Skocz do zawartości

Pierwsza warka


dudi

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, to mój pierwszy post a ja mam na imię Grzesiek.

Niedawno zakupiłem zestaw startowy BA z browamator.pl razem z Finlandia premium lager jak doczytałem z drożdżami górnej fermentacji.

Powiedz cię mi czy uda mi się z fermentacją w pokoju gdzie mam 23C?

 

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Udać się uda, przefermentuję. Jednak piwo pozostawi wiele do życzenia. Z tego co się orientuje to nadeszła fala upałów, bez lodówki czy chłodnej piwniczki ciężko będzie zrobić dobre piwo. Zmontuj sobie lodówkę ze styropianu : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wstrzymam się do ochłodzenia klimatu, chciałbym dopilnować wszystkich czynników wpływających na smak piwa, powiedz mi jaka optymalna temp. jest potrzebna? 20C?

 

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz mi jaka optymalna temp. jest potrzebna? 20C?

 

Poniżej 20 stopni. najlepiej 16-18. Chociaż w 20 też wyjdzie, tylko bardziej estrowe.

Przeczytaj sobie i przeanalizuj :)http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki

 

E: Jak Ci się nie śpieszy to poczekaj na lepsze warunki. Piłem przedwczoraj pierwsze piwo kolegi z puszki - bitter. Fermentował w temp. pokojowej, tj. 23-25 stopni i ja bym się zraził do warzenia po degustacji ;P Dało się wypić, ale piwo z przeogromnymi wadami po fermentacji.

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy zamiana drożdży Kuivahiiva 5g SB na safale S-04 da odczuwalną zmianę w smaku?

a tego to chyba się nie da stwierdzić, bo  niewielu zapewne świadomie używało tych egzotycznych drożdży :(

Tak więc myślę, iż chyba nas przeceniasz w zakresie wróżbiarstwa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5g sucharów to trochę mało przy założeniu 20l 10blg. Jeśli masz S-04 to ja bym ich użył i starał się trzymać fermentor w temperaturze otoczenia nie przekraczającej 18st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może z tymi drożdżami z zestawu niewiele osób miało do czynienia, ale trzeba brać pod uwagę, że drożdże dodawane do brewkitów:
- przeważnie nie są wybitne (często jakiś "no name" i też niewiele można o nich wyczytać)
- może ich być mało (np. 5g, podczas gdy typowa paczka drożdży to 10-12,5g)
- mogą być w słabej kondycji (warunki i czas przechowywania brewkitu)

Dlatego i tak najlepiej mieć w pogotowiu jakieś inne drożdże gdyby tamte nie chciały ruszyć lub już na etapie uwodnienia okazało się, że ledwo żyją.

Jeżeli chciałbyś uwarzyć wcześniej to możesz spróbować z drożdżami o wyższym zakresie temperatur np. Mauribrew Ale - producent podaje, że pożądany profil smakowy osiągają w zakresie 16-24 C.

 

A co do instrukcji z zestawu to z tym też trzeba uważać, bo często te instrukcje nie są najlepsze i mogą wprowadzać w błąd (np. co do sposobu zadawania drożdży, czasu fermentacji).

Edytowane przez Wilczur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilczur - dzięki za info. Jednak zrobię jak piszesz i dokupię paczkę drożdży aby mieć w pogotowiu albo zostawię z zestawu na czarną godzinę.

Marcin_K - nie ma sensu abym wrzucał zdjęcie bo opakowanie to biała saszetka z nadrukiem j.w.

 

Pytanie nr 3.

Czy waszym zdaniem powinienem zadać drożdże suche w ilości 12,5g czy do mojej brzeczki w ilości 20L starczy 5g jak w zestawie?

Edytowane przez dudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisano, żeby raczej zastosować drożdże "znane".

Wg mnie to "lager" na górniakach już jest nieporozumieniem, ale jeśli już to

to drożdże neutralne np. Danstar Nottingham.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nr 3.

Czy waszym zdaniem powinienem zadać drożdże suche w ilości 12,5g czy do mojej brzeczki w ilości 20L starczy 5g jak w zestawie?

 

 

5g sucharów to trochę mało przy założeniu 20l 10blg.

 

Użyj kalkulatora np. MrMalty to dowiesz się ile ich potrzebujesz co do grama ale miej świadomość, że możesz popełnić kilka błędów (chociażby brak/kiepskie napowietrzenie czy brak rehydratyzacji) i lepiej będzie je skompensować nieco większą ilością.

 

Co do tych nieszczęsnych drożdży z zestawu to nic o nich nie ma w internecie ale na forum znajdziesz co najmniej 3 tematy konkretnie o tym brewkicie więc sobie je przejrzyj, może coś tam znajdziesz, może wciąż dodają do niego takie same drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

jako że temat świeży (tak jak i ja - pierwsza warka jeszcze przede mną ;)), to będę miał parę pytań na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi pomimo przekopania dość sporej ilości tematów forum.

Za parę dni planuję nastawić jakiegoś lagerka z brewkitu (póki co). Planuję go wystartować na drożdżach Fermentis W34/70. Mam zbudowane już pudło ze styropianu, obecnie trwają testy z temperaturą, tak coby fermentację utrzymać na poziomie koło 10°C. Jako że w pierwszym strzale nie planuję chmielenia na zimno, to zbytniego sensu chyba w przelewaniu na cichą nie widzę - więc przetrzymam wszystko w jednym fermentorze przez jakieś 3-4 tygodnie. I teraz pytania:

 

1. Podczas cichej (czyli powiedzmy po 10 dniach jak już będę wiedział że burzliwa się zakończyła) jaki zakres temperatur jest optymalny? Z tego co czytałem, wraz z upływem czasu temperaturę można podnosić, tylko teraz pytanie - podnosić z tych 10 do powiedzmy 15 pod koniec całej fermentacji (3-4 tydzień)?

 

2. W kwestii klarowności piwa - jako że wszystko będzie się odbywało w jednym zbiorniku - czy będzie to miało duży wpływ na klarowność piwa? Czy jeśli da się czas na przerobienie drożdżom wszystkiego - bardziej zależy mi na tym żeby piwko było dobre a nie szybko zrobione - to również będzie to miało przełożenie na czystość piwa? Czy może lepiej przelać na cichą do drugiego fermentora pomimo żadnych dodatków do chmielenia na zimno?

 

3. Butelkowanie - czytałem gdzieś, że dobrze jakby po zabutelkowaniu piwo trzymać przez jakiś czas (2 tygodnie) w możliwie niskiej temperaturze - planuję trochę poniżej 10* ale raczej powyżej 5*. Wystarczy to?

 

4. W kwestii twardości wody - da się znaleźć wodę marketową z poziomem mineralizacji ok 250 mg/l. Próbował ktoś może traktować taką wodę prostymi filtrami Brita żeby jeszcze wodę trochę zmiękczyć?

 

Mam nadzieje że pytania są jasno postawione, jak trzeba to będę się starał doprecyzować.

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Można i tak, byle powoli.

2.Piwo będzie klarowne na tych drożdżach bez przelewania. Czas pomoże.

3. Po zabutelkowaniu piwo musi się nagazować (przefermentować cukier dodany do refermentacji), więc raczej powinno stać w wyższej temperaturze.  Po nagazowaniu warto dobrze schłodzić przez pewien czas.

4 A co się wodą przejmujesz. Rozpoznasz różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie, od soboty temp. wreszcie zejdzie po niżej 20C czekam już prawie 20 dni na pierwszą warkę.

Jest szansa na utrzymanie w pokoju do 20C czyli ruszam :)

Plan jest następujący:

 

1) W zimnej wodzie (2L) rozpuszczam 1KG mieszanki glukoza-ekstrakt słodowy, podłączam palnik i dodaje podgrzaną zawartość Finladnia Lager Premium, całość zagotowuje aby brzeczkę wysterylizować.

2) Brzeczkę wlewam do fermentora (wysterylizowanego oxi one jak i wszystkie elementy które mają kontakt z piwem) a do niej dolewam zimnej wody źródlanej z ok 1m aby napowietrzyć całość, jak temp. brzeczki spadnie do ok  20C to dodaje drożdże*

* drożdże wybrałem safale 04 te z puszką zachowam jako zapas.

3) po dodaniu roztworu z drożdżami całość dokładnie mieszam i zamykam deklem i zakładam rurkę fermentacyjną, wcześniej mierze BLG i zapisuje.

4) po około 7-10 dni mierze BLG jak spadło poniżej 3 to zlewam brzeczkę z nad osadu po drożdżach na cichą fermentację która będzie trwać ok 7 dni.

5) do re fermentacji użyje cukru stołowego ponieważ nie wpłynie on znacząco na walory smakowe piwa, cukier rozpuszczę w ciepłej wodzie, całość ostudzę i wleje do fermentora z kranikiem, po czym delikatnie aby nie napowietrzyć brzeczki zleje ja do fermentora z roztworem cukru aby całość się dokładnie wymieszała.

6) do wysterylizowanych butelek wlewam piwo i zostawiam ok 5 cm luzu po czym kapsluje. transportery zostawiam w tem. pokojowej na ok 7 dni po czym całość przenoszę do chłodnej piwnicy na ok 2 miesiące.

 

Dziękuje tym którzy czytali moje wywody i proszę o poprawę jak się gdzięś mylę.

Edytowane przez dudi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.