieją też adaptery aby oba te systemy połączyć

tu można dowiedzieć się więcej http://www.nurkomania.pl/ao041.htm

inna sprawa że butli z tlenem nie używa sie do nurkowania tylko rescue

i cały system nie musi być oparty na w/w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inna sprawa że butli z tlenem nie używa sie do nurkowania tylko rescue

I tu sie z kolega nie zgodze. Tlen jest uzywany do np. akcelerowanej dekompresji. Uzywa sie go w nurkowaniach technicznych.

Co do oleju to w nurkowaniu posmaki olejowe wynikaly ze zle serwisowanych sprezarek. Chodzilo o czeste wymiany filtorw olejowych.

Powietrze z dobrej sprezarki jest suche i bezwonne, natomiast ze sprezarki zle serwisowanej "daje" olejem co pozniej wplywa np. na bole glowy.

 

Nie wiem jak jest z CO2 w przemysle. Gaz jest prawdopodobnie przetaczany wiec na poziomie samego napelniania nie ma mowy o zaolejeniu. Gdyby jednak trafic na butle uzywana, bite sprezarka i nie serwisowana (co zreszta proste nie jest), moga sie pojawic zapachy olejowe, woda, rdza i inne osady.

Jesli macie podobne problemy i chcecie wyczyscic swoje butle, moge podac namiary na pare miejsc ktore to robia dla nurkow. Kosztow niestety nie znam bo cala zabawe wykonywalem samodzielnie.

 

Pozdr.

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o czym my tutaj rozmawiamy raz że off top dwa że bzdury

butla którą zakupił coder jest do rescue

nie wyobrażam sobie nurkować czystym tlenie i butli o takiej pojemności.

sprawa dotyczyła zaworów a nie technik dekompresji i nurkowania na mieszankach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o czym my tutaj rozmawiamy

no nie na temat, ale co do bzdur to sie nie zgodze chyba ze miales na mysli ogolnie pitolenie nie na temat.

 

do codera

Kupiles kolego butle z końcówka pod O2. Do nabijania CO2 bedziesz potrzebowal albo przetoczki albo wymiany zaworu. (zawor DIN o ktory pytasz wyglada tak jak w tym linku: http://www.deepstop.de/zone-singlevalve-3414-pi-818.html?invis=0, natomiast zawor INT (uzywany miedzy innymi w USA, egipcie i paru innych egzotycznych miejscach, wyglada tak: http://www.leisurepro.com/ProductImage/XSSKV.html?PopUp=1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie z kolega nie zgodze. Tlen jest uzywany do np. akcelerowanej dekompresji. Uzywa sie go w nurkowaniach technicznych.

Co do oleju to w nurkowaniu posmaki olejowe wynikaly ze zle serwisowanych sprezarek. Chodzilo o czeste wymiany filtorw olejowych.

Powietrze z dobrej sprezarki jest suche i bezwonne, natomiast ze sprezarki zle serwisowanej "daje" olejem co pozniej wplywa np. na bole glowy.

 

Nie wiem jak jest z CO2 w przemysle. Gaz jest prawdopodobnie przetaczany wiec na poziomie samego napelniania nie ma mowy o zaolejeniu. Gdyby jednak trafic na butle uzywana, bite sprezarka i nie serwisowana (co zreszta proste nie jest), moga sie pojawic zapachy olejowe, woda, rdza i inne osady.

Jesli macie podobne problemy i chcecie wyczyscic swoje butle, moge podac namiary na pare miejsc ktore to robia dla nurkow. Kosztow niestety nie znam bo cala zabawe wykonywalem samodzielnie.

 

Pozdr.

J.

jak off top to off top ,prośba - agrest mógłbyś używać polskich znaków . Źle się czyta , a i wyszukiwarka głupieje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do codera

Kupiles kolego butle z końcówka pod O2. Do nabijania CO2 bedziesz potrzebowal albo przetoczki albo wymiany zaworu. (zawor DIN o ktory pytasz wyglada tak jak w tym linku: http://www.deepstop.de/zone-singlevalve-3414-pi-818.html?invis=0, natomiast zawor INT (uzywany miedzy innymi w USA, egipcie i paru innych egzotycznych miejscach, wyglada tak: http://www.leisurepro.com/ProductImage/XSSKV.html?PopUp=1)

A coder nie pisał że chce nabijać do tej butli co2 , chyba używa tej butli z tlenem do napowietrzania ?

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do codera

Do nabijania CO2 bedziesz potrzebowal albo przetoczki albo wymiany zaworu

Jedyną opcją jest wymiana zaworu i przekwalifikowanie butli po wcześniejszym badaniu jej stanu technicznego. Butle CO2 posiadają w przeciwieństwie do innych zawory bezpieczeństwa, wynika to z właściwości dwutlenku, m.in. temperatury krytycznej. Pamiętaj, że CO2 w butli znajduje się zarówno w stanie ciekłym, jak i gazowym. Przesunięcie równowagi w stronę gazu (np. ogrzanie) przy braku zaworu bezpieczeństwa jest bardzo poważnym zagrożeniem, do rozerwania butli włącznie. Naprawdę nie warto się w tym temacie bawić w Pomysłowego Dobromira, widziałem kilka razy (na szczęście na zdjęciach) efekty takiego kombinowania.

 

Tak tylko na wszelki wypadek prostuję, bo coder faktycznie nie wspomniał, żeby chciał robić z tą butlą jakieś dziwne kombinacje :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.