Skocz do zawartości

Pierwsza warka


dudi

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o to mierzenie blg to mam małą radę. Nie zlewaj brzeczki jeżeli będziesz miał ileś tam blg. Przy jakimkolwiek piwie sprawdź odfermentowanie, poczekaj 2-3 dni i zmierz ponownie. Zdarza się, że piwo odfermentuje słabiej, ale już nie będzie chciało ruszyć. To nie oznacza przecież, że masz to piwo zostawić i liczyć na cud :D Serio, zapamiętaj, że liczy się aby drożdże już nie pracowały, a nie to ile teoretycznie powinno wynosić blg końcowe. Szczególnie przyda się to gdy zabierzesz się za zacieranie.

Edytowane przez fuki33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, w ten sposób niemal masz pewność, że piwo już nie fermentuje.

 

Jeżeli piwo miałoby podejrzanie wysoki ekstrakt mimo takiego sprawdzania to wtedy albo zabełtaj fermentorem albo przelej na cichą. Czasami drożdże przestają pracować, ale po napowietrzeniu poprzez przelanie lub ruch fermentorem potrafią dojeść jeszcze trochę cukrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie:

puszka ekstraktu na chmielonego "finlandia" przygotowana jest na 20L piwa, czy mogę bez pogorszenia smaku zalać fermentor do 21L aby po zlewaniu na cichą i mierzeniu BLG finalnie zostało 20L na dokładnie 40 butelek.

 

odpowiedź sama ciśnie się na usta że piwo będzie rozwodnione ale czy wyczuwalnie, to tylko 1 litr.

może ma ktoś doświadczenie ile Litrów piwa zostaje do zabutelkowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle traci się więcej niż lit. Przy każdym pomiarze oraz przelewaniu piwa coś się gubi. U mnie Stary mieszczą się w 2 l. Ale wydaje się że lepiej zrobić mniej lepszego piwa niż więcej gorszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie przekraczałbym 20l. Moje pierwsze piwko zrobiłem właśnie z zestawu Finlandia Bitter na 20l. Gdybym robił je ponownie to tym razem zrobiłbym pewnie 19l, bo wydaje mi się, że jest jednak mało treściwe, choć i tak mi smakuje i pijam z przyjemnością ;)

 

 

 

6) do wysterylizowanych butelek wlewam piwo i zostawiam ok 5 cm luzu po czym kapsluje.

 

Za dużo. 2-3cm wystraczą spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłodzę już 15L w lodówce. Wczoraj miałem okazję pić 1 raz w życiu waizenbock, z browaru Jan Olbracht - odczucia - naprawdę bogaty w smaku :)

Edytowane przez dudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, nastawiłem wreszcie na fermentacje burzliwą.

Wszystko ładnie pięknie, woda w rurce zaczęła mi się unosić po 30 min a kiedy spojrzałem po 8h to już ładnie bulka. Czyli drożdże wystartowały i już nic złego nie powinno się stać, mam rację? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś doświadczenia z termometrami w postaci pasków ciekłokrystalicznych bo zaobserwowałem na dwóch pustych fermentorach różnice w 2C mianowicie na jednym miałem 23C a na drugim 21C. Czy są one miarodajne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś doświadczenia z termometrami w postaci pasków ciekłokrystalicznych bo zaobserwowałem na dwóch pustych fermentorach różnice w 2C mianowicie na jednym miałem 23C a na drugim 21C. Czy są one miarodajne?

Z zeznań świadków (tzn użytkowników) wynika, że (nie)dokładność rzędu +/-2 stopnie C to norma - moim zdaniem po prostu trzeba wlać wodę do fermentora i skalibrować samodzielnie jakimś pewniejszym termometrem. Wiedząc ile przekłamuje już łatwo oszacować temperaturę w środku fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedź. Mam ważne pytanie:

Jeżeli na opakowaniu drożdży piszę że najlepsza temp. dla pracy drożdży (safale 04) to 15-20C tzn. że mam się starać utrzymać temp. brzeczki na tym poziomie czy w pokoju.

 

Głupieje bo na luźno położonym na fermentorze termometrze zew. mam dziś 18C a na termometrze ciekłokrystalicznym przyklejonym do fermentora mam 22C i z tego co zauważyłem to pokazuje mi na + 2C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura brzeczki powinna być w tym zakresie. Ponadto w pierwszych dniach fermentacji lepiej żeby był to dolny zakres pracy drożdży. Później można podnosić stopniowo żeby drożdże dojadły resztki i posprzątały po sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę że w trakcie burzliwej temperatura brzeczki będzie średnio 2-3 stopnie większa od temperatury otoczenia. Przy mocniejszych piwach nawet do 5 stopni. Ja właśnie mam AAA na burzliwej właśnie ba s-04. Gdy była wysoka piana musiałem wymieniać butelkę z zamrożoną wodą 2-3 razy dziennie, żeby utrzymać 15-16 stopni a teraz gdy piana opadła i fermentacja zwolniła to od ponad 24h nie wymieniam butelek i mam ciągle okolice 15,5 stopnia. No nie powiem ochłodzenie w ostatnich dniach też się do tego przyczyniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak otworze okno w małym pokoju, gdzie fermentator mam na stoliku tuż za oknem to w pokoju mam dziś 3C więcej niż na zew. Gdzie jest 12.

15C mam w pokoju a na fermentatorze 18-19 pogoda ma być taka przez tydzień czyli na burzliwa wystarczy :-)

 

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa takiej lodowki zajmie Ci moze z 3h a piwo w smaku bedzie duzo lepsze. Ja robielm teraz piwo z puszki Coopers Heritage Lager i kupilem drozdze dolnej fermentacji Mangrove Jacks M84. Brzeczka stoi w styropianowej lodowce juz od 12 dni w temperaturze 8-11 stopni i jest bardzo latwo to utrzymac takze buduj jak najszybciej i nastawiaj nastepnego lagera.

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że w takiej styropianowej lodówce chłodzonej PET-ami ciężko jest utrzymać na całej brzecce jednakową temp.

bo przy samych PET-ach będzie bliżej 0C a w oddalonych miejscach od PET-ów bliżej tych 12C

 

Chociaż jak piszecie że wam wychodzi dobre piwo tzn. że sposób działa :)

Może prędzej pomyśle kiedyś o lodówce ale na razie za wcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie:

 

początkowe BLG 11,5, drożdże safale 04 do ilu powinno mi od fermentować piwko? Jakie wartości są dopuszczające (finladnia lager premium)?

temp. brzeczki od zadania drożdży 26C i spadała do 24H poniżej 20C i teraz utrzymuje mi się cały czas poniżej 19C.

 

W nawiasie fajna frajda z tym całym swoim piwem;)

Edytowane przez dudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.