Skocz do zawartości

Pierwsza warka


dudi

Rekomendowane odpowiedzi

kó..a mam dylemat nie wiem czemu kupiłem Safbrew s33 które jak czytam fermentują płytko, uwarzyłem pierwsze piwo 4% później 4,5% i chciałbym w końcu skoczyć powyżej 5% czy mam szanse to osiągnąć na tych drożdżach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziś odebrałem ekst. słodowy bruntal jasny 2 x 1,7kg, marynka 30g na goryczkę i lubelski 50g na aromat. Czy da dobry efekt taki zestaw chmieli? Będę chmielić 20L brzeczki.

Jak obliczyć początkowe BLG zakładając taki zestaw surowców na 20L piwa. Drożdże to s-33

 

Wyjdzie gdzieś 12blg. Chmielenie wg mnie bardzo dobre. Taki standardzik. Niestety nie używałem tych drożdży... Ale robiłem podobne na us-05 i wychodziło ok... Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kó..a mam dylemat nie wiem czemu kupiłem Safbrew s33 które jak czytam fermentują płytko, uwarzyłem pierwsze piwo 4% później 4,5% i chciałbym w końcu skoczyć powyżej 5% czy mam szanse to osiągnąć na tych drożdżach?

Jeśli robisz piwo z ekstraktów: cholera wie, zależy od tego co zrobią drożdże. Jeśli zacierasz: zależy jak zatrzesz i jakie będzie OG, no i od tego co zrobią drożdże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kó..a mam dylemat nie wiem czemu kupiłem Safbrew s33 które jak czytam fermentują płytko, uwarzyłem pierwsze piwo 4% później 4,5% i chciałbym w końcu skoczyć powyżej 5% czy mam szanse to osiągnąć na tych drożdżach?

 

Dosyp cukru pod koniec fermentacji, będzie mocniejsze ;D A na poważnie to poczekaj z tą warką, kup odpowiednie drożdże i będzie po problemie. Jak już mocno suszy to uwarz na tych s-33, najwyżej następne mocniejsze zrobisz (RISa czy Barley WIne) i drożdże konkretniejsze do tego zamówisz. 

PS. Bierz się za zacieranie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ok, dzięki za odpowiedzi. Koledzy możecie mi podpowiedzieć z własnego doświadczenia ile czasu potrzebuje aby schłodzić w wannie 20L piwa?

Jeśli jest u Ciebie śnieg to zrób tak:

Do wanny lub brodzika nanieś śniegu, zalej to zimną wodą żeby zrobić mieszaninę śniegu i wody i do tego włóż gar z gorącą brzeczką. W międzyczasie raz spuść nieco wodę i donieś śniegu. Mi się schłodziło w około godzinę do 20°C. Jedyny mankament jest taki, że sąsiedzi będą się na Ciebie patrzyli jak na debila gdy będziesz wiadrami do domu śnieg wnosił :)

Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre to było, tak zrobię ewentualnie pety zmrożone zostają.

Marynkę 30g wrzucam na start gotowania a jak rozłożyć 50g lubelskiego?

Może 30g na 25' a 20g na 0' co wy na to?

Edytowane przez dudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy co chcesz uzyskać. Lubelski nie ma tak intensywnego aromatu jak wynalazki zza wielkiej wody więc spanie na zero traktował bym z przymrużeniem oka. A na smak jak najbardziej. Wylicz sobie tylko ile IBU będziesz z tego miał i czy będzie Ci to odpowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy co chcesz uzyskać. Lubelski nie ma tak intensywnego aromatu jak wynalazki zza wielkiej wody więc spanie na zero traktował bym z przymrużeniem oka. A na smak jak najbardziej. Wylicz sobie tylko ile IBU będziesz z tego miał i czy będzie Ci to odpowiadać.

To, że nie jest tak intensywny jak chmiele z USA nie znaczy, że nie ma sensu sypać go na 0', wręcz przeciwnie. Jak kolega używa tylko Marynki i Lubelskiego, więc nie ma innych intensywnych chmieli, które by go mogły zakryć, a chce mieć chmielowy aromat to jak najbardziej polecam sypać na 0'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To zależy co chcesz uzyskać. Lubelski nie ma tak intensywnego aromatu jak wynalazki zza wielkiej wody więc spanie na zero traktował bym z przymrużeniem oka. A na smak jak najbardziej. Wylicz sobie tylko ile IBU będziesz z tego miał i czy będzie Ci to odpowiadać.

To, że nie jest tak intensywny jak chmiele z USA nie znaczy, że nie ma sensu sypać go na 0', wręcz przeciwnie. Jak kolega używa tylko Marynki i Lubelskiego, więc nie ma innych intensywnych chmieli, które by go mogły zakryć, a chce mieć chmielowy aromat to jak najbardziej polecam sypać na 0'.

Nigdzie nie napisałem, że nie ma sensu. Tylko żeby nie podchodzić do tego zbyt poważnie. Nie otrzymamy wspaniałego aromatu cytrusów czy owoców tropikalnych. W najleprzym wypadku trochę ziół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz cię mi proszę bo się zastanawiam nad chmielinami po gotowaniu które wleciały mi do fermentora przy przelewaniu. Wydaje mi się że osiądą na dnie z drożdżami i przy dekantacji  nie sprawią problemu, mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.