Skocz do zawartości

Starter Lactobacillus


Lili

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry kupiłam ostatnio fiolkę lactobacillus brevis od White Labs. Czy starter z lacto wykonuje sie tek samo jak starter drożdżowy? chodzi mi głównie o skład startera bo to że raczej go nie trzymamy na mieszadle to wiem.  Czy robimy go również z ekstraktu słodowego ? I w jakiej tem. najlepiej trzymać starter? Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nigdy nie robiłem startera z lactobacillus, ale powołując się na artykuł Pawła Masłowskiego "Piwa kwaśne, czyli trudne łatwego początki":

Przepis na litrowy starter wygląda następująco:
- 80-90g jasnego ekstraktu słodowego;

- 10-20g glukozy krystalicznej;

- 1-2g pożywki dla drożdży piwowarskich;

- 10-20g kredy piwowarskiej (ze względu na bardzo słabą rozpuszczalność, należy ją przed dodaniem długo mieszać w wodzie o temp. 20st C).

 

Temperatura namnażania:

Przez cały okres staramy się utrzymać stałą temperaturę 35-40st C.

 

Choć forumowi praktycy też na pewno coś doradzą.

Edytowane przez HoppySailor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie, ok. 10 Blg.

Tu masz więcej rad:
http://www.milkthefunk.com/wiki/Lactobacillus#Starters_and_Pitching_Rate

Od siebie dodam, że z powodzeniem rozmnażam i robię startery bez użycia buforu (kreda). Uznałem, że nie chcę bawić się w ostrożną dekantację startera znad kredy -  a mimo nieprzyjaznych warunków do rozmnażania (niskie pH) bakterie dają radę.
L.brevis powinny namnożyć się nawet w temp. 20ºC+, choć oczywiście lepiej starter (i brzeczkę podczas zakwaszania) trzymać wyżej, 30-40ºC (choć z drugiej strony - WLP podaje zakres 20ºC-24ºC jako optimum).
Na pewno wyższe temperatury przyspieszą proces opanowywania startera/brzeczki przez bakterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10-20g kredy na 1L starter?

 

Tak, 10-20g, nie pomyliłem się przepisując.. yy.. cytując;) 

 

Ogólnie polecam cały artykuł przeczytać, dość obszerny i myślę, że pomocny jak ktoś chce zaczynać przygodę z kwachami.

Artykuł do znalezienia w 20 nr piwowara, przy okazji jest jeszcze jeden artykuł na temat piw kwaśnych i kolejny o bretach.

Edytowane przez HoppySailor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam jeżeli chcę zrobić starter z lacto w tem 35-40 C to czy fiokę z bakteriami też muszę uprzednio dogrzać do takjej temperatury? żeby bakterie nie przezyły szoku podczas kontaktu z ciepłą brzeczką. Kiedy starter z lacto można uznać za gotowy tz co jest wyznacznikiem końca namnarzania  ph, piana czy też coś innego? ( wyczytałam gdzieś na forum że to 24-72 godz)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnoszę o ostrzeżenie dla użytkownika Lili to nie pierwszy raz kiedy powiela i robi nowy temat o tym samym: http://www.piwo.org/topic/21651-starter-lactobacillus/?hl=%2Bstarter+%2Blacto 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.