Jump to content
Sign in to follow this  
Mycroft

Izolacja termiczna sondy od termostatu

Recommended Posts

Czy znacie jakieś fajne patenty na termoizolację sondy od termostatu?

Chciałbym uzyskać w miarę niezaburzony odczyt temperatury po przytwierdzeniu sondy do zewnętrznej ściany fermentora. Zastanawiam się, jak w najprostszy sposób można to osiągnąć (zaznaczam, że mam dwie lewe ręce do robótek ręcznych). 

Czy takie rozwiązania to właściwy trop:

http://www.castorama.pl/produkty/budowa/izolacja/izolacja-przeciwwodna/folie-i-tasmy-izolacyjne/mata-baufol-alu-dach-1-24-x-40-m.html#product

http://www.castorama.pl/produkty/budowa/silikony-piany-i-akryle/piany/wezykowe/piana-soudal-genius-gun-300-ml.html#search-product

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja po prostu przyklejam szeroką taśmą, na to jakiś kawałek cienkiego styropianu czy innej karimaty i dalej znowu taśmą kilka razy żeby dokładnie przylegało. Z tego co mi wiadomo wiele osób na forum robi podobnie. Mam wrażenie, że ktoś dokonywał pomiarów temperatury takiej sondy z drugą zanurzoną w brzeczce i różnice były niewielkie, sam przebieg fermentacji i potem jej efekty wskazują u mnie na to, że odczyt temperatury jest całkiem dokładny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zakupiłem w Auchan matę termiczną na szybę samochodu ( taka srebrna, żeby zimą nie zamarzała szyba ) Dałem za nią z 5 złotych. Używam jej do izolacji garnka podczas zacierania. Uciąłem kawałeczek i przykryłem nią sondę i srebrną taśmą przykleiłem do fermentora. To chyba będzie najtańsza opcja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja także przyklejam sondę do ścianki fermentora i izoluję to z kolei podwójną warstwą pianki do posadzek i przyklejam to mocną taśmą. Sondą mam mniej więcej w połowie wysokości słupa brzeczki. 

Dodatkowo zwracam uwagę, żeby butelkę z lodem, którym chłodzę wnętrze skrzyni układać na górze fermentora a nie z boku fermentora przy sondzie, bo wydaje mi się że w takiej sytuacji pomiar mógłby być lekko zaniżony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.