Skocz do zawartości

Pils z ekstraktów (partial mash)


buber

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest szansa uwarzyć pilsa z ekstraktów z partial mash? Plan mam taki

13 litrów, 38 IBU

 

1,7 kg ekstrakt jasny WES

0,2 kg Carapils

0,2 kg Pale Ale

 

Chmielenie

  0' - 10 gr Marynki

30' - 10 gr Marynki

60' - 15 gr Lubelski

 

drożdże Gozdawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jest. Tylko kluczą sprawą, jeżeli chcesz uzyskać odpowiedni kolor, będzie późne dodanie ekstraktu.

 

Ogólnie ekstraktu nie tylko nie trzeba, ale wręcz nie powinno się gotować (już został ugotowany wcześniej, więc to tak jakby brzeczkę gotować drugi raz). Dlatego stosuje się opóźnione dodawanie ekstraktu (Late Extract Addition), na 15 min przed końcem gotowania. Ja idę krok dalej i dodaję ekstrakty dopiero na flame out, co oczywiście nie jest moim autorskim pomysłem, również wyczytane na amerykańskich forach, z wieloma bardzo udanymi dzięki tej technice przykładami piw - po prostu w ten sposób można uzyskać optymalny kolor i unika się reakcji Maillarda. Mogę potwierdzić, że ta technika się sprawdza i jestem z niej bardzo zadowolony.

 

Co do samego ekstraktu to Bruntal powinien być jaśniejszy (i przy okazji tańszy) niż WES.

Edytowane przez Wilczur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilsa to nie musisz partial mashem robić, sam najjaśniejszy ekstrakt wystarczy ale jak dla mnie duża szansa że wyjdzie za ciemne (i zbyt słodowe).

No i to chmielenie, nawet jak na 13l, trochę skromne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.) Partial mash lub steeping zawsze warto robić, niewielki nakład czasu i świetny efekt.

2.) Kolor wyjdzie odpowiedni jeżeli zastosuje się technikę o jakiej napisałem powyżej.

3.) Również nie będzie zbyt słodowe, dzięki temu, a dla większej wytrawności zawsze można dodać cukier / glukozę.

 

Jeżeli Double IPA wychodzi jasne i wytrawne to nie widzę problemu dlaczego Pils miałby taki nie wyjść. Trzeba tylko odpowiednio to zrobić.

Edytowane przez Wilczur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.) Również nie będzie zbyt słodowe, dzięki temu, a dla większej wytrawności zawsze można dodać cukier / glukozę.

Nie chodzi mi o to, że będzie mało wytrawne tylko, że będzie miało mocne smaki słodowe, spowodowane dużą intensywnością reakcji Maillarda podczas wysokiego zatężania brzeczki w czasie produkcji takiego ekstraktu.

 

Co do koloru, ja ostatnie piwo z dodatkiem ekstraktów zrobiłem ze 4 lata temu ale robię z nich startery i mimo 8-9°Blg i gotowania 10-15 minut są mocno pomarańczowe, na pewno nie jest to kolor odpowiedni dla pilsa

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zależy jaki ekstrakt, "jasny" od różnych producentów może mieć wyraźnie inny kolor (osobną kwestią jest jeszcze LME vs DME). Po drugie gotowanie 10-15 minut ekstraktu to o 10-15 minut za dużo. Po trzecie nie będzie żadnego mocnego smaku słodowego.

 

Poniżej przykład (autor: homebrewer_99), kolor dostatecznie jasny?

 

http://www.homebrewtalk.com/attachment.php?attachmentid=1366&d=1175409591

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, opieram się na piwach, które robię cały czas (ekstrakt + steeping / partial mash), więc tak jestem przekonany, że jeżeli zastosuje się odpowiednie metody to wyjdzie, a jeżeli wrzuci się na pałę ekstrakt do gotowania na 60 minut to można mieć pretensje tylko do siebie. Podaję konkretne przykłady na co zwrócić uwagę, żeby wyszło jak trzeba.

 

Podsumowując:

 

1.) Steeping / Partial mash -> zawsze (niewiele pracy, optymalny efekt smakowy)

2.) Late Extract Addition -> zawsze (minimum 15min, ale polecam na flame out - najlepszy efekt)

3.) Wybór odpowiedniego ekstraktu -> istotny czynnik

4.) Dodatek cukru / glukozy -> może się przydać (zależnie od stylu i efektu jaki się chce osiągnąć, dla przykładu do Double IPA - 22L 19 blg, dałem 500g glukozy, drożdże M44, wyszło bardzo dobrze, wytrawnie z silnie wyeksponowanym chmielem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pilsa to nie musisz partial mashem robić, sam najjaśniejszy ekstrakt wystarczy ale jak dla mnie duża szansa że wyjdzie za ciemne (i zbyt słodowe). No i to chmielenie, nawet jak na 13l, trochę skromne

No dobrze, niech to nie będzie podręcznikowy pils (chociaż wg Morey'a) mieści się w kolorach dla pilsa niemieckiego. Daję 10 proc. carapils i ciutkę pale ale. Mam do dyspozycji 40 gr Marynki i 50 gr Hallertau Mittelfurh. Proszę o podpowiedź, jak to rozłożyć. 13 litrów docelowo  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.) Partial mash lub steeping zawsze warto robić, niewielki nakład czasu i świetny efekt.

2.) Kolor wyjdzie odpowiedni jeżeli zastosuje się technikę o jakiej napisałem powyżej.

3.) Również nie będzie zbyt słodowe, dzięki temu, a dla większej wytrawności zawsze można dodać cukier / glukozę.

 

Jeżeli Double IPA wychodzi jasne i wytrawne to nie widzę problemu dlaczego Pils miałby taki nie wyjść. Trzeba tylko odpowiednio to zrobić.

Ile minut i w jakiej temperaturze trzymać carapils i pale ale? 60 minut 66-67 st. C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, niech to nie będzie podręcznikowy pils (chociaż wg Morey'a) mieści się w kolorach dla pilsa niemieckiego. Daję 10 proc. carapils i ciutkę pale ale. Mam do dyspozycji 40 gr Marynki i 50 gr Hallertau Mittelfurh. Proszę o podpowiedź, jak to rozłożyć. 13 litrów docelowo

Jak tylko tyle masz to ja bym zrobił tak, początek miałeś ok: 

60' - 10g Marynka

30' - 10g Marynka

15' - 20g HM

0' - 30g HM

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70g na 13l czyli na 20l byłoby jakieś 105g, to nie jest zbyt dużo jak na pilsa.

Pils powinien mieć aromat chmielowy, a niemieckie, czy czeskie klasyki to nie Citra, trochę trzeba ich dać   ;)   no i fermentacja musi być czysta.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja tego nie liczę szczegółowo, robię "na czuja", ale ogólnie:

 

- steeping: raczej bardzo niska, na tyle, że właściwie nie uwzględniałbym tego w wyliczeniu (aczkolwiek trzeba brać pod uwagę konkretną sytuację, bo odpowiednio dokładnie zrobiony steeping + słody bazowe może właściwie przekształcić się w partial mash)

 

- partial mash: ja to robię w siateczce coś w stylu BIAB, więc wydajność analogiczna do tej techniki (tutaj zdania są podzielone, jedni osiągają 70%, a inni się chwalą że ponad 80%)

Edytowane przez Wilczur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 

 

ak tylko tyle masz to ja bym zrobił tak

Nie chcę zakładać nowego wątku, ale planuję uwarzyć Full Aroma Hops z przeważającym udziałem Marynki.

Mam do dyspozycji: 120 gr Marynki, 20 gr Perle, 20 gr Saaza.

Przepis na 15 l, 11,4 Blg, 49 IBU, zacieranie 64 - 15 min, 72 - 45 min

Zasyp 3 kg pilzneńskiego

Chmielenie:

60' - 20 gr Marynka

30' - 10 gr Marynka

2' - 20 gr Marynka, 20 gr Saaz, 20 gr Perle

na cichą (3-5 dni) - 20 gr Marynka

Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.