Skocz do zawartości

Zawór kulowy do gara emaliowanego


joe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od dawna wkurza mnie strata paru litrow z chmielinami i chcialbym zamontowac hop stoper a do tego potrzebuje zamontowac zawor w garze emailowanym. Poczytalem troche forum i znalazlem taki zawor tylko ze gwint jest NPT a innych nie maja. Czy montowal ktos ostatnio i moglby cos polecic (doradzic).

Z gory dzieki za pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam na wykonaniem otworu w garze emaliowym.

Ten zawór wyjdzie 100zł,a  to  tylko 1/2'.

 

Ja zrobiłem sobie małe zestawienie z destylandia.pl, które wyniesie mnie 70zł bez przesyłki.

 

- nypel 6k 3/4'

- zawór 3/4'

- nakrętka 3/4'

- mata silikonowa

- króciec 3/4'

 

Masz  już  może  technologię wycięcia otworu w emalii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bede sie posilkowal tym co panowie tu opisali.

Co do zestawu wyglada ok a jaka grubosc maty silikonowej?

Tak mozna tylko rozmawialem z paroma ludzmi i odradzali a ostatecznie i tak zrobili zawór.

Edytowane przez joe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio kompletowałem i montowałem w garze emaliowanym zestaw, właśnie z destylandia ,na bazie 1/2 cala. Teraz zdecydował bym się na 3/4. Brzeczka szybko nawet schodzi przy 1/2 cala ale mogłaby szybciej ;-) a różnica w cenie kompletu nie wielka.

Co ważne trzeba kupić zawór 2-częsciowy , bo on ma większą średnicę przelotu niz 1-częściowy. 1-częściowy ma zwężenie w zaworze i to dość spore.

 

Ja potrzebowałem takiego zestawu:

 

- zawór kulowy 1/2' 2-częściowy

- nypel 6k 1/2'

- króciec 1/2'

- mata silikonowa 2mm

 

 

Taka uwaga co do króćca - ja oczywiście szukałem 1/2' ale z jak największą średnicą samej końcówki, bo przy tym samym rozmiarze gwintu są różne rozmiary końcówki na wąż jak można założyć. A za mała średnica też spowolni przepływ brzeczki po schłodzeniu.

 

Kupiłem też nakrętkę płaską 1/2' ale nie przydała mi się , gdyż po założeniu od wewnątrz podkładki z uszczelką, za nakrętkę kontrującą robi mi ten sześciokąt z nypla.

 

Dodatkowo trzeba dokupić 2 duże podkładki nierdzewne, przy zestawie 1/2' to DIN 125 M20 ,brak u destylandia, do znalezienia na allegro.

 

A co do otworu to przymierzasz sobie nypel wraz z podkładka do gara, nie za nisko, aby podkładka nie zahaczała o dno gara, obrysowujesz nypel i wiercisz otwór wiertarką,  ja użyłem paru wierteł, na początku mniejszej średnicy a później większej a na końcu doszlifowałem kamieniem szlifierskim.

Można tez od razu wiercić wiertłem stopniowym http://allegro.pl/wiertlo-stozkowe-stopniowe-hss-tytan-4-32mm-i5966250669.html

 

Jeśli wszystkie połączenia gwintowane owiniecie taśmą teflonową i dobrze wszystko skręcicie, to nie będzie żadnych przecieków.

 

http://images78.fotosik.pl/857/35de2d636571390f.jpg

http://images75.fotosik.pl/855/2579be3e72bc88a8.jpg

http://images75.fotosik.pl/855/cf12658f34e96e54.jpg

Na przypaloną uszczelkę od środka gara nie patrzcie, bo ona chwile temu była na zewnątrz i troszkę od spodu dostała ciepła z palnika.Wiec się przyrumieniła ;-)

Do tej pory przelewałem grawitacyjnie wężykiem od góry, a zawór zrobiłem tylko i wyłącznie dla wygody, bo czasami mi się wężyk gdzie zagiął i przestawało lecieć, a zawór odkręcam i brzeczka leci do spodu.

Edytowane przez G.R.E.G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również miałem w planach zrobienie takiego zaworu, ale wiercenie w emalii i prawdopodobne następstwa nieudanego zabiegu zniechęciły mnie dostatecznie ;) Chyba opcja od binladena jest lepsza i prostsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greg widze ze podobny zestaw wybralel tylko ze ba 1/2'. Masz racje z tym 1cz i 2cz. W 1cz srednica przeplywu mniejsza.

 

Chmielusz w worku? Moze hopstoper?

 

Jak wysoko dales zawor od dna gara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak rozszerzyć funkcjonalność tego zaworu o podłączenie filtra do wysładzania? Filtr (np. rurkowy z miedzi) trzeba wkręcić od samego początku zacierania więc przy podnoszeniu temperatury na gazie śruta mogłaby się przypalać gdyby trafiła w szczeliny między filtrem a dnem gara? Czy przy ciągłym mieszaniu nie trzeba się tym martwić, ma ktoś takie rozwiązanie u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielusz w worku? Moze hopstoper?

 

Jak wysoko dales zawor od dna gara?

Będę chciał przetestować po kolei parę patentów typu: hop stopper, hop spider + dip tube do samego dna gara, bazooka screen, albo wężyk z oplotu. Ale skłaniam się ku długiej home made bazooce poprowadzonej przy ściance gara.

Jeśli chodzi o wysokość zaworu to otwór na zawór jest wywiercony 15 mm od dna gara, i mam na myśli najniżej położoną krawędź otworu. Niżej nie dało się wywiercic, gdyż sciana gara przechodzi w dno takim łukiem a chciałem aby podkładka równolegle przylegała do ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chmielusz w worku? Moze hopstoper?

 

Jak wysoko dales zawor od dna gara?

Będę chciał przetestować po kolei parę patentów typu: hop stopper, hop spider + dip tube do samego dna gara, bazooka screen, albo wężyk z oplotu. Ale skłaniam się ku długiej home made bazooce poprowadzonej przy ściance gara.

Jeśli chodzi o wysokość zaworu to otwór na zawór jest wywiercony 15 mm od dna gara, i mam na myśli najniżej położoną krawędź otworu. Niżej nie dało się wywiercic, gdyż sciana gara przechodzi w dno takim łukiem a chciałem aby podkładka równolegle przylegała do ściany.

 

 

 

wydaje Mi się, że bazooka screen ma za duże oczka w siatce (przynajmniej ta którą ja kupiłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem akurat w temacie, bo właśnie skręciłem kran w garnku emaliowanym. 

Cała zabawa w celu montażu hop stoppera.

 

Od środka uszczelniłem podkładką miedzianą pompowaną. Z zewnątrz podkładka nierdzewna i kran 1/2. Zrobiłem przed chwilą próbę i jest minimalne zapocenie niestety.

Jutro pójdę na żywioł, założę od środka jeszcze jedną miedzianą, a na przyszłość zainwestuję w matę silikonową. 

 

Wiercenie wiertłami do metalu do ok 15mm, potem kamieniem. Odprysków brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że to był silikon, musiałbym sprawdzić etykietę. Generalnie klej masz od strony zewnętrznej a od wewnątrz podkładke miedziana więc kontaktu z wodą praktycznie brak.

 

[edit] dokładnie to silikon do wysokich temperatur bodaj 300C

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.