Skocz do zawartości

Chłodzenie


jurigagarin

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Jestem początkującym piwowarem i spędza mi sen z powiek taki oto pomysł:chciałbym schłodzić brzeczkę lodem wsadzonym doń, oczywiście z wody źródlanej,jeśli nie to dlaczego? Z góry wielkie dzięki.

 

PS.Lód byłby robiony w plastikowych 1,5 litrowych butelkach -rozcinam butlę i wrzucam lód do brzeczki;można czy nie?

 

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrzedzisz brzeczke. Troche tego lodu na schlodzenie bedziesz potrzebowal i w efekcie zamiast np. 12 BLG bedziesz mial 8...

Nie lepiej wrzucac razem z butelkami? Oczywiscie wypucowanymi na glanc, goraca brzeczka powinna je i tak zdezynfekowac. Albo przed wrzuceniem przetrzec z wierzchu spirytem...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czasami dodaje zmrozona wode (ale jeszcze plynna) ale mam to uwzglednione w procesie warzenia aby uzyskac odpowiednie BLG a wiec moim zdaniem mozna. Ja taka bardzo zimna wode dodaje w momencie gdy brzeczka ma juz problemy z zejsciem z temperatura np. okolo 30 stopni. Woda jest kupna z nieotwieranej butelki.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o wyczerpującą odpowiedź, dlaczego z 12BLG będę miał 8?

 

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka

 

Z tego samego powodu, dla ktorego woda dodana do syropu malinowego sprawi, ze bedzie on rzadszy i mniej slodki.

BLG to poziom cukru w brzeczce. Jesli bedziesz dodawal czystej wody (BLG=0) do brzeczki, to po rozmieszaniu spadnie BLG calej zupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czasami dodaje zmrozona wode (ale jeszcze plynna) ale mam to uwzglednione w procesie warzenia aby uzyskac odpowiednie BLG a wiec moim zdaniem mozna. Ja taka bardzo zimna wode dodaje w momencie gdy brzeczka ma juz problemy z zejsciem z temperatura np. okolo 30 stopni. Woda jest kupna z nieotwieranej butelki.

 

 

Jak najbardziej mozna tak zrobic, pod warunkiem, ze bedzie to wliczone - tak jak napisales.

Jezeli kolega Gagarin uzyska po chmieleniu docelowe BLG, to po dodaniu wody zrobi mu sie sikacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goły lód możesz wrzucać, ale nie z opakowaniem (butelką) jak pisze sredstvom.

 

1. Powierzchnia butelki będzie miała zawsze mniej niż 100C

2. Temperatura brzeczki na takim poziomie temperatur drastycznie szybko spada, więc będzie za niska do dezynfekcji.

3. Dezynfekcja wrzątkiem jest skuteczna dopiero po kilkunastu minutach przebywania w nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goły lód możesz wrzucać, ale nie z opakowaniem (butelką) jak pisze sredstvom.

 

1. Powierzchnia butelki będzie miała zawsze mniej niż 100C

2. Temperatura brzeczki na takim poziomie temperatur drastycznie szybko spada, więc będzie za niska do dezynfekcji.

3. Dezynfekcja wrzątkiem jest skuteczna dopiero po kilkunastu minutach przebywania w nim.

 

Dlatego w czasach "przedchlodnicowych" dla pewnosci przecieralem spirytusem.

A chlodzilo rewelacyjnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja od początku przygody z zacieraniem dysponowałem 15 litrowym garem. Po chmieleniu dodawałem 6 sztuk 1.5 litrowych zamrożonych butelek wody .

BLG podczas chmielenia jest wyższe niż zakłada receptura, a chmielu daje troche wiecej wyliczam na kalkulatorze zmieniając ilość gotowaną i og. Do tej pory każde piwo udaje się bardzo dobre a robie przynajmniej 2 w miesiącu od roku.

Osobiście mogę polecić tą metodę .

Jeżeli masz pytania chętnie pomogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.