Skocz do zawartości

Pierwsza warka Dry Stout


Gawron

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam na imię Przemek i od kilku dni jestem użytkownikiem forum, a od kilku tygodni planuję swoją pierwszą warkę. Miało być, z ekstraktów, lub brewkitu, ale stwierdziłem, że półśrodki to nie dla mnie i pierwszą warkę będę zacierał. Czekam tylko na niższe temperatury, aby mieć lepszą kontrolę nad fermentacją.

Na początek wziąłem na tapetę piwo ciemne (bo lubię) i proste (mam nadzieję), czyli Dry Stout.

Na podstawie ogólnie dostępnych przepisów i obliczeń w kalkulatorach stworzyłem coś takiego:

 

Zasyp na 12l piwa. Zakładane 12 BLG.

 

Pale Ale 2,5 kg

Płatki jęczmienne 0,25 kg

Czekoladowy ciemny 0,125 kg

Jęczmień palony 0,125 kg

 

Zacieranie jednotemperaturowe w 3-3,5 l wody na kilogram słodu. Garnek 20 l

 

67-68°C- 60 minut

Ciemne składniki dodane po negatywnej próbie jodowej, płatki skleikowane samodzielnie, lub błyskawiczne.

 

Mash out 78°C

 

Wysładzanie filtrem z oplotu do objętości 15 litrów.

Chmielenie

Chmiel 30g (EKG, Fuggles) Jeszcze nie zdecydowałem, dodane w pierwszej minucie gotowania. Celuję w okolice 30 IBU

Gotowanie 60 minut.

 

Drożdże: uwodnione S-04

Przy fermentacji postaram się utrzymać temperaturę w okolicach 18°C. Burzliwa, a następnie cicha.

W planie jest zebranie gęstwy na kolejnego, już mocniejszego czarnucha. :)

 

Oceńcie proszę tą recepturę i ewentualnie skorygujcie błędy.

Założyłem w kalkulatorach wydajność na poziomie 70% i nie wiem, czy to nie za dużo.

 

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi to bym wrzucił wszystkie ciemne słody na samym początku razem z jasnymi. Zacierałbym w niższych temperaturach, około 65 stopni. Co do wyadajności możesz sobie dla pewności dać 65%, najwyżej wyjdzie Ci odrobinę mocniejszy, dużo to nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałem się portalową Wiki, a tam czytam: 

słody palone, barwiące, czekoladowe, czarne

"...źle zastosowane mogą wnosić do piwa posmak spalenizny.....Słody te najlepiej jest dodawać w ostatnich minutach zacierania..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

67-68°C przy zacieraniu to raczej mało wytrawnie. Lepiej będzie 2-3 stopnie mniej.

I raczej pozostań przy założeniu 70% wydajności, bo tyle powinieneś realnie uzyskać. Jak wyjdzie 11blg, będzie jak najbardziej w stylu, powyżej 12,5 już niekoniecznie.

 

 

 

I daruj sobie cichą, kompletnie nie ma sensu na nią przelewać (oczywiście w przypadku dry stoutu).
 

 

Przecież napisał, że chce zebrać gęstwę

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przecież napisał, że chce zebrać gęstwę
 to jest chyba główna przyczyna dla jakiej chcę zlać na cichą, ponieważ jest w planie już kolejna warka. Ewentualnie w międzyczasie popełnię coś na innych drożdżach, a stoucik dojrzeje bez przelewania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cichą sobie odpuszczasz, przelewasz do czystego fermentora, dodajesz coś do refermentacji i butelkujesz. Z tamtego zbierasz gęstwę i po sprawie. 
Ja ostatnio warzyłem i przelewałem wcześniejsze piwo na cichą i brzeczka poszła do fermentora z drożdżami, gdzie wcześniejsze piwo fermentowało. Nie ma infekcji, a fermentacja wystartowała po 6-7h ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniej chyba przełożyć gęstwę do nowego, zdezynfekowanego fermentora. Że infekcja powstanie z gęstwy, to chyba raczej mało prawdopodobne, ale bałbym się syfu który osadził się powyżej piwa z piany, czy przechylania fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniej chyba przełożyć gęstwę do nowego, zdezynfekowanego fermentora. Że infekcja powstanie z gęstwy, to chyba raczej mało prawdopodobne, ale bałbym się syfu który osadził się powyżej piwa z piany, czy przechylania fermentora.

Oczywiście, że możesz zakazić gęstwę( zła dezynfekcja naczynia na gęstwę, łyżka którą ją przenosisz), ale wszystko da się zdezynfekować :)

Ja już tak zrobiłem dwa razy i nic nie było. Ten syf o którym mówisz, raczej nie zakazi Ci brzeczki, bo skoro poprzednia nie była, to akurat wnętrze fermentora jest ok. Jedynie można doszukiwać się powiązania z martwymi drożdżami, które mogą coś wnosić do nowego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przepraszam, że tak post, pod postem. Temperatury spadły i w sobotę, lub niedzielę biorę się za pierwszą warkę, ale naszło mnie jedno pytanie. Mam zamiar dodać drożdży S-04, jedna saszetka jest przewidziana na 20l piwa, ja zaś będę robił niemal o połowę mniejszą warkę. Pytanie brzmi, czy zadać całą saszetkę, czy pomniejszyć proporcjonalnie ilość zadawanych drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zadam całe opakowanie, zaś co do płatków, to przepis cały czas ewoluuje i jaka będzie ostateczna wersja okaże się w niedzielę. Napewno wezmę podpowiedzi kolegow pod uwagę.

Jakie zaproponujecie chmielenie? Mam do dyspozycji 60 g Fuggles i 25g East Kent Goldings.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Butelkować, czy nie? Jutro mija 21 dni od warzenia pierwszej warki Dry Stout i zastanawiam się nad butelkowaniem. Zmierzyłem 3 razy BLG w odstępach ok 3 dniowych i stoi w miejscu, ale niestety na dosyć wysokim poziomie tzn 5° BLG, a spodziewłem się nieco niżej. Czy jak w niedzielę będzie dalej bez zmian butelkować, czy jeszcze za wcześnie? Startowałem z 12,5° BLG zacierane w 65-66°C. Na cichą nie zlewałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. 17-18°C wg wskazań termometru przyklejonego na fermentorze. Od tygodnia stoi w temperaturze pokojowej ale nie za wysokiej. W tej chwili termometr pokazuje 19°C i w tych okolicach oscyluje cały czas. W domu mam raczej niską temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.