Skocz do zawartości

Jakie drożdże do czterozbożowego?


lukasz.b

Rekomendowane odpowiedzi

Swoje wielozbożowe (6 zbóż: jęczmień, pszenica, żyto, owies, orkisz i gryka) przefermentowałem Mangrove Jackami M27. Dały trochę fajnych, belgijskich estrów do aromatu. Użyty francuski Barbe Rouge, dał też trochę wiśni, co miało dawać według opisu, ale w smaku czuć użyte zboża. Myślę że belgijskie drożdże to całkiem dobry wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest dobra informacja. A ten chmiel naturalny można dostać czy tylko granulat?

A granulat nie jest naturalny?

Szyszki też są powszechnie dostępne.(edit:generalnie szyszki, nie ten konkretny)

Nie chciałbym się zbytnio wtrącać, ale mierz siły na zamiary. Jakiś wydumany zasyp, niewielkie doświadczenie i brak elementarnej wiedzy piwowarskiej sukcesu nie wróży.

Zacznij od czegoś prostszego, choćby po to, żeby opanować chmielenie i utrzymanie temperatury fermentacji.

Edytowane przez plonk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Cię przewalili najprawdopodobniej, ja  w sklepie który sprzedaj skarpeciany chmiel jako świeży  już nigdy nie kupię niczego.

kupiłem w Piwodzieju surowce na jakieś 60 warek przez jakieś 3 lata i nigdy nie miałem problemów

nie wydaje mi się że by Kopik wciskał stary chmiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No to Cię przewalili najprawdopodobniej, ja w sklepie który sprzedaj skarpeciany chmiel jako świeży już nigdy nie kupię niczego.

kupiłem w Piwodzieju surowce na jakieś 60 warek przez jakieś 3 lata i nigdy nie miałem problemów

nie wydaje mi się że by Kopik wciskał stary chmiel

Pierwsza warka wyszła mi normalna (jak komes z fortuny), więc podejrzewam że przy drugiej coś zepsułem, albo po otwarciu opakowania zaszły jakieś smutne reakcje (a było lato i gorąco).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I to jest dobra informacja. A ten chmiel naturalny można dostać czy tylko granulat?

A granulat nie jest naturalny?

Szyszki też są powszechnie dostępne.(edit:generalnie szyszki, nie ten konkretny).

To tak jak z kawą liofilizowaną, niby ok, ale jednak co innego niż ziarnista.

I chodziło mi o ten konkretny chmiel w szyszkach. Nie wiem czy aromat to predyspozycje rośliny, czy może wynik pracy technologów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

I to jest dobra informacja. A ten chmiel naturalny można dostać czy tylko granulat?

A granulat nie jest naturalny?

Szyszki też są powszechnie dostępne.(edit:generalnie szyszki, nie ten konkretny).

To tak jak z kawą liofilizowaną, niby ok, ale jednak co innego niż ziarnista.

I chodziło mi o ten konkretny chmiel w szyszkach. Nie wiem czy aromat to predyspozycje rośliny, czy może wynik pracy technologów.

Pomiędzy kawą liofilzowaną a zmieloną na pył szyszką jest zauważalna różnica.

Lardż korporejszyns nie mają nic innego do roboty, tylko nasączają granulat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

I to jest dobra informacja. A ten chmiel naturalny można dostać czy tylko granulat?

A granulat nie jest naturalny?

Szyszki też są powszechnie dostępne.(edit:generalnie szyszki, nie ten konkretny).

To tak jak z kawą liofilizowaną, niby ok, ale jednak co innego niż ziarnista.

I chodziło mi o ten konkretny chmiel w szyszkach. Nie wiem czy aromat to predyspozycje rośliny, czy może wynik pracy technologów.

Pomiędzy kawą liofilzowaną a zmieloną na pył szyszką jest zauważalna różnica.

 

Tak? W czym lepszy jest proces wytwarzania granulatu chmielowego od liofilizacji kawy?

Edytowane przez Lukasz B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi nie chciałbyś wiedzieć z czego robi się kawę rozpuszczalna... Najgorszej jakości surowiec, zepsuty w wielu przypadkach, nadgnity, niedojrzaly etc

Kawa w ziarnista może być lepszej lub gorszej jakości ale to przynajmniej widać i można ocenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi nie chciałbyś wiedzieć z czego robi się kawę rozpuszczalna... Najgorszej jakości surowiec, zepsuty w wielu przypadkach, nadgnity, niedojrzaly etc

Kawa w ziarnista może być lepszej lub gorszej jakości ale to przynajmniej widać i można ocenić.

Nie o to i nie ciebie pytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W czym lepszy jest proces wytwarzania granulatu chmielowego od liofilizacji kawy?

Szkoda, że nie widzisz różnicy pomiędzy tymi procesami :( bo różnią się od siebie zasadniczo.

W skrócie wywarzanie granulatu jest li tylko procesem obróbki mechanicznej polegającym na usunięciu z szyszki chmielowej niektórych części i sprasowaniu pozostałości do formy peletu. W rezultacie mamy w mniejszej objętości to co nas w chmielu najbardziej interesuje.

W przypadku kawy jest to już proces, który powoduje, że produkt końcowy może z surowcami mieć niewiele wspólnego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na kawie się nie znam (ale jako, że się nie znam się, to się wypowiem ;) ) ale jeśli już miałbym robić analogie między szyszką a granulatem, to w przypadku kawy byłaby między kawą w całych ziarnach a kawą zmieloną (kawę rozpuszczalną można by do ekstraktów chmielowych porównać), tylko w przeciwieństwie do kawy, granulat chmielowy lepiej opiera się zębowi czasu (i w ogóle jest dla mnie wygodniejszy procesowo) niż całe szyszki ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W czym lepszy jest proces wytwarzania granulatu chmielowego od liofilizacji kawy?

Szkoda, że nie widzisz różnicy pomiędzy tymi procesami :( bo różnią się od siebie zasadniczo.

W skrócie wywarzanie granulatu jest li tylko procesem obróbki mechanicznej polegającym na usunięciu z szyszki chmielowej niektórych części i sprasowaniu pozostałości do formy peletu. W rezultacie mamy w mniejszej objętości to co nas w chmielu najbardziej interesuje.

W przypadku kawy jest to już proces, który powoduje, że produkt końcowy może z surowcami mieć niewiele wspólnego ;)

 

I ciebie też nie.

Pytałem kolegi plonka, bo zgrywa specjalistę, ale widzę, że nie on jeden ma tu takie zapędy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na kawie się nie znam (ale jako, że się nie znam się, to się wypowiem ;) ) ale jeśli już miałbym robić analogie między szyszką a granulatem, to w przypadku kawy byłaby między kawą w całych ziarnach a kawą zmieloną (kawę rozpuszczalną można by do ekstraktów chmielowych porównać), tylko w przeciwieństwie do kawy, granulat chmielowy lepiej opiera się zębowi czasu (i w ogóle jest dla mnie wygodniejszy procesowo) niż całe szyszki ;)

Ja specjalnie kolegów podpuszczam. ;)

Nie mam nic przeciwko ekstraktom czy granulatom - sam piję rozpuszczalną kawę - ale do rosołu na przykład wolę dodać paloną cebulę i lubczyk niż maggi czy inne kulki smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem kolegi plonka, bo zgrywa specjalistę, ale widzę, że nie on jeden ma tu takie zapędy. ;)

To jest forum. Każdy ma tu prawo się wypowiadac a nie tylko osoby wywołane przez ciebie do tablicy.

Jeśli chcesz porozmawiać z konkretnym użytkownikiem proponuję użyć PW.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.