Skocz do zawartości

Pierwsza warka Dry Stout


Gawron

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Tak wygląda pierwsze piwko po nieco ponad 2 tygodniach od rozlewu. Klarowność nie jest w 100% idealna, piana buduje się łatwo z drobnych i średnich pęcherzyków, w miarę długo się utrzymuje, ale daleko jej do ideału. Aromat ok. Głównie paloność i czekolada. Nie czuję jakichś ewidentnych wad, ale sensoryk ze mnie słaby. Smak niestety nie taki jakiego oczekiwałem, ale może jeszcze się ułoży. Piwo niestety zbyt treściwe. Odfermentowało do 4,5-5° Blg .W smaku czuję lekką kwaskowość zapewne od palonych słodów i coś co przypomina mi w smaku rozcieńczoną brzeczkę, ale jak najbardziej piwko pijalne.  Refermentuje w niskiej temperaturze ok 12-15 stopni, bo tyle mam w pomieszczeniu, gdzie trzymam piwo. Czy ten smak, jak to określiłem "rozwodnionej brzeczki" ma szansę z czasem zniknąć?

post-16982-0-75191100-1477421129_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-04 już tak mają, że dosyć płytko schodzą. Ja bym piwu dał jeszcze czas. Za 2-3 miesiące to może być zupełnie inne piwo, powinno zyskać w każdym aspekcie. Palonych nie było jakoś ekstremalnie dużo ale i tak warto dać im trochę czasu na ułożenie, próbuj co tydzień-dwa aż uznasz, że jest dobre, zachowaj sobie też parę butelek na później, fajne doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milk stout, czyli warka nr #2 którego zabutelkowałem w niedzielę ma zupełnie inny charakter, bez tej "brzeczkowości" :), pomimo, że także płytko odfermentował z 14,5 do 7. Piwko oczywiście nie zostanie wypite od razu w całości. Mam zamiar przetrzymać przynajmniej kilka butelek przez dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zacierałem Dry Stout w 64st i nisko zeszło na S-04. Płatki w tym piwie podbiły treściwość - są niewłaściwe moim zdaniem.
Należy raczej zatrzeć samo Pale Ale właśnie z czarnymi w niskim zakresie i wtedy ładnie zejdzie.

Ja dodatkowo do tego piwa na cichą wrzuciłem płatki dębowe (20g na 12l) mocno palone namoczone przez tydzień w whiskey (Johny Walker Red Label) i to było jak dotąd moje najlepsze piwo. Niestety u mnie piany żadnej nie było, ale z dwojga złego - zbyt pełny Dry Stout  (na płatkach) albo brak piany, wybieram brak piany.

Płatki do Foreign Extra Stout można dać, Dry Stout ma być pijalny, "wodnisty". Ja robiłem nawet 10,5Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dry Stout pewnie ma wiele interpretacji a moja jest taka, że powinien mieć jakąś teksturę, kremowość, pełnie, dlatego dodatek płatków do zasypu jest częsty. Nie mylić z ulepkiem. Pewnie też dlatego Guiness wydał tyle milionów na tą kulkę z azotem żeby piwo było bardziej aksamitne. Wodnistość w palonych stylach mi osobiście nie podchodzi, kojarzy mi się z tanimi ciemnymi lagerami, które są dramatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda pierwsze piwko po nieco ponad 2 tygodniach od rozlewu. Klarowność nie jest w 100% idealna, piana buduje się łatwo z drobnych i średnich pęcherzyków, w miarę długo się utrzymuje, ale daleko jej do ideału. Aromat ok. Głównie paloność i czekolada. Nie czuję jakichś ewidentnych wad, ale sensoryk ze mnie słaby. Smak niestety nie taki jakiego oczekiwałem, ale może jeszcze się ułoży. Piwo niestety zbyt treściwe. Odfermentowało do 4,5-5° Blg .W smaku czuję lekką kwaskowość zapewne od palonych słodów i coś co przypomina mi w smaku rozcieńczoną brzeczkę, ale jak najbardziej piwko pijalne.  Refermentuje w niskiej temperaturze ok 12-15 stopni, bo tyle mam w pomieszczeniu, gdzie trzymam piwo. Czy ten smak, jak to określiłem "rozwodnionej brzeczki" ma szansę z czasem znikn

 

W jakim programie robiłeś etykiety??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.