Skocz do zawartości

Fermentacja belgów jaka temperatura, dekokt waizenów


amrish

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do zrobienia saisona i dubbla.

Wiem, że saison lubi wysoki temperatury nawet do 30, a dubbel trochę mniejsze.

Jednak jeśli wg receptury będę oba trzymać od początku w tak wysokiej temp to może nam wyjść rozpuszczalnik.

Jak robią to belgowie? Na chłopski rozum musiałbym wystartować np 2-3 dni fermentacji w tych 18 stopniach, a potem podnieść do 20+?

Czy ktoś mógłby to opisać na przykładzie saisona i dubbla?

 

 

I drugie szybkie pytanie. Przymierzałęm się do hefe waizena a potem na jego gęstwie waizenbocka, jednak mam tak mały piec, że nie chcę się bawić w dekokt. Czytałem sporo komentarzy, że niby teraz słody są tak dobrej jakości, że można je zacierać infuzyjnie. Prosiłbym kogoś kto je tak robił o opinię :)

Edytowane przez amrish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belgowie.... chłopie, Belgowie...

 

http://blog.homebrewing.pl/dubbel-wskazowki-do-zacierania-gotowania-i-fermentacji/- tu masz bardzo dobrze opracowany temat.

 

Co do weizenbocka to zawsze zacieram infuzyjnie, bo nie chce mi się bawić w dekokcję (aczkolwiek zwykłą pszenicę parę razy tak robiłem). Wychodzi niezły, więc spokojnie możesz odpuścić dekokcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też robiłem chyba 2 razy dekokcję ale sobie odpuściłem . Tak naprawdę dobrego pszeniczniaka  robią drożdże (najlepiej płynne)  i odpowiednia fermentacja ~teraz np. zacząłem fermentować w 13 stopniach  (FM41, planuje skończyć w 24) wali zgniłymi jajami jak jasna cholera.Ale z praktyki wiem że im gorzej śmierdzi teraz  tym ładniej będzie pachnieć gotowe 

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o gęstwie czy o zrobieniu pierwszego pszeniczniaka

mnie się wydawało, że o dekokcję pytano,

a jeśli już o drożdżach zacząłeś to sugerowane przez Ciebie płynne drożdże tez by chyba trza jakoś "rozbujać".

No chyba, że tym razem to ja o czymś nie wiem? :D

 

ale ja się nie znam ja tylko lubię dobre piwo ;)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.