Skocz do zawartości

Pierwsze warzenie - pomoc


Dominik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam kilka pytań a propos warzenia. Zamówiłem zestaw HB pro i składniki do uwarzenia 20l piwa Pale Ale ( http://www.homebrewing.pl/paleale-12stblg-zestaw-surowcow-p-224.html ). Nigdy wcześniej nie warzyłem, więc mam nadzieje, że mi pomożecie!

1. Na czym dokładnie polega filtracja? Punkt mojej instrukcji brzmi: ?4. Podgrzej do 75 stopni i przenieś do filtracji.?

2. Na czym polega wysładzanie? Punkt mojej instrukcji brzmi: ?5. Wysładzaj do uzyskania około 20 litrów.?

3. Chmielenie polega na gotowaniu 60 minut. Gotowaniu, czyli mam utrzymywać temperaturę 100 stopni?

4. Na czym polega fermentacja cicha i burzliwa? Mam zastosować obydwie te fermentacja czy tylko jedną z nich?

5. Czy cukier wsypywany do butelek to może być zwykły cukier biały, czy jednak lepsza jest glukoza?

6. Jeżeli chcę uwarzyć 2 razy mniej piwa (10 litrów) to czy muszę krócej gotować? Rozumiem, że składników mam użyć o połowę mniej?

7. Jakiej wody Wy używacie?

 

Pozdrawiam

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mam w opicie, "każdy kiedyś zaczynał" ale każdy powinien zaczynać od czytania. Nie jestem doświadczony w warzeniu, ale postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania.

1. Z tego co widzę, w tym zestawie nie ma filtratora, więc powinieneś coś chyba dokupić. Montujesz filtrator w fermentatorze z kranikiem, przelewasz do niego to to uwarzyłeś i filtrujesz. Resztę doczytaj na wiki.

2. Najprościej, przy końcu filtracji, dolewasz gorącej wody.

3.Ma "bulgotać"

4. Burzliwa, to ta, gdy drożdże intensywnie pracują, i wytarza się przy tym dużo CO2 i piany. Cicha to "leżakowanie" w fermentatorze, drożdze powoli kończą co zaczęły, piwo się klaruje. Przy warzeniu z zacieraniem zalecane są obydwie.

5. Może być zwykły.

6. Gotujesz tyle samo czasu.

7. Woda albo przegotowana, albo mineralna. Kranówa raczej nie jest polecana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Fajnie, że zaczynasz warzyć piwo :D

 

Do rzeczy:

 

Pytania powinny być w dziale Piaskownica Piwowarska to raz, po drugie wnioskuję o wpis w regulaminie forum o konieczności przeczytania odpowiednich sekcji w Wiki przed rejestracją :rolleyes:

 

edit elroy: post przeniesiony do Piaskownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

wnioskuję o wpis w regulaminie forum o konieczności przeczytania odpowiednich sekcji w Wiki przed rejestracją :rolleyes:

Dobry pomysł, ale nie przed rejestracją, a raczej przed zadaniem pierwszego pytania na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że może zawierać jakieś bakterie czy inne paskudztwa, których nie chcemy. Jeśli się mylę, chętnie posłucham sprostowania.

od prawie 150 warek leję kranówę i jest ok . Gdy w wodzie pojawiają się bakterie lub paskudztwa to wkracza Sanepid i mówią o tym w Wiadomościach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się' date=' że może zawierać jakieś bakterie czy inne paskudztwa, których nie chcemy. Jeśli się mylę, chętnie posłucham sprostowania.[/quote']

od prawie 150 warek leję kranówę i jest ok . Gdy w wodzie pojawiają się bakterie lub paskudztwa to wkracza Sanepid i mówią o tym w Wiadomościach ;)

Lejesz niegotowaną kranówkę do piwa/brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się' date=' że może zawierać jakieś bakterie czy inne paskudztwa' date=' których nie chcemy. Jeśli się mylę, chętnie posłucham sprostowania.[/quote'']

od prawie 150 warek leję kranówę i jest ok . Gdy w wodzie pojawiają się bakterie lub paskudztwa to wkracza Sanepid i mówią o tym w Wiadomościach ;)

Lejesz niegotowaną kranówkę do piwa/brzeczki?

A w którym momencie leje się wodę do brzeczki czy też piwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy w wodzie pojawiają się bakterie lub paskudztwa to wkracza Sanepid i mówią o tym w Wiadomościach :beer:

No popatrz Pan, a u mnie sanepid nie powiedzial mi ze sie woda do piwa nie nadaje. W wiadomosciach tez nie slyszalem. Moze dlatego ze nie mam TV a moze dlatego ze nie mam bakterii ale mam mase zelaza ;)

Za to sanepid ostatnio zrobil afere ze niby mamy cocacole w rurach co jak sie pozniej okazalo bylo bzdura wymyslana w niewiadomo jakim celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza nielicznymi przypadkami w Polsce woda z kranu jest dobrym surowcem piwowarskim. W większości przypadków kupno wody w sklepie do warzenia ma uzasadnienie w psychice piwowara, noszenie baniek z wodą wpływa tez pozytywnie na kondycje i rozrost mięśni ( w dyscyplinie Pudziana nazywa się to spacer farmera). Sam byłem kiedyś przewrażliwiony i chyba ze 20 pierwszych warek robiłem z kupowanej wody, na szczęście to przeszłość, od dawna używam tylko kranówy, a co do gotowania to wystarcza to w czasie chmielenia. Stwierdzone różnice pomiędzy wodą ze sklepu, a kranówą to słabsza kondycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna kolego, jak najbardziej ale tak jak pisalem wyzej. Nie kazdy ma dobra wode w kranie. Moja jest zazelaziona, gotowanie jej nie pomoze. Przed domem wystarczy wkopac sie na jakies 1metr zeby dokopac sie do pokladow rudej.

Na szczescie mamy na podkarpaciu pare tzw. swietych zrodel a w szafie garazowej wynypalem ostatnio beczke po napojach. Ma cos chyba 60litrow. Chyba wybiore sie do swietego zrodla i uwarze swiety browar. Akurat pasuje mi pod nazwe mojego browaru ;)

Znalazlem nawet troche info o takich miejscach. Moze to kogos zainteresuje. Ciekawe jak wyjda naturalne, pyszne, domowe browarki na swietych wodach?

Oto link http://www.wrozka.com.pl/view/page/id/2218

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna kolego, jak najbardziej ale tak jak pisalem wyzej. Nie kazdy ma dobra wode w kranie. Moja jest zazelaziona, gotowanie jej nie pomoze. Przed domem wystarczy wkopac sie na jakies 1metr zeby dokopac sie do pokladow rudej.

Na szczescie mamy na podkarpaciu pare tzw. swietych zrodel a w szafie garazowej wynypalem ostatnio beczke po napojach. Ma cos chyba 60litrow. Chyba wybiore sie do swietego zrodla i uwarze swiety browar. Akurat pasuje mi pod nazwe mojego browaru ;)

Znalazlem nawet troche info o takich miejscach. Moze to kogos zainteresuje. Ciekawe jak wyjda naturalne, pyszne, domowe browarki na swietych wodach?

Oto link http://www.wrozka.com.pl/view/page/id/2218

Przegadałem kiedyś kilka godzin z emerytowanym pracownikiem kilku browarów, zacytuje jego stwierdzenie dotyczące wody "każda woda, która bez przegotowania spożyta przez człowieka nie powoduje u niego żadnych rewelacji zdrowotnych, jest dobra do robienia piwa". Nie ma potrzeby szukać "cudownych żródeł", wystarczy rozglądnoć się wkoło, jeżeli nie w twojej miejscowości to w sąsiedniej taką wode znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, warzenie rozpoczęte. Tylko mam jedną wątpliwość. Wiem że muszę użyć obydwie fermentacje (burzliwą i cichą), wiem na czym polegają, tylko nie wiem jak doprowadzić do jednej, a jak do drugiej? Co zrobić żeby była fermentacja burzliwa, a co żeby była cicha?

Dodaj drożdże :(

A tak powaznie pierwsza fermentacja czyli burzliwa - na pewno będzie czy chcesz czy nie - a cicha to już zależy od tego czy chcesz ją robić czy nie, ale przewaznie jest wskazana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, warzenie rozpoczęte. Tylko mam jedną wątpliwość. Wiem że muszę użyć obydwie fermentacje (burzliwą i cichą), wiem na czym polegają, tylko nie wiem jak doprowadzić do jednej, a jak do drugiej? Co zrobić żeby była fermentacja burzliwa, a co żeby była cicha?

Widzę że nadal nie czytałeś :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.